דיווידנד של רבע מיליארד דולר במזומן: המספרים של חברת האינטרנט הגדולה בישראל נחשפים

הדו"חות הכספיים של איירון סורס: הכנסות של חצי מיליארד דולר, רווח תזרימי של 90 מיליון דולר ורווח נקי של 60 מיליון דולר ב–2017 ■ חלוקת הדיווידנד, שממומנת בחלקה בידי מזרחי טפחות ולאומי, צפויה לאפס את ההון העצמי של החברה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל ומייסד איירון סורס, תומר בר זאבצילום: עופר וקנין

איירון סורס, חברת האינטרנט הגדולה בישראל, מתקרבת לאקזיט הראשון כשמונה שנים לאחר הקמתה. עדיין לא מדובר במכירת החברה, אך בעלי המניות של החברה צפויים "להיפגש" עם מזומנים בסכום של 250 מיליון דולר. זה הסיפור שעולה מהמסמכים שהגישה החברה בשבועות האחרונים לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

איירון סורס מבקשת לאפשר לה חלוקת דיווידנד משמעותית שלא מתוך הרווחים של החברה, אלא באמצעות הליך של הפחתת הון. לכן נדרש למהלך אישור של בית המשפט, שבוחן את היכולת של החברה לפרוע את התחייבויותיה בעתיד. היקף הדיווידנד שאיירון סורס מבקשת לחלק הוא בגובה ההון העצמי החשבונאי של החברה נכון לסוף 2017, ושיעורו הוא 73% מסך המאזן של החברה, כך שהחלוקה צפויה לאפס את הונה העצמי ולהעלות את רמת המינוף.

>> לדבר על כל מה שחם בהיי-טק: הצטרפו לאקוסיסטם

איירון סורס היא חברה פרטית, ואינה מחויבת בשגרה לפרסם את תוצאותיה הכספיות — אך הן מוגשות לבית המשפט במסגרת ההליך המשפטי. הדו"חות, שהגיעו לידי TheMarker, חושפים צמיחה עסקית מהירה, רווחיות גבוהה בשני מגזרי הפעילות, תשתית לקוחות רחבה, ויכולת להפיק תזרימי מזומנים חיוביים משמעותיים מפעילותיה ללא מינוף פיננסי.

החברה הגדילה ב–26% את ההכנסות ב–2017 ל–462 מיליון דולר. הרווח התזרימי התפעולי (EBITDA) הסתכם ב–88.5 מיליון דולר, והרווח הנקי שלה היה 60 מיליון דולר. זאת לעומת הפסד של 18.4 מיליון דולר ב–2016, שנגרם מהפחתה חד־פעמית של מוניטין בסך 35 מיליון דולר. הפחתת המוניטין עשויה ללמד על רכישה לא מוצלחת שביצעה החברה. ההוצאות ב–2017 הסתכמו ב–400 מיליון דולר ב–2017, 10% מהן היו הוצאות מו"פ, שגדלו ב–25% לעומת 2016.

108 מיליון דולר בקופה

מאז הקמתה ועד הגיוס האחרון שלה ב–2015 גייסה איירון סורס 103 מיליון דולר, ונכון למארס 2018 יש בקופתה מזומנים בסך 108 מיליון דולר. החברה מציינת בדו"חותיה כי היקף המזומנים הגבוה ורמת המינוף הנוכחית האפסית נובעת מכך שמרבית עסקות המיזוגים והרכישות שהיא ביצעה נעשו באמצעות החלפת מניות שלא כללו נטילת מימון חיצוני.

לצורך מימון חלוקת הדיווידנד, איירון סורס תקבל הלוואה בנקאית של 150 מיליון דולר מסינדיקט בנקים בראשות סיליקון ואלי בנק (SVB), הכולל גם שני בנקים ישראליים — מזרחי טפחות ולאומי. קו האשראי החדש, לצד התוצאות הכספיות הטובות, הם לטענת איירון סורס כריות ביטחון מספיקות להוכחת יכולתה לעמוד בחלוקת הדיווידנד ובשירות החוב שייווצר בעקבותיה, וכן להמשיך ולהציג שיפור בהכנסות וברווחיות.

חברת איירון סורסצילום: עופר וקנין

איירון סורס הוקמה ב–2010 בידי תומר בר זאב והאחים רועי, אייל ואיתי מילרד, והיא פועלת בעיקר בשני תחומים. תחום הפעילות הוותיק שלה וזה שתורם את עיקר הרווח התזרימי הוא שירות של הפצת תוכנות תמורת תשלום. לקוחותיה בתחום זה הם חברות שיודעות להפיק הכנסות, אך זקוקות ללקוחות — והן משלמות לה על כל גולש שמוריד את התוכנה שלהן. חלק תחום זה ברווח התזרימי של החברה היה 63 מיליון דולר ב–2016 ו–77 מיליון דולר ב–2017. תחום נוסף שהחברה החלה בפיתוחו לפני מספר שנים הוא תחום המובייל. מפתחים, בהם חברות משחקים, מטמיעים את הטכנולוגיה וה–SDK (חבילה למפתחים) של החברה בעשרות אלפי האפליקציות שלהם, ובעקבות כך מופיע פרסום ממוקד. תחום זה הגיע לבשלות, וייצר לחברה רווח תזרימי של 24 מיליון דולר ב–2017.

לאורך השנים צמחה איירון סורס באמצעות שורה של מיזוגים ורכישות שביצעה, בעיקר של חברות ישראליות בתחום האינטרנט. העסקה הגדולה ביותר במונחי עובדים וכסף היתה של סופרסוניק הישראלית. העסקה שיקפה שווי של 1.3–1.2 מיליארד דולר לחברה הממוזגת, לפי הערכות בתעשייה.

725 עובדים, מחציתם בתחום המו"פ

המיזוג יצר את חברת האינטרנט העצמאית הגדולה בישראל במונחי עובדים, שווי והכנסות. כיום מעסיקה איירון סורס 725 עובדים, רובם בישראל, וכמחציתם עוסקים בתחומי מחקר ופיתוח. ביוני 2016 רכשה איירון סורס את חברת טכנולוגיות הפרסום בווידיאו הישראלית סטרים־רייל. ב–2013 היא רכשה את אפטר דאונלואוד. ב–2011 התמזגה איירון סורס עם חברת וולונט, וכחלק מהמיזוג נרכשו גם החברות דילפליי, קליק מי־אין ומונטרה, שהוחזקו בשיעורים שונים לפני המיזוג בידי וולונט.

בעלי המניות הבולטים בחברה כוללים את בר זאב והאחים מילרד — המחזיקים בחלוקה שווה בכ–44%. בעלי מניות בולטים נוספים הם קרן ויולה ונצ'רס, קרן דיסרפטיב של טל ברנוח, 83North, לאומי פרטנרס, סבן ונצ'רס וכלל תעשיות. היזמים של סופרסוניק — אריק צ'רניאק וגיל שהם — מחזיקים יחדיו ב–1.6%. איירון סורס כבר חילקה דיווידנדים לבעלי מניותיה, אך בהיקפים משמעותיים פחות — 15 מיליון דולר ב–2014 ו–47 מיליון דולר ב–2017.

איירון סורס מסבירה לבית המשפט כי ערב חלוקת הדיווידנד המתוכננת צפויים להיות בקופתה מזומנים וקווי אשראי לא מנוצלים של עד 280 מיליון דולר. מתוכם, עד 130 מיליון דולר הם ממקורותיה העצמיים והשאר מהמימון הבנקאי. מיד לאחר ההשלמה של חלוקת הדיווידנד, החוב הפיננסי נטו של החברה יהיה 120 מיליון דולר, ויהיה לה הון חוזר חיובי של 4 מיליון דולר.

ביום ראשון הוגשה עמדתו של הכנ"ר (כונס נכסים רשמי) לבית המשפט. הכנ"ר אינו מתנגד לחלוקה, בעיקר משום שהנושה היחיד של איירון סורס שעבורו נדרשת עמידת החברה במבחן יכולת הפירעון בטווח הארוך הוא בנק SVB, והבנק כבר הביע את הסכמתו המפורשת להליך בעצם המימון שלו.

עם זאת, הכלכלן גנאדי גולדשטיין ממשרד הכנ"ר מביע הסתייגות: "ההיקף העצום של החלוקה המבוקשת ואופן מימון החלוקה משנים לרעה ובצורה מהותית את פרופיל הסיכון של החברה", נכתב בחוות הדעת.

גולדשטיין מציין כי התחזית לתזרים המזומנים שהגישה החברה באמצעות חברת הייעוץ הכלכלי פרומתאוס אינה שמרנית דיה. בהנחות היסוד שלה לא נכללו רכיבי סיכון בעלי השלכה ישירה על עמידת החברה במבחן יכולת הפירעון התזרימי, כמו עלייה צפויה של שיעור ריבית הליבור, שעשויה להכפיל את עצמה בשנים הקרובות; או על הצורך שלה במציאת מקורות למימון של התחייבויות חוץ־מאזניות בסכום כולל של 53 מיליון דולר.

ההכרעה לגבי החלוקה עוברת כעת לידי שופטת בית המשפט הכלכלי, רות רונן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker