פרישת סיבים אופטיים תחילה - טכנולוגיית דור 5 תיאלץ לחכות

מנכ"ל משרד התקשורת נכנס לתפקידו אחרי טלטלות בצמרת המשרד ותחלופה תכופה של שרים ומנכ"לים ■ כעת עליו להחליט מהן המשימות החשובות ביותר העומדות בפניו ■ משרד התקשורת הוא משרד קטן ומוגבל במשאבים ולכן אין לכהן ברירה - הוא יהיה חייב לתעדף.

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי כהן, המנכ"ל החדש של משרד התקשורתצילום: דובר צה"ל
אמיתי זיו

מנכ"ל משרד התקשורת החדש, נתי כהן, נכנס לתפקידו אחרי טלטלות בצמרת משרד התקשורת, ותחלופה תכופה של שרים, מנכ"לים ופקידים בכירים. כעת עליו להחליט מהן המשימות החשובות ביותר העומדות בפניו — במה לטפל קודם, ומה ניתן לדחות. משרד התקשורת הוא משרד קטן, מוגבל במשאבים, המתקשה לעבוד במקביל על כמה נושאים, ולכן אין לכהן ברירה — הוא יהיה חייב לתעדף.

התחרות בשוק הסלולר עזה. המחירים נמצאים ברף הנמוך באירופה, מספר המפעילות גדול מכל מדינה מערבית אחרת ומגוון הצעות המדף לצרכן הוא רב.

גם בתחום התדרים המצב טוב. בחברות מסבירים כי בעקבות מכרז תדרי הדור הרביעי והסכמי שיתוף הרשת, אין מצוקת ספקטרום בישראל, ולא צפויה כזו בשנים הבאות. ניתן לשרת את כל הלקוחות ולספק מהירויות גלישה גבוהות. זה אולי לא פופולרי לומר זאת, אבל דור 5 סלולרי לא נמצא בראש סדר העדיפויות, וממילא צריך להמתין שהטכנולוגיה תבשיל.

מול זאת, בשוק הקווי יש בעיה. מספר חברות התשתית הפועלות בישראל הוא שתיים בלבד — מה שיוצר דואופול. בנוסף, טכנולוגיות הגלישה מיושנות ומהירויות הגלישה נמוכות. גם בשוק הטלוויזיה (והדברים כרוכים זה בזה) פער המחירים מול אירופה עוד ניכר — בחו"ל משלמים פחות על טלוויזיה. הדבר הנכון לעשות הוא לטפל בשוק הקווי ובסיבים תחילה. יש לעודד תחרות מבוססת סיבים, שממילא תגביר את התחרות באינטרנט, בטלפון ובטלוויזיה. החברות כבר האיצו משמעותית את פרישת הסיבים שלהן ב–2017 — אבל אפשר לסייע להן בכך.

מה אפשר לעשות? הרבה דברים. כהן יכול להקל בחובות הפרישה של חברת IBC, שהן חובות מיושנות, ולהפוך אותה ליעד אטרקטיבי לקנייה. הסיבים של החברה כבר פרושים, ועכשיו צריך להזרים בהם ביטים. כהן יכול להבטיח לסלקום ופרטנר נגישות לכל הקנים של בזק, עם איזה קבלן מבצע שהן רוצות. הוא גם צריך להגיע לנוסחה שתאפשר לבזק להשיק את פרויקט הסיבים שלה.

במקביל, אסור לנטוש את רפורמת השוק הסיטונאי, וצריך בעיקר לעדכן את עלות התעבורה (הסכם הגיגות) שמשלמות פרטנר וסלקום לבזק. עלויות התעבורה הגבוהות הן חטוטרת על השוק — וצריך לחשב את העלויות מחדש. בנוסף, המשרד צריך לוודא שסלקום ופרטנר יוכלו לקנות קווים גם מ–HOT, ולא רק מבזק.

במצבן הנוכחי, חברות הסלולר לא יכולות להשקיע גם בסיבים אופטיים וגם בדור 5 סלולרי, והסיבים עדיפים בשלב זה. ממילא סיבים באדמה יקלו על פרישת כל רשת סלולרית מתקדמת בעתיד. את מכרז תדרי דור 5 צריך להמשיך לבנות, בהדרגה, בהתאם להתפתחויות הטכנולוגיות בעולם — ובהתאם לצרכים של השוק והיכולת הכלכלית של החברות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker