ועידת ההיי-טק

"אין בועה בסייבר ולא יכולה להיות בו כי זה הצד האפל של עולם המחשוב"

פנחס בוכריס, שותף כללי בקרן SOMV ולשעבר מפקד יחידה 8200: "אני לא רואה הרבה צעירים שמסרבים לצ'ק של 300 מיליון דולר. זה קשור ליזמים ואנחנו לא דוחפים לזה"

אמיתי זיו
פנחס בוכריס
פנחס בוכריס

"הסייבר אינו בועה ולא יכול להיות בועה כי זה הצד האפל של המחשבים. וכל עוד יש מחשבים ומחשבים ניידים, יהיו גם שוטרים וגנבים" - כך אמר היום פנחס בוכריס, לשעבר מפקד יחידה 8200, בוועידת Technovation של TheMarker בשיתוף לאומי, לוצאטו, בי.די.או, Kape technologies ו-AGT.

לדברי בוכריס, כיום שותף כללי בקרן State of Mind Ventures) SOMV), "היכולות לחדור לארגונים משתפרות. אין הגנת סייבר ב-100%. ארגונים חשופים לאיומים עצומים ונזקים גדולים". 

בתשובה לשאלה על מסלול חייו והקרן בה הוא שותף כיום, אמר בוכריס: "אני מאלו שהם מאוד אופטימיים, יש פה נוער צעיר, והיתה לי הזכות לעבוד עם הצעירים האלה אחרי שהם התגייסו. אין שם אתגר קטן - היה לי מסלול חיים מיוחד ונפלה זכות גדולה בחלקי. כשאני מסתכל לאחור, אני שבע רצון. לא תיכננתי שום תחנה במסלול הזה, חוץ מזה שרציתי להיות טייס ולא הצלחתי. גם הקרן עכשיו לא פחות מעניינת".

בוכריס הסביר על פעילות קרן SOMV: "אנחנו קרן שמשקיעה לפני הכנסות, לעתים בשלב הפרזנטציה, כאשר סוגיית המפתח היא האנשים. בהמשך - באיזו בעיה בשוק הם הולכים להתעסק ולפתור בעיות גדולות שרלוונטיות לארגונים גדולים. השקענו ב-11 חברות ואחת סגרנו, 10 מהן חיות וחיות טוב, 8 מהן כבר עשו ראונד A או B. החברות גייסו 140 מיליון דולר כאשר ההשקעות שלנו בהן רק 50 מיליון דולר, כך שיש עוד משקיעים שמאמינים בחברות האלו.

"הקרן הראשונה שלנו היתה 75 מיליון דולר, ועשינו שם מהלך מעניין. התחלנו כקבוצת משקיעים של 8 מיליון דולר ואחרי 4 השקעות ועבודה בשטח - החברות עשו התקדמות משמעותית וחזרנו לשוק. המוסדיים די התרחקו מה-VC, אבל אז 50% מהכסף הגיע מהמוסדיים. אני בקרן עם עוד שני שותפים, יובל בהרב וניר אדלר. שלושתנו מרקעים שונים ואנחנו מייצרים סינרגיה. אנחנו אפילו שונים בשכבות הגיל שלנו".

בתגובה לטענה כי קרנות הון סיכון לא מצליחות להכות במדדים, שכן מטרת המשקיעים לכאורה היא נציגות בישראל להזדמנויות עסקיות, ולא תשואה, אמר בוכריס: "בסוף זה איך אתה מתייחס למה שאתה עושה. אני יכול להגיד בתור קרן שמתעסקת בסיד, חושבים כל הזמן איך מחזירים תשואה למשקיעים. אנחנו מתייחסים בחרדת קודש למשימה הזו.

"אנחנו לא דוחפים את החברות שלנו לאקזיט. זו שאלה שמעסיקה אותי למה היזמים, כשמגיע צ'ק גדול, נוטים למכור את החברה, והתשובה מורכבת: כשחבר'ה צעירים שנמצאים פה ומקימים סטארט-אפ - זה חלק מההסבר לדבר הזה. לא רואה הרבה צעירים שמסרבים לצ'ק של 300 מיליון דולר. זה קשור ליזמים ואנחנו לא דוחפים לזה. גם כל הסיטואציה הביטחונית בישראל, שהיום יש ומחר אולי אין, היא אולי חלק מהסיבות לאקזיטים".

בוכריס נשאל מדוע לבוגר יחידת 8200 קל יותר למצוא עבודה מאשר לבוגר מדעי המחשב מאוניבסיטה מוכרת בחו"ל וענה: "הסוגיה הזו התחדדה עם התפתחות הסייבר, ה-AI והביג דאטה, ו-8200 הוא אחד מבתי הספר הכי טובים שיש בעולם עם אימון בעבודה. אלו אנשים שמגיעים לשוק יותר מוכנים ממי שסיים אוניברסיטה. אבל בסוף החבר'ה האלה הולכים גם ללמוד".

בתגובה לטענה שלפיה אנשי 8200 לא מעוניינים לעבור לעיר הבה"דים בנגב, ענה בוכריס: "נפלה זכות ענקית בזכותי להקים את עיר הבה"דים בנגב. הבעיה היא רחבה ומורכבת ולא קשורה רק להחלטה של הצעירים לעבור או לא לעבור.

"כשטיפלנו במעבר צה"ל לנגב היו שאמרו 'אני לא מוכן לבנות שכונות מפותחות בתוך יישובים חדשים או קיימים. שילכו לגור בירוחם, בדימונה. איזו עזות מצח לקבוע קביעות כאלו לאנשים. לנגב יש בעיה תדמיתי שאינה משקפת את המציאות - בנגב יש מערכת בריאות וחינוך מצוינות. רק שזה לא משווק נכון".

הוועידה - בשיתוף לאומי, לוצאטו ובי.די.או

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker