ועידת ה-70

"אחד החסמים הבולטים בתחום היזמות בחברה הערבית - תרבות 'הבושה'"

מנהל מרכז העסקים בנצרת, פאדי סווידאן: "הכבוד של המשפחה הוא מעל לכל. תרבות הבושה אומרת שאסור לך להיכשל, כי כישלון הוא לא רק אישי אלא משפחתי"

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פאדי סווידאן
פאדי סווידאןצילום: תומר אפלבאום

"בחברה הערבית יש הרבה מהנדסים וחוקרים אבל אחוז היזמות הוא 0.02% - כמעט אף אחד לא יודע איך לבנות מיזם מהידע שלו. מדובר בהפסד של מיליארדים לכלכלת המדינה”, כך אמר פאדי סווידאן, מנהל מרכז העסקים בנצרת והמאיץ הטכנולוגי הייבריד, בכנס 70 שנות כלכלה של  TheMarker. סווידאן הוסיף כי לא מדובר ביזמות בלבד, אלא בתעשיית ההיי-טק בכלל. “רואים שהחברה הערבית מובילה בהרבה מגזרים, אך בהיי-טק יש פער ניכר לטובת החברה הישראלית".

"חסם אחד ברור למצב הוא ההיסטוריה הפוליטית והביטחונית של המדינה", ציין סווידאן. “בעבר אף אחד לא רצה את הערבים בהיי-טק. אך מעבר לכך ישנו חסם כלכלי וחסם תרבותי. לרוב, היזם הישראלי הוא צעיר, רבים באים מ-8200 - כולם מכירים אותו, כולל המשקיעים. הפרופיל של היזם הערבי שונה קצת, ופחות מכירים אותו.

"מהצד הכלכלי - היות שהיזם הערבי יושב בנצרת, הנגישות לכסף קשה יותר וקשה לו להגיע ולפגוש את התעשייה. גם מרכיב השפה מהווה חסם. אפשר לשאול מה עם משקיעים מהחברה הערבית, אבל כאשר יזמים פנו למשקיעים בתוך החברה - אלה פחות הכירו את התעשייה הטכנולוגית והעדיפו להתרכז בהשקעות שהם כן מכירים - נדל”ן. המשקיעים בצד הערבי העדיפו להתרחק מהתחום הזה".

אך לצד אלה הזכיר סווידאן חסם המגיע מתוך החברה הערבית עצמה. “לאחד החסמים הגדולים אני קורא תרבות הבושה, והכוונה היא לכך הכבוד של המשפחה הוא מעל לכל. תרבות הבושה אומרת שאסור לך להיכשל, כי כישלון הוא לא רק אישי אלא משפחתי. היות שתחום היזמות ידוע גם כמסוכן - אחוז הכישלון גבוה. זה טבוע ככ חזק בחברה הערבית - ולכן רוב האנשים העדיפו להיות שכירים או להמשיך להיות חוקרים באקדמיה. אם כבר היו יזמים ערביים, המשקיעים נאותו פחות להשקיע בהם - כי זה מוכר להם פחות.

"קראנו לתוכנית הייבריד כי אנחנו מחפשים סטארט-אפים שיש בהם יזם ערבי אחד לפחות. כמו כן אנחנו נמצאים גם בנצרת וגם בתל אביב - כדי להיות חלק מהתעשייה וכדי להתקרב למשקיעים.  בנינו מודל שאנחנו קוראים לו StartUp Nation 2 - אנחנו עובדים במקביל עם עמותת 8200 שזה משהו שלא היה מקובל בעבר.

"עד כה בהייבריד עברו 70 סטארט-אפים שהצליחו לדברי סווידאן לגייס 65 מיליון דולר כולל מענקי מדען. אותן חברות הצליחו לייצר 250 עובדים. “אם היו לנו 500 סטארט-אפים כל הכלכלה היתה מרוויחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker