הנפקה או אקזיט?

אפיק ההנפקה של חברות היי-טק ישראליות נהפך למועדף פחות לעומת מכירה

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

חודשיים בתוך 2012 וההיי-טק הישראלי רושם עסקות בהיקף של כ-6 מיליארד דולר. מתחילת השנה נחתמו שמונה עסקות של יותר מ-100 מיליון דולר לרכישת חברות, אך מנגד, אפיק הגיוס באמצעות ההנפקות בנאסד"ק עדיין רדום.

מבדיקת TheMarker עולה כי רק חברה מגובת הון סיכון אחת, כלומר שהמשקיעים בה הם קרנות הון סיכון, יצאה להנפקה במהלך 2010, כשבעשור האחרון היו רק 15 הנפקות של חברות היי-טק ישראליות מגובות הון סיכון בנאסד"ק. בסך הכל הצליחו אותן 15 חברות לגייס 1.13 מיליארד דולר מהציבור, לעומת 283 עסקות מיזוגים ורכישה של חברות מגובות הון סיכון בעשור האחרון, שהסתכמו ב-11.74 מיליארד דולר.

אם מרחיבים את היריעה ובודקים כמה חברות היי-טק נמכרו ובאיזה היקף בעשור האחרון, מבלי שמאחוריהן יש משקיע הון סיכון - אזי המספר קופץ בדרמטיות ל-684 עסקות, בהיקף כולל של 28.96 מיליארד דולר. מדוע אפיק ההנפקות נהפך למועדף פחות לעומת רכישה בקרב משקיעי הון סיכון וחברות היי-טק? בדיקה שערכנו מגלה את תמונת המצב לגבי התשואות אשר מספקות החברות שכן יצאו להנפקה בעשור האחרון. 12 מתוך 20 חברות ההיי-טק הישראליות שיצאו להנפקה בין 2000 ל-2010 רשמו תשואות שליליות מאז ההנפקה.

המגמה הזאת מיישרת קו הן בקרב חברות היי-טק ישראליות שיצאו להנפקה ונמכרו, והן בקרב חברות שעדיין נסחרות בנאסד"ק. הנה כמה דוגמאות: ביגבנד, שיצאה להנפקה ב-2007, רשמה תשואה שלילית מצטברת של 87% ותשואה שלילית שנתית ממוצעת של 19%. וולטייר רשמה תשואה שלילית מצטברת של 3% ותשואה שלילית שנתית ממוצעת של 1%. וראז נטוורקס, סקופוס, רינגו וסינרון רשמו אף הן תשואות שליליות. היו גם מקרים הפוכים - מדייה מיינד, אנסיירס, אומריקס ורוזטה ג'ינומיקס הן חברות שרשמו תשואות חיוביות.

עופר סלע, שותף בחטיבת הטכנולוגיה של KPMG סומך חייקין, אומר שהתשואות מעידות על כך שהעשור האחרון היה "העשור האבוד של ההיי-טק הישראלי. חברות שיצאו להנפקה בסוף שנות ה-90 הניבו תשואה פנטסטית. שוק ההנפקות לא מת. הוא בהחלט רלוונטי לחברות טכנולוגיה ישראליות, אבל הוא לא שוק שמייצר אקזיטים. זו הסיבה שבתעשיית הון סיכון מהססים לדחוף חברות להנפקה. רף הכניסה להנפקה הוא גבוה, בגלל נושא הרגולציה. נוצר מצב שקרנות הון סיכון מעדיפות מיזוגים ורכישות על פני הנפקה. ביום ההנפקה, מניות הבכורה של קרנות הון סיכון נהפכות למניות רגילות. הקרנות מעדיפות את הרכישה של חברות ההיי-טק שלהן על פני הסיכון שטמון בהנפקתן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker