מנכ"לית מיקרוסופט ישראל: "אין סיבה שרואי חשבון לא יחשבו על משרות בהיי-טק"

בכנס TheMarker נשאלה שלי לנצמן, מנכ"לית מיקרוסופט ישראל על כוחן העולה של חברות הטכנולוגיה ופרשת פייסבוק ודליפת המידע ■ לדבריה "תמיד יהיה מי שירצה לעשות עם המידע משהו שלא התכוונת אליו". ולא, מיקרוסופט לא מתכוונת להתחרות בבנקים

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"לית מיקרוסופט ישראל, שלי לנצמן
מנכ"לית מיקרוסופט ישראל, שלי לנצמןצילום: מגד גוזני

ההתפתחות הטכנולוגית המואצת שאנו עדים לה בכל רחבי העולם, איפשרה בשנים האחרונות את צמיחתן והתעצמותן של ענקיות הדיגיטל. כאשר הכל הופך לטכנולוגי - בין אם זה הבנק, המפעל או הרכב - המקום שתופסות החברות שהן טכנולוגיות בבסיסן גדל והולך. אחת החברות שמאתגרות כיום שווקים מסורתיים רבים היא אמזון, שבאחרונה אף פוזלת יותר ויותר לתחומים חדשים - כמו למשל תחום הבנקאות.

בראיון שנערך הבוקר (ו') במסגרת כנס בנושא קבלת החלטות של TheMarker, אמרה מנכ"לית מיקרוסופט ישראל, שלי לנצמן: "לעולם לא אתחרה בבנקים הישראליים או בכל בנק אחר. אנחנו לא נמצאים שם. מערך העבודה והמבנה של מיקרוסופט בנוי לפעולה לצד שותפים. אנחנו רואים את הבנקים כשותפים שלנו". מיקרוסופט נסחרת כיום לפי שווי של 720 מיליארד דולר.

>> לדבר על כל מה שחם בהיי-טק: הצטרפו לאקוסיסטם

אני חושבת שזה מאוד ברור לנו - בתהליך קבלת ההחלטות - מה אנחנו עושים ומה לא. יש החלטה מכוננת שמובילה אותנו תמיד, ןהיא כרוכה בכך שאנחנו עושים מה שאנחנו חושבים שאנחנו הכי טובים בו - שיפור הדרך שבה אנשים חיים ועובדים", אמרה.

בשיחה שנערכה עם עורך מגזין TheMarker איתן אבריאל, נשאלה לנצמן אם לאור השינויים בעולם, החלטה זו עשוייה להתברר כטעות. לכך השיבה כי "אולי זו טעות, אבל זו האסטרטגיה של החברה מיום הקמתה".

לנצמן התייחסה לספר Hit Refresh שכתב מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה. "בספר הוא מדבר על קבלת החלטות והתמודדות עם טעויות. צריך להבין שגם החלטות מסוימות שלא התקבלו הן חלק מהצמיחה שלנו. זה חלק מהמסע שלנו בחיים", ציינה. "סאטיה לא מתאים לקריטריונים של פולחן אישיות כזה או אחר. בישיבות שערך עם הצמרת הפיננסית בישראל - הוא בעיקר הקשיב. כששאלו אותו כיצד תיראה מערכת הבנקאות של מחר הוא אמר: 'מי אני שאגיד לכם - אתם שמובילים את הבנקים - מה יהיה עתיד עולם הבנקאות'".

בתשובה לשאלה אם מחשבים ואלגוריתמים יחליפו את האדם בכל מה שקשור לקבלת החלטות, אמרה לנצמן: "תמיד היינו חכמים והיו לנו מערכי אחסון מידע. היום יש לנו יכולת לצפות קדימה ולחזות. יש דוגמאות לחיזוי כלכלי או להזמנת בגדים מותאמים אישית. זה יאפשר לתת ערך ללקוח - וזה לא יבטל אותנו אלא יעשה אותנו חכמים יותר. טכנולוגיה עוזרת לחשוב איך להתנהל הכי טוב בתוך הארגון ואיך להבטיח שאנחנו עושים את הכי טוב ללקוחות שלנו".

יש לכם מתכנתים יותר טובים מלכל חברת ביטוח. מתוך הנחה שאנחנו הולכים לעולם מאוד מוטה מחשוב - נראה שחברה גדולה יכולה להיכנס לכל תחום שתרצה. בין היתר עושים את זה על ידי רכישה של סטארט-אפ.

"לא בהכרח. חברות ביטוח עושות עבודה יפה והן מתייעצות איתנו. כשאנחנו באים לשקול האם לקנות חברה - כן או לא - אנחנו בודקים אותה למול האסטרטגיה שלנו. עד היום זה היה רק בתחום הטכנולוגיה ורק אם היא מתקדמת יותר ממה שעשינו בבית".

לא קונים לפעמים סטארט-אפ כדי שלא יהיה אותו למתחרים?

"מיקרוסופט קנתה בישראל שמונה סטארט-אפים שעובדים במרכז הפיתוח שמעסיק 1,100 עובדים. המוצרים של הסטארט-אפים זוכים לתפוצה עולמית. אנחנו רוכשים כדי לגדול".

בעקבות סערת פייסבוק וחברת קיימברידג’ אנליטיקה, שהשתמשה במידע על עשרות מיליוני הפעילים ברשת החברתית, נשאלה לנצמן מספר שאלות בנוגע ליכולת איסוף ושמירת המידע על ידי חברות הטכנולוגיה הגדולות, ולגבי האפשרות שתוטל עליהן רגולציה הנוגעת למאגרי המידע שברשותן. 

"בעולם תמיד יהיו אנשים שירצו לעשות עם מידע משהו שהוא לא מה שאתה התכוונת אליו", אמרה לנצמן. "הדבר הכי משמעותי וחשוב הוא ההגנה על הפרטיות שלנו. יש היטוריה ארוכה לנושא הזה - זה לא התחיל עכשיו. התפקיד שלנו הוא לייצר טכנולוגיה ולשמור על המידע ולא לסחור בו. עסקים באירופה מתיישרים כיום לפי תקנות ה-GDPR - שהן מאוד נוקשות ויובילו לקנסות על מי שלא יעמוד בהן".

מה קורה כשאני מחפש מידע במנועים של מיקרוסופט?

"הצהרנו בעבר - מעולם לא שמרנו נתונים שעברו במערכת כלשהי שלנו. לא שמרנו ולא סחרנו בהם. זה בהצהרת הפרטיות שלנו. מיקרוסופט מצהירה אם היא משאירה משהו על המחשב. הדבר היחיד שאנחנו עוקבים אחריו הוא התקלות במחשבים - אבל המערכת לא יודעת להגיד של מי המחשב, מה הוא אוהב לאכול ובני כמה המשתמשים בו. היא יודעת אם הטכנולוגיה עברה אירוע ואיך היא תוכל לשפר את עצמה. לגבי מנוע החיפוש בינג (Bing) - אני חושבת שיש סיבה לכך שהוא לא מנוע החיפוש הפופולרי בעולם. ובתוך עולם העסקים יש לנו את מערכת הסיוע הקולי ‘קורטנה’ שנועדה לתמוך ולחזות מהלכים עסקיים".

בסין כבר יש דירוג חברתי במערכת הלאומית. הטכנולוגיה תיקח אותנו למקום הזה?

"אני חושבת שאנחנו צריכים לחבק את הטכנולוגיה שמאפשרת לנו להיות יותר ממוקדים. בעתיד נוכל לצרוך תרופות שיותר מותאמות לנו אישית. אני חושבת שאין מישהו שהיה רוצה לוותר על הקידמה הזו. חקלאים יודעים מתי לקצור את התבואה שלהם בצורה חכמה יותר. יש יותר אפשרויות לקבל החלטות בצורה חכמה. לצד כל אלה צריך לדבר על אתיקה. אין קבלת החלטות שאין בה סיכון וקושי. צריך לדעת מהם הסיכונים ולדעת לפעול עם זה".

צריכה להיות רגולציה נוספת?

"אנחנו רואים גופים בעולם שמאמצים את תקנות ה-GDPR וגם בארץ מאמצים את זה. פרטיות היא חלק מהאתיקה שצמודה לטכנולוגיה. צריכה להיות עבודה צמודה לרגולטור כדי שנדע שאנחנו מנהלים את הסיכונים באופן נכון".

לבסוף נשאלה לנצמן על המלצה אישית בקבלת החלטות לבניית קריירה. "יש לנו כאנשים הרבה מקום לבחירה בחיים, אבל גם כל הזמן נופלות בפנינו הצעות. אני חושבת שאין סיבה שרואי חשבון, למשל, לא יחשבו על משרות בכירות בחברות היי-טק. לאנשים יש כוכב צפון, ולפיו צריך לדעת כיצד לנווט בין ההצעות. אני לא ידעתי שאני רוצה להיות מנכ”לית מיקרוסופט, אבל ידעתי שאני רוצה להתפתח בחברה.

"בכיתה ג', כאשר המורה שאלה אותי מה אני רוצה להיות שאהיה גדולה - אמרתי לה נשיאת המדינה. היום - כשאני לא בת 10 - אני מבינה שכדי להיות נשיאה אני אצטרך להיות בפוליטיקה ואני לא רוצה להיכנס לפוליטיקה. אני רוצה להיות במקום שמשפיע על החברה ועל הדרך שבה אנחנו חיים".

האירוע "בוקר של קבלת החלטות" נערך בשיתוף בנק הפועלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker