ועידת ההיי-טק |

אורנה ברי: "מביש שהממשלה אחראית רק ל-15% מהכסף המושקע במו"פ"

המדענית הראשית לשעבר: "רוב הקניין הרוחני יהיה שייך לחברות זרות וכשיהיה להן יקר - הן יעזבו"

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורנה ברי
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

"אנחנו צריכים להתבייש בעובדה כי רק 15% מהכסף המושקע במחקר ופיתוח מגיע מהממשלה", כך אמרה היום (ד') ד"ר אורנה ברי בוועידת technovation של TheMarker בשיתוף לאומי, לוצאטו, בי.די.או, Kape technologies ו-AGT.

ברי, שפרשה לאחרונה מתפקיד מנכ"לית מרכז הפיתוח של Dell EMC, אומרת כי אף שהמדינה משקיעה כספים במחקר והפיתוח (מו"פ) בישראל, רוב הכסף מגיע מהתעשייה ובעיקר מהחברות רב לאומיות. "כתוצאה מכך בעצם הקניין הרוחני והמוצרים הוא תוצר לטווח קצר", אומרת ברי, "אם אבחין בצורה פשטנית בין שני סוגים של מו"פ, שמסתכל לטווח ארוך ולתעשייה עתירת הידע שהוא יותר קצר מועד ומוטה רווחיות - בטווח המיידי אנחנו נמצאים יותר בצד של הסוג השני. אנחנו לא מכשירים מספיק אנשים עם עומק".

ברי מביאה כדוגמה את איראן - אחת המדינות שמשקיעות הכי הרבה בחינוך ומוסדות פיתוח. "אני לא מכירה פתרונות אחרים לייצר יתרון יחסי כמו מדע וטכנולוגיה והשמתם בתחומים נוספים כמו תעשיות מסורתיות. אם לוקחים את הכסף שהתעשייה החזירה ומשקיעים אותו בתכניות חדשות, לקחנו מהתעשייה כסף והחלשנו אותה באופן יחסי. אמרתי להגדיל את התקציב, לא לקחת ממישהו".

לדבריה של ברי, הנסיגה במספר הנרשמים ללימודי הכלכלה בארץ היא תופעה לא חדשה. "עשיתי סקירה של מאמרים מהעשור האחרון. לפני 20 שנה הייתי מוצאת מספר חוקרים ישראלים בתחום, אבל כשחיפשתי לאחרונה מצאתי שהם בחו"ל. החוקרים טוענים שמדיניות השקעה נכונה צריכה להיות בכל השלבים של מחזור החיים. אין חברות גדולות או קטנות. מצוינות זה משהו שצריך להסתכל עליו לטווח הרחוק".

ברי מסבירה כי מחקר וחינוך הם הבסיס לסטנדרט גבוה בתעשיות השונות: "לנו יש עוד כמה זרועות שאנחנו תלויים בהן. אנחנו מדינה שחיה מחדשנות. הכל חייב להתחיל בחינוך. צריך לחבר את כל הדברים האלה ביחד. במצב הנוכחי - 80% מהקניין הרוחני יהיה שייך לחברות זרות וכשיהיה להן יקר - הן יעזבו".

עוד הוסיפה ברי כי "יש כמה מילים שעושות לי אלרגיה קשה. אומרים שאין כשל שוק במו"פ, ואז אני מזכירה שיש ראייה לטווח קצר וראייה לטווח ארוך. אנחנו צריכים לייצר עתיד לאוכלוסייה יחסית צפופה, שגדלה ורוצה להישאר ביתרון יחסי. היום התמ"ג לנפש הוא 70% מארה"ב וזה לא מספיק. אנחנו צריכים להתקדם. הגענו ל-60% כשישראל היתה בת 20. אנחנו מתרשלים בניתוח כלכלי מדעי של עתידנו. אנחנו פונים לראש הממשלה שאני חושבת שהוא מסוגל להסתכל קדימה ולהכיר בעובדה שהוא צריך להנחות את הממשלה להעמיק ולחקור. כל המשרדים - האוצר, החינוך, הכלכלה, התקשורת והחוץ".

אחד הנושאים המדוברים בכנס היה מעבר צה"ל לדרום, או נכון יותר – אי המעבר שמתעכב מסיבות שונות. "ב-20 שנותיה הראשונות ישראל היתה כלכלה סגורה, והיא גדלה על בסיס מוסדות חינוך, תשתיות כבישים ובינוי ולא היו לה יתרות מט"ח. ואז היא בנתה כלכלה פתוחה. גם מוסד המדען הראשי היה חלק מהבנת המדינה שהיא צריכה להיות כלכלה פתוחה. החברות הישראליות לא באמת מתחרות בעצמן".

ברי מציינת כי במעבר לדרום קיים פוטנציאל צמיחה לכל המדינה: "אם ישראל בונה כלכלה תוספתית, היא בונה גם אזור חדש ומחזקת אותו. ברכבת מהירה בין תל אביב לבאר שבע יש תוספת לכלכלה ופוטנציאל צמיחה שלא מתחרה עם המרכז. הוא נותן הזדמנות לבנות משהו מודרני ובר הרחבה ל-50 השנים הבאות. נושאים של איכות חיים כמו דיור בר השגה יכולים להתפתח שם יפה. לדעתי אין הרבה פרויקטים לאומיים אחרים שעומדים בתור עם תרומה כל כך גדולה לביטחונה וכלכלתה של המדינה. צריך לשים שם מנהל נכון".

לשאלה האם לנשים קיימת תקרת זכוכית בתעשייה ענתה ברי "הייתי מדענית ראשית כשהתמנה שר מדע שלפנים היה במשרד הביטחון. הוא זימן אותי לפגישה, שינה את המקום, אמרתי לצוות שלי שלא ישנו את הלו"ז. נפגשתי איתו שלושה חודשים אחרי שנכנס לתפקיד. כשנפגשנו ביקש מכולם לצאת מהחדר ושאל אותי מדוע איני צובעת את השיער ומתאפרת כי זה נותן מסר שלילי. עניתי שאני בעד המראה הטבעי, אבל זה בלוף זה פשוט לא בסדר עדיפויות של הלו"ז שלי".

הוועידה - בשיתוף לאומי, לוצאטו ובי.די.או

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker