בלוקצ'יין - לא רק למטבעות דיגטליים

מיהלומים ועד קמעונות - הטכנולוגיה שאפשרה למטבעות הדיגטליים לשגשג בסביבה בטוחה חודרת לעוד ועוד ענפים ותעשיות עד שתשנה את החיים של כולנו

יוני בלאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטבעות דיגיטלייםצילום: Dado Ruvic/רויטרס
יוני בלאו

תעשיית היהלומים העולמית פועלת זה שנים רבות כדי להסדיר מערכת סחר אמינה באבנים היקרות. למרות ייסודו של פורום בינלאומי הידוע בשם "תהליך קימברלי" ושימוש רווח בתעודות למסחר מטעמו החל ב-2003 - הסחר ביהלומי דמים בלתי-חוקיים שמקורם באזורי עימות עדיין מטיל צל כבד על התעשייה, לצד דיווחים על אלימות, גניבות, הונאות ביטוח וזיופים.  

כעת, טכנולוגיית הבלוקצ'יין (Blockchain), המוכרת הודות לשימוש שנעשה בה בתחום המטבעות הדיגיטליים, מסייעת לספק שקיפות גדולה יותר בנוגע למקורם של יהלומים. חברת הסטארט-אפ אברלדג'ר (Everledger) מלונדון משתמשת בהצפנה המאובטחת של הבלוקצ'יין בכדי לתייג נכסים בעלי ערך באמצעות טביעת אצבע דיגיטלית רב-שכבתית. תהליך התיוג של יהלומים כולל את אופן החיתוך, הבהירות, ומאפיינים מגדירים אחרים של האבן. בכל פעם שיהלום הנתון במעקב נע מהמכרה לחיתוך, משם לליטוש ולבסוף למכירה – האירוע מתועד בבלוקצ'יין בכדי לאמת את מקורה ובעליה של האבן. עד עתה הועלו יותר ממיליון יהלומים לפלטפורמה של החברה.      

מעקב אחר יהלומים עלול אמנם להישמע כדרך לא קונבנציונלית לשימוש בבלוקצ'יין - ואולם יותר ויותר ארגונים וחברות חוקרים יישומים לא שגרתיים שכאלו במטרה להבין כיצד ניתן להשתמש בטכנולוגיה עבור צרכים חדשים ותעשיות נוספות. אסטרטג הטכנולוגיה אירוינג וולדאווסקי-ברגר כתב בשנה שעברה ב"וול סטריט ג'ורנל" כי טכנולוגיית הבלוקצ'יין היא בגדר "חדשנות יסודית", וכי כמו המצאת האינטרנט יש לה את הפוטנציאל לשנות את המערכות הכלכליות והחברתיות שלנו.       

לשנות מהותית את האופן בו עסקים מתנהלים

הבלוקצ'יין מאפשרת פעילות עסקית מאובטחת באינטרנט ואימות פעולות עסקיות בין צדדים שונים ללא צורך בישות ניהול מרכזית. כדי להבין כיצד בלוקצ'יין עובדת, חישבו עליה כעל כלי לביצוע עסקאות באופן מאובטח במיוחד, המותאם לעידן הדיגיטלי ולכלכלה הגלובלית. מידע, כסף, מסמכים - כל מה שצריך לרשום ולשתף דיגיטלית - נחשב בטוח ונע בחופשיות בין המשתמשים.

בנקים וחברות לשירותים פיננסיים היו בין הראשונים להתנסות בשימוש בבלוקצ'יין. הטכנולוגיה אטרקטיבית עבור תעשייה זו שכן המידע לא ניתן לשינוי וטבעה המבוזר הופך אותה לאיתנה כנגד גניבת מידע. אך באופן הולך וגובר ההתעניינות בה מגיעה מתעשיות מגוונות נוספות ובהן: קמעונאות, שילוח, בריאות, חקלאות ובידור.

צילום: Getty Images IL

חברת וולמארט, למשל, חברה לאיי.בי.אם על מנת לבצע בדיקה של שימוש בבלוקצ'ין בכדי לפקח על משלוחי מזון ששונעו מחוות וממפעלים אל חנויות הרשת. מטרתה של החברה הייתה להבין במהירות את מקורם של מוצרים נגועים או מזוהמים. ענקית המשלוח הדנית Maersk מנסה את הטכנולוגיה לאיתור מטענים, כחלק ממאמץ לנהל את עסקיה ביעילות רבה יותר ולחסוך בניירת הנדרשת בכל פעם שסחורה נכנסת או יוצאת בשערי נמלים.

למרות שהבלוקצ'יין עודנה בשלבי ניסיון, מאמר מ-2016 ב"וול סטריט ג'ורנל" מתאר אותה כטכנולוגיה שתהווה "זרז לשינוי מסיבי" שכן ביכולתה לשנות באופן יסודי את האופן שבו עסקים מתנהלים ואת האופן שבו אנו מנהלים את חיינו הדיגיטליים. אך האם הבלוקצ'יין אכן מוכנה לרגע הגדול שלה? מחד, מדובר בטכנולוגיה מופשטת במידה רבה ומורכבת במתכוון. מאידך, היא צוברת אמון בעידן בו מידע אישי ופיננסי רב מאוחסן באינטרנט.

"בלוקצ'יין היא התשובה לשאלה ששאלנו את עצמנו מאז שחר עידן האינטרנט: כיצד נוכל לבטוח באופן קולקטיבי במה שקורה באינטרנט?" כתב רוב מרווין ב"פי.סי מגזין". בעתיד הקרוב, טוענים דון ואלכס טאפסקוט בספרם "מהפכת הבלוקצ'יין",  בלוקצ'יין תוכל להפוך לפלטפורמה דרכה כולם יידעו מה אמתי, משום שבאמצעותה יתהווה מאגר לכל המסמכים הארגוניים, המשפטיים והאישיים שניתן לקודד. מידע הרשום באופן מובנה כגון שטרות בעלות וזכויות בעלות, תביעות ביטוח, רישיונות נישואין, ואפילו הצבעות בבחירות - יכול שיאוחסן ברשתות באמצעות בלוקצ'יין. הטכנולוגיה תהא מסוגלת לחבר בין אנשים, נתונים, תהליכים ודברים.

בלוקצ'יין בכל מקום: מחקלאות ועד להובלת שינוי חברתי

באופן הולך וגובר, מובילי חברות במשק נוקטים צעדים זהירים כדי להעריך טכנולוגיה חדשה זו, להתאים וליישם אותה על פי צרכיהם. בסקר שנערך השנה, איי.בי.אם פנתה ל-3,000 מנהלים בכירים מרחבי העולם בקירוב, ומצאה כי 33% מהארגונים בשורת ענפים שוקלים את השימוש בטכנולוגיה או שכבר החלו להשתמש בה באופן פעיל. מבין המנהלים שהשתתפו בסקר, 8% הצביעו על כך שהם כבר מתנסים בבלוקצ'יין, מבצעים פיילוטים הקשורים בה או מטמיעים את השימוש בה.

השימושים בבלוקצ'יין מגוונים: היא לאפשר העברה ישירה ובטוחה של כסף בין צדדים, תוך הימנעות מגוף מתווך כמו בנק, חברת כרטיסי אשראי או שירותי תשלום מקוון כגון PayPal. האופי השיתופי של בלוקצ'יין פירושו שנוסעים יוכלו לשכור חדר ישירות מן המארח בעל הדירוג הגבוה ביותר מבלי לשלם עמלה לאתר כגון Airbnb. חברות הביטוח יכולות להציע פוליסות חדשות שתהיינה תקפות למשך מספר שעות בלבד, הודות לאופי הפתוח והנגיש של בלוקצ'יין.

יש הגורסים כי בלוקצ'יין יכולה אף לתמוך בהבאת שינוי חברתי. מאמצים שכבר החלו בכיוון כוללים שימוש בה לצורך שיבוש הסחר בבני אדם באמצעות הקמת מערכות זיהוי מאובטחות לאנשים הפגיעים לניצול, ומניעת הונאות באמצעות כנגד אנשים ממדינות מתפתחות באמצעות רישום אדמות במאגר נתונים מבוזר.

חברת Flex, המתמקדת בעיצוב ובהנדסת מערכות לניהול שרשרת אספקה, תוכל לעשות שימוש בבלוקצ'יין כדי לעקוב אחר רשומות של ציוד העובר ידיים מבעלים אחד לאחר, או בכדי לתעד שרשרת משמורת עבור מלאי מסוים. מכיוון ש-Flex היא למעשה קונגלומרט של שותפים שעושים עסקים יחד לאורך שרשרת האספקה, בלוקצ'יין יכולה להקל על קשרים מהימנים בין צדדים, אשר בתורם, יטפחו שיתוף פעולה גדול יותר.

בתעשיית המוזיקה, בלוקצ'יין יכולה לסייע במניעת פיראטיות תוך מתן אפשרות לאמנים למכור ישירות למעריצים ולהפוך את מתן רישיון השימוש בשירים לקל בהרבה. הזמרת זוכת הגראמי אימוג'ן היפ (Imogen Heap) כבר יצרה פלטפורמה למוזיקאים המבוססת על בלוקצ'יין בשם Mycelia. בעולם האופנה, מעצבים ומותגים יכולים להשתמש בבלוקצ'יין כדי להרתיע זייפנים ולהילחם בחיקויים.

עבור ספקי ביטוחי בריאות ועבור בתי חולים, בלוקצ'יין יכולה לשפר את אופן שמירת הרשומות, ולספק לרופאים מידע מדויק ועדכני תוך שמירה על פרטיות המידע הנוגע למטופלים. בה בעת, יתכן וחברות תרופות תוכלנה לתייג תרופות עם מספרי זיהוי, באופן דומה מאוד למה שקורה כבר עם יהלומים, בכדי למנוע זיוף וגניבה.

מספר סטארט-אפים אפילו עומלים על פיתוחים המבוססים על בלוקצ'יין לשימוש בחקלאות וברשתות המזון, למשל לצורך מעקב אחר שרשראות האספקה מהחווה לעיבוד המזון ולחנויות. בלוקצ'יין תוכל לספק מידע אודות מקורות גרגרים, לאמת אישורים אורגניים ואחרים, ולאפשר תשלום מהיר יותר לחקלאים באזורים כפריים.

האתגרים שבדרך

בשלב זה, לא ברור מתי בלוקצ'יין תעבור מהשלב הניסויי לתוך המיינסטרים. רוב מרווין מ"פי.סי מגזין" שאוזכר בתחילה, חזה כי "במרוצת השנים הקרובות, יתכן כי נתחים גדולים של החיים הדיגיטליים שלכם ירוצו על גבי תשתית של בלוקצ'יין – ואולי אפילו לא תהיו מודעים לכך". אחרים זהירים יותר בפרשנותם, כולל וולדאווסקי-ברגר, אשר אומרים כי יותר סביר כי ההשפעה המלאה של הבלוקצ'יין תתפתח בהדרגה על פני עשרות השנים הבאות.

המשוכה לאימוץ נרחב של הבלוקצ'יין אינה הטכנולוגיה עצמה, שכן אין שום דבר חדש או מהפכני במיוחד לגבי מסדי נתונים, ממשקי תוכנות או סביבה דיגיטלית המאפשרת לבלוקצ'יין לתפקד. האתגרים המרכזיים לקראת אימוץ נרחב של הבלוקצ'יין בתעשיות נוספות הם כעת בעיקר יצירה של סטנדרטים חדשים ושל יישומים מורכבים לצורך יצירה, ניהול והחלפה של נכסים יקרי ערך המאוחסנים בבלוקצ'יין (משטרות בעלות דרך יהלומים ועד לחשבונות בנק). יתר על כן, נדרש לובי שיאגד מספר רב של בעלי עניין, בדומה לארגונים הבינלאומיים שסייעו להוביל את רשת האינטרנט העולמית אל המיינסטרים. הבאת אנשים יחד כדי לתמוך בטכנולוגיה חדשה ומבוססת-קהילה זו עשויה גם היא להיות קשה: כל השותפים המעורבים צריכים לראות ערך בבלוקצ'יין, להיות מוכנים להירשם כדי לקחת חלק, ולהסכים לרמה מסוימת של שקיפות. כך או אחרת, לפי מצב הדברים הנוכחי, נראה כי תהליכים לפתרון משוכות אלו הם רק עניין של זמן.

יוני בלאו הוא מנהל זרוע השקעות ההון סיכון של Flex העולמית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker