שאלות ותשובות |

אילו שירותים ייתן שחרור הקוד הממשלתי - ומה הסכנות הטמונות בכך?

שחרור הקוד הממשלתי יאפשר למפתחים להשתמש במאגרי מידע על תחבורה, חסכונות, מסים ושירותים ממשלתיים נוספים - ולהנגיש אותם לציבור ■ ואבטחת המידע? דווקא תתחזק

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סייבר
אמיתי זיו

מה החליטה ממשלת ישראל?

הממשלה החליטה לפרסם באינטרנט את כל הקוד הממשלתי שעומד מאחורי אתרים ממשלתיים כקוד פתוח. המשמעות היא שכל אחד יוכל לקרוא את הקוד, למצוא בו שגיאות או חולשות סייבר, להציע שינויים ושיפורים ואף לבנות שירותים ואפליקציות חדשות על בסיס הקוד הזה.

איזה קוד ישוחרר?

זו שאלה שהתשובה עליה עדיין אינה ברורה, אך לכל הפחות, מסת הקוד של האתר gov.il, הפורטל הממשלתי המרכזי. מאחורי יוזמת הקוד הפתוח עומדת רשות התקשוב, שהיא גם זו שעומדת מאחורי gov.il. בהדרגה ישוחררו עוד אתרים ושירותי ממשלה. השאלה הגדולה היא אם ישוחרר רק קוד האתר, או גם הממשקים שלו וכל המאגרים מאחורי הקלעים. ככל שישוחרר יותר, כך השירותים יהיו טובים יותר.

האם זה חושף את הממשלה בהיבטי סייבר?

להפך. ממציא לינוקס, לינוס טרובלד, אמר פעם: "בהינתן מספיק עיניים על הקוד, כל הבאגים הם חלשים". ההנחה היא שקוד פתוח יוצר שקיפות של הבאגים, מערך ביקורת ושיפור. מערכת ההפעלה לינוקס חשופה פחות למתקפות מאשר מערכת ההפעלה הסגורה ווינדוס.

אילו שירותים יכולים לצמוח?

זה תלוי בדמיון המפתחים, אבל אפשר לחשוב על אפליקציה להזמנת תור מהירה במשרד הפנים; שירות תשלומים אוטומטי למס הכנסה או למע"מ שמחובר לתוכנת ניהול החשבונות הפרטית; אפליקציה לניטור קרינה סלולרית בהתאם למיקום (על בסיס מערכת קיימת במשרד להגנת הסביבה), או שכפול טוב יותר של אתרים ממשלתיים בעייתיים. אפשר לחשוב על מחשבון שמבוסס על הר הכסף או הר הביטוח.

האם מפתחים יוכלו למסחר את השירות?

כן. הרישיון מתיר לו לפתח משהו חדש ולגבות עליו כסף, אבל את הקוד החדש שהוא ייצר, הנגזרת של קוד המקור, הוא חייב לפרסם גם כן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker