בזק צפויה לבצע מחיקה גדולה בגלל ירידה בשווי yes

בזק בדיווח לבורסה: החרפת התחרות בתחום הטלוויזיה הרב-ערוצית הובילה לירידת ערך במוניטין של yes בסך של 90 מיליון שקל וירידה מקבילה ברווח הצפוי ■ ניתן לראות במחיקה גם "הודאה" במחיר המנופח ששילמה בזק לאלוביץ' בעסקת בעלי העניין

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קמפיין פרסום חברת יס
אמיתי זיו

בזק עתידה לפרסם את דו"חותיה הכספיים לרבעון הרביעי ול–2017 כולה בשבועיים הקרובים. בשוק מעריכים כי היא תרשום "מחיקה" גדולה בדו"חות בגלל ירידה בשווי של חברת yes, שבבעלותה המלאה — שתשפיע גם על המאזן של בזק וגם על דו"ח רווח והפסד שלה. המחיקה צפויה להקטין את הרווח של בזק בעשרות מיליוני שקלים לפחות. תרחיש המחיקה מסתובב בשוק ההון כבר זמן מה, ונראה שבזק תתקשה להימנע ממנו.

(עדכון) אמש אחרי חצות בזק הוציאה עדכון לבורסה שמאשר את הידיעה. החברה מדווחת על שינוי תחזיות הקבוצה לשנת 2017 ש"נובע בעיקרה מהערכת שווי מעודכנת ביחס לשווי הפעילות של חברת yes, המצביעה על ירידה בשווי החברה ביחס לספרי החברה". לטענתה, הירידה נובעת מ"החרפת התחרות בתחום הטלוויזיה הרב-ערוצית, ירידה בשווי הפעילות של yes לשווי של 1.35 מיליארד שקל. ירידה זו צפויה להוביל לירידת ערך מוניטין בסך של 90 מיליון שקל וירידה מקבילה ברווח הצפוי". בזק מסבירה כי הנתונים הינם הערכות ואינם סופיים.

ההודעה של בזק באישון לילה כוללת גם אזהרת רווח לדו"חות הקרובים. החברה עדכנה את תחזית הרווח הנקי 200 מיליון שקל למטה מול הערכת הרווח הקודמת ל-1.2 מיליארד שקל. תחזית ה-EBITDA עודכנה אף היא ב-200 מיליון שקל ל-3.8 מיליארד שקל.

רוני בירון מאקסלנס ברוקראז' כתב כי: "אזהרת הרווח צפויה להקטין את חלוקת הדיווידנד במחצית השנייה של 2017 לכ-13 אגורות למניה, ומהווה תזכורת לאתגרים העסקיים העומדים בפני החברה. אנו גם לא פוסלים הפחתות ערך נוספות ביס בהינתן המגמות הנוכחיות. אנו נותרים בהמלצה נייטרלית".

סבינה לוי, מנהלת מחלקת מחקר בבית ההשקעותצילום: אורי כץ

סבינה לוי, מנהלת מחלקת מחקר בבית ההשקעות לידר שוקי הון: "בשנים האחרונות חלה עלייה בעוצמת התחרות בתחום הטלוויזיה, הן כתוצאה מהשקת המוצר של סלקום ופרטנר הן בעקבות יישום רפורמת השוק הסיטוני, שאיפשרה להן לשווק חבילות טריפל במחיר אטרקטיבי. כניסת פרטנר לתחום באמצע 2017 הובילה לעליית מדרגה נוספת ברמת התחרות, כשהחברות הוותיקות התחילו לשווק חבילות מוזלות, ו–yes אף הודיעה בתחילת 2018 על הורדת מחירים אגרסיבית יזומה ללקוחותיה (הוזלה של 40–65 שקל בחודש).

"להערכתנו, נתח השוק של סלקום ופרטנר בשוק הטלוויזיה בסוף 2017 היה 13%–15%. פרטנר העריכה שתגיע ל–50 אלף לקוחות טלוויזיה בינואר, ולסלקום היו בספטמבר 154 אלף לקוחות", מפרטת לוי. היא מסבירה כי הכנסות yes צפויות לרדת בגלל החרפת התחרות, הורדת המחירים היזומה שביצעה והשקת המותג המוזל סטינג.

לאור כל אלה, לוי מסיקה שקיים סיכוי גבוה להפחתה בשווי של yes. "הערכת השווי האחרונה של החברה, שבוצעה עבור בזק לצורך בחינת ירידת ערך ב–30 בספטמבר 2017, גזרה לחברת הלוויין שווי של 1.76 מיליארד שקל — כ–30% פחות מהשווי שניתן לה בהערכה שבוצעה לצורכי דו"חות הקבוצה ל–2015 (השנה שבה קנתה בזק מבעל השליטה, שאול אלוביץ', את אחזקותיו ב–yes; א"ז).

"להערכתנו, ועל בסיס הפרסומים בתקופה האחרונה, קיים סיכוי לא מבוטל שבזק תידרש לבצע מחיקה בגין נכסי yes בדו"חות השנתיים, שצפויים להתפרסם ב–29 במארס. הערכת השווי הקודמת של yes לא הביאה בחשבון את הורדת המחירים היזומה שביצעה החברה בתחילת 2018 ואת הפגיעה הצפויה ברווחיות", היא מוסיפה.

לוי מסרבת לנקוב בגובה המחיקה שבזק תיאלץ לרשום בדו"חותיה — אבל מדובר בסכום שעשוי להגיע ל–100 מיליון שקל, ואף מעבר לכך.

ההיסטוריה הקרובה בשוק התקשורת יכולה לסייע בהבנת המצב: באוקטובר 2010 רכשה פרטנר את 012 סמייל לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל. בקושי חלפה שנה ובדו"חות השנתיים של 2011 פרטנר נאלצה לבצע הערכת שווי מחודשת ומחיקת ערך ענקית לסמייל. כתוצאה מהמחיקה פרטנר רשמה ירידה של 311 מיליון שקל ברווח הנקי השנתי. בדו"חות 2015 פרטנר מחקה עוד 72 מיליון שקל בגין מחיקת מותג 012 סמייל וירידת ערך בפעילותה הקווית.

אם בזק תרשום מחיקה בדו"חות בגין ירידה בשווייה של yes, זאת תהיה במידה רבה גם "הודאה" במחיר המנופח שהיא שילמה לאלוביץ' בעסקת בעלי העניין לרכישת yes. מעריכי השווי בעסקה שגו בגדול בהערכת המגמות בשוק: הם צפו ל–yes צמיחה מתונה במנויים — אבל החברה התכווצה.

בזק עושה ניקיון פסח

שאול אלוביץ'צילום: עופר וקנין

הפחתת השווי של yes נדרשת מסיבות חשבונאיות, אבל ניתן לומר שהיא חלק מתהליך נרחב שעוברת החברה. אפשר להגיד שקבוצת בזק עושה "ניקיון פסח" בשבועות האחרונים. החברה נוקטת שורה של צעדים כדי לנקות שאריות חמץ ויוזמת מהלכים נוספים לחיזוק משטר החברה — הכל כדי שפרשה כמו תיק 4000 לא תחזור על עצמה.

זה התחיל בהחלפת היו"ר. עם חשיפת הפרשה, בקיץ, אלוביץ' מינה את דוד גרנות לממלא מקום יו"ר בזק. אלוביץ' עצמו נמצא בדרכו החוצה מבזק, והבעלים שלה בפועל הם נושי יורוקום — הבנקים.

בהמשך בזק הודיעה על מינויו של קובי פז למ"מ מנכ"לית החברה. שלשום הודיעה בזק כי המנכ"לית, סטלה הנדלר, תפרוש ביולי.

גם בגזרת הדירקטורים בזק עושה סדר. לאור דרישת המוסדיים בזק מגדילה את מספר הדירקטורים החיצוניים בדירקטוריון, שייבחרו באסיפת בעלי המניות הקרובה. יתרה מזאת, בזק עתידה להיפרד בהדרגה מכל הדירקטורים שהיו מעורבים באישור עסקת yes.

תחום נוסף שבו החברה עושה סדר הוא במאזן ובחוב. בזק נענתה ל"איום" בהורדת דירוג החוב מצד מידרוג ומעלות, והודיעה באחרונה על שינוי במדיניות הדיווידנד. החברה הודיעה על הקטנת הדיווידנד בדו"חות הקרובים, מ–100% מהרווח הנקי ל–70%. זה יאפשר לה לחזק את המאזן בעידן של אתגרים תחרותיים כמעט בכל מגזרי הפעילות: טלוויזיה, סלולר ואינטרנט.

בתוך כך, מעט נחת לבזק. אתמול ביטל בית הדין להגבלים עסקיים את קביעת הממונה, שלפיה בזק ניצלה מעמדה כמונופול בינואר 2014. הממונה מצאה אז שיטת תמחור לכאורה מפלה בבזק, אבל בזק עירערה וראיות חדשות הובילו באחרונה לבקשה מוסכמת על שני הצדדים לביטול הקביעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker