החברה הישראלית שהגיעה להכנסות של 200 מיליון דולר - בלי לגייס שקל

עם 260 עובדים ושווי שיכול להגיע למיליארד דולר — למנהלים בנטורל אינטליג’נס יש מסר ברור למשקיעים שדופקים על הדלת: "אנחנו לא מתכננים למכור" ■ המודל של החברה, שעוסקת בדירוג והשוואות מוצרים, מבוסס על תוכן ממומן

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלירן רובין
אלירן רובין

נטורל אינטליג'נס (Natural Inteligence) היא חברת טכנולוגיית פרסום (AdTech) ישראלית שהוקמה לפני שמונה שנים ומעסיקה 260 עובדים. על פניו נראה כי מדובר במקרה שגרתי למדי — ואולם החברה לא גייסה שקל אחד מימיה; הכניסה כ–200 מיליון דולר בשנה האחרונה; רווחית; ושווייה, על פי הערכות שנעשו לפי עסקות בתחומה, קרוב למיליארד דולר. למרות ההצלחה, החברה שמרה במשך השנים על פרופיל תקשורתי נמוך, וחושפת את פעילותה כעת לראשונה.

את החברה הקים ניר גרינברג, בעל תואר במדעי המחשב, שאחרי כמה שנים כמהנדס תוכנה שכיר החליט להגשים את החלום היזמי. אחרי שני ניסיונות קצרים שלא התרוממו, החליט גרינברג להקים חברה בתחום של השוואות מוצרים ושירותים, וחיבור בין צרכנים לספקים. החברה שהקים משמשת מעין מחלקה מסחרית אינטרנטית, שנועדה לקדם מוצרים שונים בעזרת עמודי תוכן ייעודיים. לפי רשם החברות, גרינברג מחזיק כיום 100% ממניות החברה.

>> לדבר על כל מה שחם בהיי-טק: הצטרפו לאקוסיסטם

אם תחפשו בגוגל באנגלית את הצירוף "הפלטפורמות הטובות ביותר לבניית אתרים", בין התוצאות הראשונות שתקבלו יהיה קישור לאתר של נטורל אינטליג'נס, ובתוכו דירוג מפורט של הפלטפורמות המובילות והמומלצות לפי קריטריונים ומאפיינים שנקבעו בחברה. כמחצית מההכנסות של החברה מממנות את הקמפיינים שהיא יוצרת עבור לקוחותיה במנוע החיפוש גוגל, והיא נחשבת למפרסם הישראלי הגדול ביותר של ענקית החיפוש.

דירוג בתשלום —או אמת בפרסום?

הראיון עם עדי אורזל, סמנכ"ל תפעול בחברה, ונטע פלר, סמנכ"לית משאבי אנוש, נערך בחדר הישיבות באחת מארבע הקומות שמאכלסים משרדי החברה במגדל במרכז תל אביב. המשרדים, בדומה לאלה של רוב הסטארט־אפים העשירים בעיר, צבעוניים מאוד, וכוללים מתקני התעמלות במסדרונות ומכונות שייקים במטבחונים.

צילום: אייל טואג

החברה מעסיקה כ–100 אנשי פיתוח ומחלקת כותבי תוכן גדולה, לצד אנליסטים ואנשי פיתוח עסקי. שיעור הנשים בכלל עובדי החברה הוא 42%, והן מהוות 31% מחטיבת הפיתוח.

"אנחנו בונים אתרי השוואות שנועדו לעזור לצרכנים לקבל החלטות, ומחברים בין נותני השירותים לצרכן", מסביר בפשטות אורזל את תכלית המוצר שפיתחה נטורל אינטליג'נס. אורזל הגיע לחברה לפני שנה וחצי, אחרי תקופה בחברת הפרסום הדיגיטלי מטומי, שאותה הקים יחד עם שני שותפים. "גולש שמחפש ביטוח לרכב ויודע בדיוק מה הוא רוצה — הוא לא הלקוח המיידי שלנו. לעומת זאת, אדם שמחפש בגוגל מלים גנריות כמו ביטוח יקבל בעזרתנו את נקודות ההשוואה המרכזיות לקבלת ההחלטה. אנחנו קוראים לזה מפתחות לקבלת החלטות.

"אנחנו פעילים ביותר מ–50 תחומים — החל בביטוח, דרך משכנתא ומוצרים פיננסיים אחרים ועד פלטפורמה לניהול אתרים. אנחנו מדרגים בעיקר שירותים, והדירוג מכין טוב יותר את הצרכן למפגש עם נותני השירות", אומר אורזל.

איך בונים אתר השוואות?

אורזל: "אנחנו מתחילים במחקר של התחום המסוים. המחקר נמשך חודשיים־שלושה, ולאחר מכן מחלקת התוכן שלנו בוחנת את כל התוכן שאנחנו רוצים להציג. אנחנו רוצים להציג חומרים אינפורמטיביים ולא מסובכים, כדי לתת למשתמש מה שהוא צריך. כשהאתר עולה לאוויר, אנחנו בודקים את הפעילות דרכו. האתרים האלה הם אורגניזם חי".

השירות שלכם הוא בתשלום.

"בוודאי. מי שמופיע בדירוג הן חברות שמפרסמות אצלנו. המודל העסקי שלנו מבוסס על קבלת תשלום תמורת הפנייה של לקוחות לספקים — אבל מה שבאמת משפיע על הדירוג הוא בחירת הצרכנים. אנחנו בודקים מה המותגים שהצרכנים מעדיפים, והביצועים נמדדים לפי מספר האנשים שעזרנו להם לבחור בסופו של דבר. כך יוצרים חיבור מקסימלי בין הצרכנים למותגים".

אז מי שמשלם יותר יופיע ראשון?

"זה דומה מאוד למודל של גוגל: האתרים מציגים בצורה ברורה את הלקוחות כמפרסמים. התשלום משפיע — אבל גם האופן שבו גולשים מתייחסים למודעה ומשתמשים בקישורים שלנו".

עד כמה הדירוג אותנטי? הרי זה תוכן ממומן — מי שיש לו יותר כסף ינצח בדירוג.

צילום: אייל טואג

"יש מקרים שבהם אנחנו מציגים גם חברות שלא משלמות לנו, אבל זה כמו המודל של גוגל. אם אין לחברה כסף לפרסם בגוגל — גם שם היא לא תוכל להתקדם מעבר לרף מסוים. בסופו של דבר אנחנו מייצגים מוצרים שטובים ללקוחות. חברה עם מוצר שהצרכנים לא אוהבים לא תחזיק מעמד לאורך זמן. נכון, כמעט כל הגופים שאנחנו עובדים אתם הם הגדולים ביותר בשוק — אבל הפידבק הצרכני כן משפיע. חייבים שתהיה אמת בפרסום".

הדירוג שאתם נותנים הוא מ–1 עד 10. על מה הוא מתבסס?

"הדירוג מתבסס על המחיר של השירות או המוצר; רמת השירות; קלות השימוש במוצר; האיתנות הפיננסית של החברה; ביקורות של צרכנים ברשת; ועל הרווח שלנו ממכירת המוצר דרכנו".

בכל הנוגע לגביית תשלום, נטורל אינטליג'נס לא לבד: ענף הדירוגים צפוף, וחברות דירוג מסוג זה נוהגות לקבל שיעור מסוים מכל מכירה של מוצר או שירות שמתפרסם בדירוגים שלהן.

קשה למצוא עובדים כשאין תוצאות בגוגל

ניתן לטעון כי המודל של ביקורת או דירוג תמורת תשלום אינו מייצג חוות דעת אמיתית על אופי השירות או המוצר, אך בנטורל אינטליג'נס מתעקשים לטעון כי בעידן הצפת המידע — גם למודל ממומן יש ערך צרכני.

"המודל העסקי חזק מאוד ופותר בעיה צרכנית", טוען אורזל. "כשצרכן מחפש מוצר או שירות בגוגל, הוא לא בהכרח יצליח לקבל החלטה. לכן, אתרי השוואות וביקורות הם הכרחיים".

לדברי אורזל, נטורל צומחת ב–35% בשנה, ועשויה לסיים את 2018 עם הכנסות של יותר מ–300 מיליון דולר. עם זאת, סכום זה משמש גם לרכישת קמפיינים שיווקיים שעלותם נאמדת בכ–100 מיליון דולר. ואולם שורת ההכנסות של החברה היא עדיין מהגבוהות בענף בישראל.

קשה לחשב בדיוק את שווי החברה — לא רק מפני שלא בוצעו בה השקעות, אלא בשל עיסוקה בתחום שקשה לצפות בו פעילות לטווח ארוך, וכן בשל התלות שלה בגוגל. על כך רמז אורזל: "חברת בנקרייט (Bankrate), שיש לנו חפיפה אתה בתחומי הפיננסים, נמכרה בשנה שעברה לרד ונצ'רס ב–1.4 מיליארד דולר. לדעתי היא סיימה את 2016 עם הכנסות של 350 מיליון דולר".

ההחלטה של בכירי החברה להיחשף כעת נובעת מבעיה שמעסיקה את מרבית חברות ההיי־טק בישראל — גיוס עובדים. "אנחנו רוצים לגייס 100 אנשים נוספים, והתכנון הוא לגדול הרבה יותר", אומרת פלר. "בעתיד נעבור לבניין חדש, למשרדים שיוכלו לאכלס יותר מ–600 עובדים. אנחנו מנסים לבדל את עצמנו בכל מיני דרכים, ובהן דגש חזק על שוויון במקום העבודה. בעבר זכינו להיכנס לרשימת המקומות המובילים בקידום זכויות להט"בים.

"החלטות של מחפשי עבודה הן בדיוק כמו החלטות צרכניות — אנשים רוצים לאסוף נתונים, ועלינו אין כמעט תוצאות חיפוש", מסבירה פלר.

בינתיים, החברה מכשירה בעצמה חלק מהעובדים הנחוצים לה, במודל שנהפך רווח בחברות היי־טק. "באחרונה יצאנו בקמפיין להכשרת אנליסטים. הגיעו יותר מ–100 קורות חיים ואת הקורס התחילו 11 משתתפים. בסוף הקורס, כשהם יתחילו לעבוד אצלנו, הם יקבלו משכורת של 12–15 אלף שקל".

מה החזון שלכם?

אורזל: "אנחנו רוצים לבנות חברה ישראלית גדולה שמספקת פרנסה למאות משקי בית ומייצרת קניין רוחני וידע ישראלי. הכל מתנהל מפה. אפשר להקים ולנהל חברות של מיליארד דולר מישראל".

קיבלתם הצעות להשקעות או רכישות?

"דפקו ודופקים על הדלתות שלנו. החברה לא צריכה כרגע שום הלוואה כדי לעמוד בתוכניות שלה, ולא מעוניינת להימכר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker