לא הכל נוצץ בתעשייה: 11% מגיוסי ההון ב-2017 נעשו בשווי יורד

משרד שבלת ושות׳ פירסם את הסקר השנתי שבוחן את פעילות ההשקעות בהיי־טק, ולפיו 81% מהגיוסים נעשו בשווי עולה – הנתון הנמוך ביותר מאז 2014 ■ שאר המדדים מציגים יציבות בשוק המקומי

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בורסת נאסד"ק בניו יורק
בורסת נאסד"ק בניו יורקצילום: Bloomberg

באופן כללי, ובנטרול החשש המרחף בשל רפורמות מס גלובליות – מצבה של תעשיית ההזנק הישראלית טוב למדי. בכל שנה גדלה כמות ההון המגויס על ידי סטארט־אפים, יותר ויותר יזמים מעידים על כוונתם לבנות חברות גדולות, קרנות ההון סיכון ממתינות עם מצבור מזומנים אדיר, וכלפי חוץ נראה כי המותג השחוק "סטארט־אפ ניישן" עדיין מצדיק את עצמו.

אולם לא הכל נוצץ. סקר שערך משרד עורכי הדין שבלת ושות', שבחן את התנאים המשפטיים של השקעות הון סיכון בחברות טכנולוגיה ישראליות ב-2017 ומתפרסם כעת, מצביע על עלייה בשיעור גיוסי ההון שנעשו על פי שווי יורד, וכן גידול בשיעור הסבבים שנערכו ללא שינוי בשווי.

>> לדבר על כל מה שחם בהיי-טק: הצטרפו לאקוסיסטם

פי הסקר, שבחן יותר ממחצית מגיוסי ההון בשוק שנעשו בסכומים הגבוהים מחצי מיליון דולר, 11% מהגיוסים נעשו לפי שווי יורד, 8% נערכו ללא שינוי בשווי, ו-81% נעשו לפי שווי עולה. זאת, לעומת 2016, שהציגה שיא של 90% בשיעור סבבי גיוס ההון בשווי עולה ושיעור של -7% בלבד של גיוסים לפי שווי יורד. עיקר ירידת השווי (25%) נראה בסבבי D ומעלה, כלומר בסבבים המאוחרים.

מלבד נתון זה, שבעיקר מעיד על תיקון בשוויין של החברות הבוגרות, נראה כי פעילותה של תעשיית ההזנק בישראל עדיין יציבה. סבבי גיוס ראשונים ממשיכים להוות יותר משליש מהסבבים, וברוב הגדול של החברות הסבבים נעשים בשווי עולה (ראו טבלה).

כבכל שנה, הסקר של שבלת נערך בשיתוף עם פירמת עורכי הדין האמריקאית Fenwick & West LLP – דבר המאפשר השוואה לנתונים מקבילים מעמק הסיליקון בארה"ב. לפי הסדר, המצב בארה"ב יציב פחות. בעמק הסיליקון, כ-15% מסבבי הגיוס נעשו לפי שווי יורד ו-75% לפי שווי עולה. שלא כמו בישראל – בארה"ב ירידת שווי נצפתה באופן די שווה בכל שלבי הגיוס.

עו"ד ליאור אבירםצילום: עופר וקנין

הדו"ח, העוסק ברובו בתנאים המשפטיים של גיוסי ההון, מציג מגמה מעודדת עבור היזמים. בשבלת מדגישים כי מגמת הירידה, שנצפתה לאורך השנים בשימוש בזכות ההשתתפות בחלוקה של מניות הבכורה (participation rights), המשיכה גם ב-2017, שבה השימוש בזכות זו היה ב-31% מהסבבים שנסקרו (27% בסקר החצי־שנתי). "זהו השיעור הנמוך ביותר מכל השנים בהן נעשה הסקר", אמרו עורכי הדין לימור פלד וליאור אבירם. סעיף זכות ההשתתפות מקנה למשקיעים בעת אקזיט, יותר מאשר חלקם היחסי בחברה.

"עד 2012 היה שימוש בזכות זו בשני שלישים ויותר מהסבבים שנסקרו. גם בכך יש כדי להעיד על יציבות בתעשייה, שכן היא ממשיכה לאמץ מגמות מקלות מהתעשייה בעמק הסיליקון, שנטמעות יותר ויותר. שם שיעור השימוש בזכות זו עומד על 15% בלבד", נכתב.

לעומת זאת, נראית עלייה בשימוש בזכות הקדימות של מניות הבכורה, וזה צמח ל-73% מסך הגיוסים, לעומת 23% בלבד בעמק הסיליקון. מדובר בסעיף שנועד להגן על משקיעים במקרים של אי־הצלחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker