בכירי הסייבר הישראלי מתאחדים בקרן חדשה

בין המשקיעים - שלמה קרמר ומריוס נכט, מייסדי צ’ק פוינט, ניר צוק, מייסד פאלו אלטו, אסף רפפורט, מנכ”ל מיקרוסופט פיתוח ישראל ועמיחי שולמן, מייסד אימפרבה ■ גילי רענן, מקים הקרן: "אנחנו שואפים ליהפך לקרן ההון-סיכון המובילה בעולם בתחום הסייבר"

אלירן רובין
אלירן רובין
מריוס נכט
מריוס נכטצילום: עופר וקנין

בכירי הסייבר הישראלי מתאחדים בקרן חדשה. גילי רענן, לשעבר שותף בקרן סקויה קפיטל הקים קרן חדשה בשם Cyberstarts והשלים לדבריו גיוס בסך 50 מיליון דולר. בין המשקיעים בקרן - מיקי בודאי ורקאש לונקר, מייסדי טראסטיר, שלמה קרמר ומריוס נכט, מייסדי צ’ק פוינט, ניר צוק, מייסד פאלו אלטו, אסף רפפורט, מייסד אדאלום ומנכ”ל מיקרוסופט פיתוח ישראל ועמיחי שולמן, מייסד אימפרבה. סקויה קפיטל מצטרפת גם כן כמשקיעה בקרן תתשקיע ב-10 חברות סייבר בשלבים הראשונים לפעילותן.

בנוסף למשקיעים עתירי הנסיון, הקרן גייסה לשורותיה 10 מנהלי אבטחת מידע (CISOs) מארה"ב, בעלי נסיון בהליכי רכישה של מוצרי סייבר בחברות ענק, ובשווקים מגוונים, שיתמכו בקבלת ההחלטות. לאחר ההשקעה, יסייעו היועצים לחברות הפורטפוליו בכדי לעזור להם להגיע למוצר המתאים לשוק.

"אנחנו שואפים ליהפך לקרן ההון-סיכון המובילה בעולם בתחום הסייבר", מסר רענן שלמעשה עשוי להתחרות במידה רבה בקבוצת Team8 שמקימה ומשקיעה בחברות סייבר, והצליחה לבנות מותג משמעותי בתחום. "היזמים שהם גם המשקיעים המרכזיים, ואני, מביאים ידע רחב בעולם התוכן הזה, מומחיות בתחומים הטכנולוגיים והעסקיים ורשת היכרויות נרחבת של לקוחות וצוותי מכירות ושיווק – בכדי להעניק את הפלטפורמה הדרושה ליזמים להצליח בשוק תחרותי ביותר.

"הקרן תהווה פלטפורמה זיהוי היזמים הטובים ביותר לפתור את הבעיות הגדולות הבאות שעולם הסייבר ידרש להתמודד עמן, ואת הכלים למימוש חזון היזמים לבניית חברות מצליחות. רשימת המשקיעים מדברת בשם עצמה, וזוהי פריצת דרך ייחודית שמביאה את המוחות הטובים ביותר בתחום הסייבר לעבוד ביחד".

אסף רפפורט, מנכ"ל מיקרוסופט ישראל פיתוח
אסף רפפורט, מנכ"ל מיקרוסופט ישראל פיתוחצילום: מוטי מילרוד

רענן, שימשיך ללוות חברות שבהן השקיע בקרן סקויה במקביל לניהול Cyberstarts, עוסק כבר יותר מ-20 שנה בתחומי הסייבר והטכנולוגיה, ובין היתר יזם וניהל את nLayers שנמכרה ל-EMC ואת Sanctum שנרכשה על ידי Watchfire, שנרכשה ב–2007 על ידי יבמ. לאחר מכן, שימש סמנכ"ל לענייני אסטרטגיה ב-EMC. מאז 2009 רענן היה שותף בסקויה קפיטל בישראל, ובין היתר ליווה את השקעות הקרן בחברות אדאלום שנמכרה למיקרוסופט, אונבו וסנפטו שנמכרו לפייסבוק - והוא חבר דירקטוריון בשש חברות.

לדבריו, "נבנו בישראל חברות עם שווי שוק מצרפי של קרוב ל-50 מיליון דולר וזה ממשיך לגדול. יש פה המון טאלנט שמפרה את התעשייה הזו, שמתחיל ביחידות המודיעין, האוניברסיטאות ומסורת של דורות של חברות מצליחות. חשבתי שזה יהיה נכון לאסוף את כל היזמים שבנו חברות מצליחות ולעבוד ביחד כדי לזהות את ההבעיות הכי גדולות בעולם הזה, את הצוותים הטובים ביותר, ולעזור להם מהנסיון שלנו, שכולל הרבה הצלחות והרבה טעויות".

שוק הסייבר בישראל לא רווי?

"הוא צפוף בחלק מהאזורים, וזורם אליו הרבה כסף. אך שוק הסייבר ניזון משינוי - כשיש שינוי באפליקציות, נדרשות הגנות מסוג חדש. אם יש רכב אוטונומי או אם בנק אוף אמריקה עובר לענן - אז צריך פתרונות חדשים. כמובן שבגלל הצפיפות קשה למצוא את זה ואת הצוותים הנכונים ולברור את המוץ מן התבן. עם זאת, יש הזדמנויות גדולות לבנות חברות ענקיות".

גילי רענן, הוביל את ההשקעה באדאלום מטעם סקויה
גיל רענןצילום: תומר אפלבאום

שלמה קרמר, ממשקיעי הקרן: "אני מאמין בגילי רענן ובמודל החדשני של Cyberstarts. אני חושב שהניסיון והידע של גילי, בתוספת היכולות שאנו מביאים כמשקיעים בעלי ניסיון עצום בהקמת חברות סייבר ובניית מוצרים חדשניים, יאפשרו השקעות חכמות, זריזות ופוריות. הקרן הזו היא מודל חדשני שמתאים לעולם המהיר של הסייבר". 

מיקי בודאי, ממשקיעי הקרן: "עולם הסייבר ניזון משינויים מהירים בעסקים ובטכנולוגיות – טכנולוגיות חדשות שנוצרות מדי שנה מחייבות הגנות סייבר חדשניות ויצירתיות. כדי להגיב לצורכי השוק בצורה מהירה יש צורך בהבנה עמוקה של התחום, וזה יתרון משמעותי שמציעה הקרן שלנו. Cyberstarts תתמקד בזיהוי של תחומים צומחים בהם יש צרכים בלתי מסופקים מבחינת הגנת סייבר ובאיתור צוותים שנותנים מענה לשווקים אלה".

אסף רפפורט, ממשקיעי הקרן: "גילי ליווה את אדאלום מהימים הראשונים ועזר לנו בתהליך הגדרת המוצר ומיקוד הפתרון עד למכירת החברה. השקעתי בקרן כדי לעזור לדורות חדשים של יזמיות ויזמים לקבל את הלווי והתמיכה הטובים ביותר מצוות החלומות של הסייבר הישראלי".

עמיחי שולמן, ממשקיעי הקרן: "ישראל מהווה אקוסיסטם ייחודי לחברות סייבר, כאשר היזמים המצליחים של הדור הראשון סייעו לממן ולהקים את הדור השני של חברות מצליחות, אשר בתורן מממנות עתה דור שלישי של חברות. Cyberstarts היא התגלמות התהליך הזה, ועתידה למקסם את הקשר הסימביוטי בין יזמות ויזמים צעירים ומוכשרים ובין בוגרי תעשייה מצליחים".

תגובות