חלמאות: הפרקליטות ביקשה לחסום אתרי זנות – אך שכחה את ספקית האינטרנט הגדולה בישראל

מחלקת הסייבר בפרקליטות הגישה לבית המשפט רשימה של ספקיות אינטרנט כדי שיחסמו אתרים שמפרסמים שירותי זנות, אך לא כללה את בזק בינלאומי - שחולשת על 42% משוק שירותי האינטרנט ■ "ייתכן שבשל טעות טכנית נשמטה אחת הספקיות מהרשימה"

רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר אינטרנט חסום בסיןצילום: STF / AFP
רפאלה גויכמן

מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה מתמודדת בשבועיים האחרונים עם סיטואציה מביכה: בקשותיה לחסימת אתרים שמפרסמים שירותי זנות לא כללו את ספקית האינטרנט הגדולה בישראל - בזק בינלאומי - שחולשת על יותר מ-42% משוק שירותי האינטרנט.

לפני כשבועיים אישר השופט ציון קפאח בקשה אחת מתוך עשר בקשות של הפרקליטות בנוגע לחסימה או הסרה מתוקף חוק חסימת אתרים. האתר שהגישה אליו נחסמה הוא sex777.net, שמפרסם שירותי זנות של בגירים - אך נתח גדול מהגולשים יכולים להמשיך ולגלוש לאתר זה מאחר שבזק בינלאומי לא נכללה בבקשה.

התקלה ברשימת ספקיות האינטרנט שהפרקליטות הגישה לבית המשפט בקשה להורות להן לחסום אתרים נובעת מכך שהיא הסתמכה על רשימת החברות שמצאה באתר משרד התקשורת. הצווים שהפרקליטות הוציאה כוללים עשרות חברות בעלות רישיון מיוחד למתן שירותי גישה לאינטרנט (מעל 20 אלף מנויים) - החל בגדולות כמו HOT, פרטנר ואקספון וכלה בקטנות, כמו אינטרנט רימון ו-099 פרימו. רשימה זו עודכנה לאחרונה ביולי 2017, ובזק בינלאומי אינה נכללת בה.

עם זאת, מבדיקה עולה כי החוק אינו מיושם וחלק מספקיות האינטרנט ממשיכות לאפשר גישה לאתר sex777.net שהופיע בצו החסימה שאושר בידי בית המשפט. נראה כי למרות הניסיון להילחם באתרים שמפרסמים שירותי זנות באמצעות חסימתם אינה אפקטיבית. 

בזק בינלאומי ונטויז'ן נמצאות ברשימת ספקיות נפרדת ומחזיקות ברישיון שמוגדר רישיון כללי אחוד. בשונה מבזק בינלאומי - נטויז'ן שייכת לקבוצת סלקום, שנכללה בבקשה לצו חסימה - ועל כן הצו חל גם עליה.

אתר sex777.net שלגביו הוגשה בקשה לחסימה צילום: צילום מסך sex777.net

הדיונים שנערכו בבית המשפט נעשו בהיעדרן של ספקיות האינטרנט ושל בעל אתר sex777.net מכיוון שהמשטרה לא הצליחה לאתרו עד ליום הדיון. ביקורת נמתחה על פעילות המשטרה הן מצדו של השופט קפאח והן על ידי מנכ"ל איגוד האינטרנט, עו"ד יורם הכהן, שביקש להשמיע את עמדת האיגוד במהלך הדיונים, על כך שלא פעלו די כדי להגיע למפעיל האתר שעובר על החוק.   

מהצווים עולה כי המשטרה ביצעה עבודה שטחית באיתור בעלי האתרים, ואת ההזמנה לדיון בבית המשפט היא עשתה באמצעות שליחת הודעה בעמוד דף יצירת הקשר של האתר. בנוסף, נשלחו הודעות לכתובות המייל שבעלי האתרים סיפקו לספקיות האינטרנט בעת רישום האתר. מבזק נמסר כי הדבר לא ידוע לה מאחר שהם מעולם לא קיבלו את הצו האמור.

ממחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה נמסר: "רשימת הספקיות שאליהן פנינו הורכבה מרשימת הספקיות בעלות רישיון לאספקת גישה לאינטרנט שקיבלנו ממשרד התקשורת. ייתכן שבשל טעות טכנית נשמטה אחת הספקיות מהרשימה, שכוללת עשרות ספקיות. אנו בודקים את הנושא, ובמידת הצורך תוגש בקשה לבית המשפט על מנת להוסיף את בזק בינלאומי כמשיבה לבקשות שהוגשו לבית המשפט."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker