פוגעים בקטר הצמיחה: אגף התקציבים מבטל תקן של רכז תחום היי-טק

האוצר מקצץ את המשרה ומעביר את הטיפול בהיי-טק לתחום התעשייה ■ בכירים בענף אינם מבינים את פשר הקיצוץ בתחום שנמצא בצמיחה ועומד בפני אתגרים מורכבים ■ שאול מרידור, ראש אגף התקציבים: "צריך לחבר את ההיי-טק לתעשייה המסורתית"

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שאול מרידור, ראש אגף התקציבים במשרד האוצר
שאול מרידור, ראש אגף התקציבים במשרד האוצרצילום: אמיל סלמן

אגף התקציבים באוצר החליט לקצץ את משרתו של רכז תחום ההיי־טק (מו"פ) וההשכלה הגבוהה. ל–TheMarker נודע כי רגע לפני היציאה לחופשת הפסח, הרכז הייעודי לתחום, שלמה פשקוס, עבר למשרד הבריאות. מי שהיתה אמורה להחליפו היא הרפרנטית מיכל גלברט, אך באגף הוחלט לבטל את התקן. מי שיטפל מעתה בסוגיות ההיי־טק יהיה רכז תחום תעשייה.

צעד זה הוא חלק מהתייעלות כללית שמוביל הממונה על התקציבים, שאול מרידור, אך הוא מגיע דווקא בתקופה שבה גורמים רבים בהיי־טק הישראלי ובסביבת הממשלה מוטרדים מהשלכותיה האפשריות של רפורמת המיסוי בארה"ב על הענף בישראל. חששות אלה הניעו את המפגש בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לראשי חברות ההיי־טק לפני כמה חודשים.

מקורות בענף אומרים כי איחוד התקנים מקטין במידה מסוימת את הטיפול בענף. מקור בכיר אמר כי תמוה בעיניו שהוויתור על רכז נעשה דווקא באגף שאחראי על תעשיית העתיד הצומחת. אחרים ציינו כי יש סוגיות מורכבות שנוגעות לצמיחת חברות מקומיות, מחסור בעובדים ובהשכלה שהצדיקו את חשיבות התקן.
האגף הייעודי הוקם ב–2009 והיה מעורב בכמה צעדים מרכזיים - בהם הקמת רשות החדשנות והרפורמה הדיגיטלית שיצאה לדרך בתחום הבריאות. האגף טיפל גם בהחזרת הקניין הרוחני של חברות היי־טק לישראל, נושא שמטריד את האוצר גם כיום.

מרידור מסר בתגובה: "אנחנו עושים שינויים באגף בהתאם לשינויים במשק. פעילות המו"פ תיכנס תחת רכז תחום התעשייה, אך נשאר רפרנט לתחום ההיי־טק וההשכלה הגבוהה. כלים רבים בתעשייה יכולים לעזור למו"פ, והסתכלות עליהם בנפרד אינה נכונה. לא תהיה הקטנה בעיסוק במו"פ - אלא להיפך. ההיי־טק הוא קטר צמיחה משמעותי, וצריך לחשוב איך לחבר אותו גם לתעשייה המסורתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker