כתנאי לחידוש היתר: מפעלים רגישים יחויבו בתוכנית הגנת סייבר

המשרד להגנת הסביבה שלח הנחיות לכ-60 מפעלים חיוניים ברחבי ישראל בדרישה להציג תוכנית הגנה מקיפה בתחום הסייבר ■ על המפעלים למנות מנהל בתחום הסייבר בתוך שנה, ולהשלים את צעדי התוכנית בתוך שלוש שנים

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מפעלים רגישים בישראל, בעלי היתר רעלים, יחויבו בתוכנית הגנת הסייבר - כך נקבע במסמך הנחיות ששלח השבוע המשרד להגנת הסביבה לכ-60 מפעלים בישראל. החשש הוא כי התקפת סייבר בתשתיות אלה תגרום לנזקים סביבתיים וכלכליים משמעותיים.

על המסמך חתומה יחידת ההגנה על מידע וסייבר בתעשייה, שהוקמה במשרד להגנת הסביבה לאורך 2017. במסמך ההנחיות מובאות כמה דוגמאות לאירועים שיכולים לקרות כתוצאה ממתקפת סייבר על מפעלים: "שפך של חומר מסוכן; סיכון לזיהום קרקע ומי תהום; פיזור של חומרים מסוכנים; פליטת גזים; פיצוץ חומר מסוכן; שפך למקור מים זורם או מערכת ניקוז; שפך תעשייה לשטח פתוח ועוד". בהמשך צוין כי "אירועים אלה עלולים לגרום לפגיעה משמעותית בבריאות הציבור ואף לאובדן חיי אדם, וכן לגרום לנזקים סביבתיים בלתי הפיכים". במכתב מוזכרות מתקפות סייבר מוכרות על מפעלים ותעשייה כמו המתקפה על רשת החשמל באוקראינה מ-2015.

ההנחיה קובעת הוראות הגנת אבטחת מידע שידרשו בפעם הבאה שהמפעל יבקש חידוש היתר. בין ההוראות: "העסק ימנה ממונה הגנת סייבר שיסייע לבעל היתר רעלים להגן על המערכת הממוחשבת במפעל". יש למנות את הממונה בתוך שנה. כמו כן, בתוך שנה מחויב העסק במיפוי תהליכים מסוכנים, שיוגשו למשרד. העסק יחויב, גם כן בתוך שנה, להגיש תוכנית עבודה בסייבר, וסיומה קצוב בשלוש שנים.

המשרד להגנת הסביבה מציין כי בתוכנית יש גם יתרונות לעסק, כמו הגנה מפני פגיעה בתפוקה, נזק כספי, אובדן מידע, פגיעה באיכות המוצר ופגיעה באמינות. ההנחיה תקפה ל-60 מפעלים המסווגים ברמה A, המסוכנת ביותר, אך תורחב למפעלים מסוג B ו-C החל ב-2021.

ההנחיה הזאת היא ההרחבה ראשונה של הגופים המונחים בסייבר בישראל על פי חוק, מלבד חברות התשתיות הקריטיות (חברת החשמל, מקורות ועוד), וחברות הטלקום, שמונחות בסייבר כבר שנים ארוכות.

אלה גם חדשות טובות לכ-20 החברות בישראל שעוסקות בהגנה על תשתיות קריטיות בסייבר, חברות כמו Indegy קלארוטי, CyberX ואחרות, שכעת מגדילות את השוק הפוטנציאלי שלהן.

האקר
צילום: אליחי וידל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker