ועידת ההיי-טק

"זה הדור האחרון של הפרטיות. אימהות יאהבו את הרובוט יותר מילדיהן"

מתי כוכבי בוועידת ההיי-טק של TheMarker: "אנחנו שמים סנסורים ומזהים כל שינוי בהתנהגות בלי מצלמה. חברות רעות ישתמשו בזה גם למידע אחר" ■ "נוכל לזהות מראש מחלה לאדם לפני שהיא מתחילה - כדי שלא נצטרך להביא אותו לבית חולים"

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתי כוכבי
מתי כוכביצילום: עופר וקנין

"ההתמחות שלי זה להיות ראשון במשהו ואז לעבור לדבר הבא, כשאנשים באים לעבוד אצלי אני אומר להם - 'אנחנו לא מציעים פנסיה אבל עבודה מעניינת'", כך אמר מתי כוכבי, יזם ובעלים של קבוצת AGT בשיחה עם עורך TheMarker אבי בר-אלי בכנס TechNovation של TheMarker בשיתוף לאומי, לוצאטו, בי.די.או, Kape technologies ו-AGT.

ל-AGT יש מרכזים בניו יורק, גרמניה והרצליה וכוכבי התייחס בדבריו לסיבה לפיזור זה: "היתרון בגרמניה זה שהם מאד פדנטים במדע, 90% מהעובדים הם דוקטורים, והם לא נודדים כל כך מחברה לחברה לעומת ניו יורק, הסיליקון וואלי או ישראל שמדלגים בין משרות".

בעולם אתה מוכר בעיקר בגלל הרפתקה עסקית שנקראית לוג'יק. ב-2006 קיבלת חוזה באחת ממדינות המפרץ הפרסי, הקמת חברה עם 700 עובדים ישראליים, עם טיסות סודיות - ואחרי 10 שנים העסק נסגר. מה בעצם עשתה לוג'יק?

כוכבי: "על הפרויקט במפרץ בכוונה לא הרחבנו, ואנחנו נימנע מזה עדיין. לוג'יק היתה פרויקט טכנולוגי הגדול מסוגו בעולם, הוא היה מורכב משלושה היבטים. בראשוניות שלו, התעסקנו בבעיות שאף אחד לא טיפל בהם. למשל, עיר חכמה, אנחנו עשינו את העיר החכמה הראשונה בעולם. הוא היה מורכב מבחינה פוליטית, היו הרבה אירועים במזרח התיכון באותה תקופה והיה צריך לנווט את זה נכון.

"קיבלתי החלטה אסטרטגית לעשות את זה בישראל למרות שכל הפעילות שלי היתה בחו"ל – זו היתה החלטה לא אינטואיטיבית, אבל אני חושב שהיא היתה מבריקה. מי היה מאמין ש-700 ישראלים יעבדו שם, עם מערכות יחסים מצוינות".

המורכבות השלישית היתה טכנולוגית. איך משתמשים בעולם ה-IoT ("אינטרנט של הדברים") כדי לתת פתרונות לבעיות שאף אחד לא פתר אותן. הפתרון המרכזי היה לדעת לקחת דאטה, להעלות אותו על פלטפורמה אחת ולפתור בעיות כמו מים, תחבורה, אנרגיה, יחד עם אנליטיקות חכמות – מה שהיום נקרא בינה מלאכותית. היום בארגון שלי עובדים מעל 100 דוקטורים שפותרים בעיות של בינה מלאכותית".

אתה אומר 'דאטה', זה לא נוח יותר במקום לספר שזה איסוף מידע על אנשים?

"הדעה שלי מאד ברורה בעניין. אנחנו הדור האחרון של פרטיות. אנחנו בנקודת אל חזור מאוד מדאיגה ומעציבה. העולם ישתנה - הדרך שבה אנחנו נעשה כסף בעתיד תהיה למכור את הדאטה שלנו.

מה מפחיד אותך?

"ב-2012 הוזמנתי לראיון יחד עם קלינטון ב-CNBC, דיברנו על האינטרנט. ב-2010 התחיל האביב הערבי והאינטרנט היה נראה האור הגדול, זה שמביא את הדמוקרטיה. ואני אמרתי 'האינטרנט יהיה פייק-ניוז'. אני הצעתי לשים 'מדד אמינות' – שבכל פעם שמישהו ידבר באינטרנט יהיה מדד שיאמר כמה הוא אמין או לא, מה הרקע שלו ומה הופך אותו למומחה בנושא. והניו יורק טיימס כתבו 'מתי כוכבי רוצה לעשות צנזורה על האינטרנט'.

"יש לי סדרה 'הרשת האפלה', זו סדרה תיעודית. מי שיסתכל על הסדרה יראה שאנחנו נמצאים בעולם שבו הפוליטיקה תושפע ממניפולציות על האינטרנט. אני גם חושב שהצורה שבה אנחנו נאהב תשתנה. יש לנו פרק פנטסטי בסדרה, הכנסנו מצלמה לבית יפני רגיל - אמא אבא ילדים אבל גם רובוט. האמא חוזרת מהעבודה והילדים מעצבנים אותה, והרובוט בא אליה ויש לו עיניים גדולות והוא אומר לה 'אני רואה שאת מצוברחת', והאמא אוהבת אותו והילדים אומרים שהאמא אוהבת את הרובוט יותר מאיתנו.

"בפרק אחר בחור יפני מתוק בצורה בלתי רגילה, החברה עזבה אותו והוא עכשיו עם רובוטית, והוא מאוהב בה. והיא מתוכנתת בצורה שתבין אותו ותדע איך להתנהג אליו. והוא אומר 'היא טובה מבן אדם'. אז אמרו לי: 'טוב זה ביפן, זה אחרת', השבוע שלחו לי כתבה שהרוב מודים בכך שהם היו מוכנים לקיים יחסי מין עם רובוט". 

במה אתה מתעסק עכשיו?

"בשבוע שעבר השקנו AI (בינה מלאכותית) עיתונאי. אנחנו שמים סנסורים בתוך מגרשי ספורט – יושב שם רובוט במשחק, הוא מזהה מה מעניין. הוא מבין מה קורה יותר מהר מכל עיתונאי, הוא יכול לראות מה הקהל מרגיש, מה היחסים בין השחקנים וכל הזמן שולח אינפורמציה בזמן אמת הקשורה למשחק. והוא יודע לחבר את זה בווידאו בזמן אמת. אנחנו מנתחים קרוב ל-60 אלמנטים של מידע.

"בכנס של אמזון AWS בווגאס העלינו שני מתאגרפים על הבמה ושמנו את הרובוט הזה והוא הציג תובנות. באירוע אופנה בניו יורק הסתכלנו מה אנשים כתבו במדיה החברתית על הבגדים שהם ראו, והשווינו לאיך הם התנהגו בקהל – לפעמים הם פירגנו למשהו שהם בכלל לא הסתכלו עליו.

רובוט שיוצר בסין. "אני מתמלא בפחד מהמחשבה על רובוטים שישלטו לי בבית"
רובוט בסיןצילום: JASON LEE/רויטרס

"אני עדיין מאמין בעולם הפיזי יותר מאשר הרשת החברתית. בעולם הפיזי זה מייצג אותי. אשתמש בזה עם פוליטיקאים, ספורט, בידור, לעולם לא בשום מקום אחר. אנחנו בונים עכשיו את הבית החכם לאדם המבוגר. זו השנה הראשונה בהיסטוריה שמספר האנשים בגיל 65 ומעלה היה יותר ממספר האנשים גיל 5.

"אנחנו ככל הנראה נרצה להתבגר בתוך הבית. לא יהיו מספיק מוסדות להוציא אותנו אליהם. נוכל לשים קבוצה של סנסורים בתוך הבית כדי לזהות מראש מחלה לאדם לפני שהיא מתחילה כדי שלא נצטרך להביא אותו לבית חולים. 35% מהמחלות, אם מאתרים אותן בזמן, אפשר לטפל בהן בבית. הסנסורים יכולים לנטר התנהגות ולזהות שוני בהתנהגות – אדם הולך יותר לשירותים, יותר עייף, מוציא יותר אנרגיה על כל פעולה, ההתנהגות יותר מבולבלת - אלה שינויים שאנחנו יכולים לזהות בלי שום מצלמה. חברות רעות ישתמשו בזה גם למידע אחר".

לאחרונה קראנו שאתה מתעניין ברכישת בזק. זה קורה?

"העיתונות הישראלית ראויה להערצה. ניהלתי פגישה אחת לגבי יורוקום עם מישהו לא קשור ולמחרת קראתי על זה בעיתון.בקרוב אנחנו נכריז על הקמת קרן שתשקיע בתכנים בישראל.

יש עתיד בתוכן?

"אם ניקח את נטפליקס, אפל, אמזון ופייסבוק - הם השקיעו 30-40 מיליארד דולר ביצירת תוכן חדש. אני רוצה רק 10% מזה".

הוועידה - בשיתוף לאומי, לוצאטו ובי.די.או

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker