הורי המתגייסים לצה"ל מעוניינים במקפצה לשוק העבודה, לא בתרומה למדינה

סקר שערך מכון המחקר פאנלס עבור TheMarker: ההעדפה לשירות טכנולוגי משותפת לכל הורי המתגייסים וחוצה מצב כלכלי והשכלה, אולם בדרום ההורים ממליצים על שירות קרבי

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צה"ל, גיוס, חיילים, טירונות, מתגייסים, חייל, בקו"ם
מתגייסים בבקו"ם. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אלון רון

41% מהוריהם של נערים ונערות לפני הגיוס לצה"ל מעידים כי לו הדבר היה תלוי בהם, הם היו מכוונים את ילדיהם לשירות ביחידה טכנולוגית — כך עולה מסקר שערך מכון המחקר פאנלס עבור TheMarker. בסקר השתתפו 307 חברים בפאנל משיבים אינטרנטי, המהווים מדגם מייצג של הורים לילדים בגילי 15–18 בקרב האוכלוסייה היהודית. רק 15% אמרו כי היו מפנים את ילדיהם ליחידה קרבית — שיעור דומה לשיעור ההורים שימליצו לילדיהם לא להתגייס; 18% מההורים היו משאירים את הבחירה לילד ולא מתערבים; והיתר (11%) העדיפו שילדם ישרת ביחידה עורפית או תומכת לחימה.

סקר הורים: אם היה  ביכולתך לקבוע היכן בנך/ביתך ישרתו בצבא, לאן היית מפנה אותם?
שירות ביחידה טכנולוגית	41%
שירות ביחידה קרבית	15%
לא הייתי מתערב בכל מקרה	18%
אחר (יחידה עורפית, תומך לחימה, לא להתגייס כלל)	27%

רוצים לדבר על זה? הצטרפו אלינו לקבוצת האקוסיסטם

שאלות המחקר עסקו במעורבות אפשרית של ההורים בניתוב מסלול השרות הצבאי של ילדיהם, ובמניעים שלהם לעשות זאת. המוטיבציות של ההורים לבחירה במסלול כזה או אחר הן שונות: ההורים שהיו מכוונים את הילדים שלהם לשירות קרבי אמרו כי יעשו זאת בזכות התרומה למדינה (76%), ואילו הורים שמפנים את הילדים ליחידות טכנולוגיות בחרו בכך בעיקר משום שלדעתם הדבר יהיה מקפצה לחיי האזרחות (51%) או תרומה אישית עבורו (11%). מתוך ההורים שבחרו ביחידות טכנולוגיות, 19% מאמינים כי שירות כזה הוא הדרך לתרום למדינה, ופחות מעשירית מהם (9%) יבחרו במסלול זה מכיוון שהוא נחשב מסוכן פחות.

הסיבות להעדפה של יחידה טכנולוגית בקרב הורים
מקפצה לעתיד טוב יותר	51%
תרומה למדינה	19%
תרומה אישית עבור הבן/בת	11%
שרות כזה הוא לא מסוכן	9%
סיבה אחרת	10%

בין הבוחרים במסלול הטכנולוגי בולטים ההורים החילוניים (55%, לעומת 41% מכלל המשיבים) ותושבי תל אביב והמרכז (52%). הורים דתיים ותושבי הדרום בחרו פחות במסלול הטכנולוגי — 26% ו–14% בהתאמה. העברת בסיסי חילות התקשוב והמודיעין של צה"ל לנגב נדחתה בשנים האחרונות פעם אחר פעם, אולם הורי הדרום לא בונים על הצמיחה מהטכנולוגיה, ומעדיפים שילדיהם ישרתו במסלול קרבי (36% לעומת 15% מכלל המשיבים), אם כי אמהות נוטות לכך פחות (8%). חרדים נוטים לכוון את ילדיהם לא להתגייס כלל (72%), והורים דתיים נוטים לא להתערב (30%).

כשליש מההורים (34%) נוקטים צעדים מעשיים כדי לנתב את ילדיהם למסלול השירות שהם חושבים שהוא הנכון עבורם. חלקם הודו כי הם מתערבים ומפעילים קשרים עבור הילדים שלהם, ומסייעים לילדיהם בהורדת פרופיל, ואולם מרבית המשיבים סבורים כי השקעה בלימודים בתיכון היא הדרך הבטוחה ביותר להשתלבות בתפקידים הנחשקים. לפי הסקר, רמת המעורבות של ההורים אינה קשורה בהכנסה שלהם או במקום המגורים, אך ככל שההורים היו משכילים יותר, הם נטו לפעול באופן מעשי כדי לנתב את הילדים למסלול השירות המועדף עליהם.

הצגה של העדפות הורים בצורה ויזואלית - לפי המפורט בטקסט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker