הרובוטים ישאירו את המפעלים בישראל

נהוג לחשוב שהרובוטים יחליפו את העובדים בעתיד ויגרמו למשבר אבטלה מסיבי - אך זאת טעות ■ האוטומציה אולי תבטל משרות מסוימות, אך גם תייצר מקומות עבודה חדשים ורבים

רונן אהרון
רונן אהרון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פס ייצור במפעל ביפן
רובוטים במפעל ביפןצילום: Issei Kato/רויטרס

העולם נמצא במרוץ אחר פיתוח וייצור של רובוטים לתעשייה. הדור הבא של הרובוטים יהיה מסוגל לבצע מטלות חדשות בסביבה מורכבת, ולקיים אינטראקציה עם בני אדם. מחקרים מראים כי בתוך שני עשורים יעלם היתרון הקיים לחברות בהעסקת כוח עבודה זול עקב כניסת הרובוטים החדישים לתעשייה. כך למשל, בסין — הנחשבת שוק עבודה זול — מותקן כל רובוט רביעי בעולם.

על פי נתוני הפדרציה הבינלאומית של רובוטיקה, בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית במספר הרובוטים באסיה, ובין 2010 ל–2016 נרשם גידול של 9% ברכישת רובוטים באמריקה ושל 5% באירופה. בכל העולם, נכון לפברואר 2018, יש בממוצע 74 רובוטים על כל 10,000 עובדים.

בישראל, לעומת זאת, קצב ההטמעה של רובוטים בתעשייה הוא נמוך מסיבות רבות — ובכללן החשש מאיבוד מקומות עבודה. המטרה בשילוב רובוטים בקווי הייצור היא לסייע לעובדים ולא להחליפם. רובוטים כאלה יוכלו לבצע מטלות רוטיניות, מפרכות ובסביבת עבודה קשה לבני אדם. תפישת העולם שלפיה רובוטים יביאו לפיטורים המוניים בתעשייה היא שגויה.

יש שני הסברים עיקריים לכך שתמיד יתווספו מקומות עבודה בסביבה שבה רמת המיכון עולה: היצירתיות הבלתי נדלית של האנושות להמציא עצמה כל פעם מחדש ולפתח תחומי עיסוק חדשים, שהמכונות לא יודעות לעשות; ותרבות הצריכה שאינה יודעת שובע. ניסיון של יותר מ–100 שנה הוכיח כי כניסה של מיכון ואוטומציה לתעשייה תמיד יצרה מקומות עבודה רבים, שלא היו קיימים עד אז.

מפעל של ישקר בתפן
מפעל ישקר בתפןצילום: ג'יני - אנצ'ו גוש

יש כמה מפעלים יוצאי דופן בנוף הישראלי בכל הקשור להטמעה של רובוטיקה, כמו ישקר, הפועלת באזור הצפון. ואולם התעשייה הישראלית נמצאת כבר עשרות שנים בתהליך של שחיקה, ומאופיינת בחוסר יעילות וגמישות תפעולית, בעלות גבוהה של תשומות כוח האדם, באי עמידה בלוחות זמנים ובזמני תגובה ארוכים — הגורמים לכך שהייצור המקומי אינו כדאי.

ההצלחה המסחרית שתביא הטמעת הרובוטים בתעשייה תגדיל את ההיתכנות של החזרת הייצור מהמזרח למערב, ותביא לפתיחת משרות חדשות. מפעלים שישלבו רובוטים לצד העובדים ינצלו את השיפורים בקו הייצור לשינוי תפקידו של העובד ולא לפיטוריו. העובד האנושי עדיין מבצע מטלות מורכבות שאין להן פתרון רובוטי — כמו פיקוח, ניהול, עבודה הדורשת קשר או רגישות אנושית, שיתוף פעולה ועוד פעולות מורכבות רבות.

כדי שנוכל לחזק את התעשייה המקומית, למנוע בריחת מפעלים לחו"ל ולהיות יעד להשקעות עבור חברות בינלאומיות, ממשלת ישראל נדרשת לעודד בעלי מפעלים להטמיע רובוטיקה ומיכון טכנולוגי מתקדם בתעשייה — באמצעות הדרכה, הכוונה והענקת סובסידיות. אם לא נשכיל לעשות זאת, מפעלים מקומיים רבים ייסגרו עקב חוסר יעילות ועלויות ייצור גבוהות.

הכותב הוא מנכ"ל ABB ישראל. ABB הוא קונצרן שווייצרי בתחום הנדסת החשמל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker