ועידת ה-70 |

המהפכה שפרצה בעקבות התאבדות של 6,000 ציפורים

ד"ר קירה רדינסקי, המדענית הראשית של איביי בישראל, מסבירה על הפוטנציאל הרב בביג דאטה. "יש לנו את הפוטנציאל הזה כאן בישראל"

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קירה רדינסקי
אמיתי זיו

"יש לנו כל כך הרבה נתונים בקצה ידנו שניתן להשתמש בהם", אמרה ד"ר קירה רדינסקי, המדענית הראשית של איביי בישראל, בכנס 70 שנות כלכלה של TheMarker.

רדיסנקי סיפרה על הנתונים הנגישים לנו בעידן המידע ועל מה שניתן להפיק מהם. "התחלתי את המחקר שלי לפני שש שנים. הדבר הראשון שתפס את תשומת לבי היה תופעת טבע. ב-2011 דווח בארקנסו על 6,000 ציפורים שפתאום נופלות מהשמים ומתות. היתה לי גישה לחיפושים (באינטרנט), וראיתי קפיצה בחיפושים על מוות של ציפורים עקב האירוע. אבל אז, במה שנראה כמו צירוף מקרים, היה מקרה שבו 100 אלף דגים מתים נסחפו לחוף. גיליתי מתאם בין חיפושים על ציפורים מתות ודגים מתים לאורך זמן. 

"חשדתי, זה מוזר שבעלי חיים מתאבדים בהמוניהם יחד. חשבתי שאולי אמצא איזה דפוס - חיפוש אחר חודשיים לפני, אולי שלושה. נגלתה לפני תופעה שבה שישה חודשים לפני כל המקרים אנשים חיפשו את הצירוף "דליפת נפט". זה היה המכנה המשותף לכל המקרים. כך התחלתי את המסע שלי" .

רדינסקי המשיכה במעבר לעולם הרפואה. היא עבדה בניתוח נתונים עם קרן גייטס של ביל גייטס, שבין היתר מנסה למנוע תחלואה בעולם המתפתח. "אחת המחלות שהקרן התעניינה בהן היא כולרה. חקרנו שני מקרים משמעותיים של כולר - אחד באנגולה ואחד בבנגלדש. ניסינו להבין מה המשותף ביניהן, ובחנו כל מיני היפותיזות כמו סוג הממשל והשתייכות אתנית.

"לבסוף המערכת גילתה שני גורמים שמגדילים את ההסתברות להתפרצות המחלה - תמ"ג נמוך ונגישות נמוכה למים, וזה מוזר כי כולרה היא מחלה שנישאת במים. יצא לנו לבחון את התיזה, כי באפריל 2011 היתה בצורת בקובה ובינואר 2013 התפרצה הכולרה הראשונה במדינה זה 130 שנה. היה המוקדם חשוב, כי מתברר שאם מביאים מים נקיים בזמן, שיעור התמותה מכולרה יורד מ-50% ל-1% בלבד".

עוד סיפרה רדינסקי על מיזם ניתוח מידע שמתבצע בימים אלה בקופת החולים מכבי, על בסיס מידע שנצבר במשך 20 שנה ובקרב 4 מיליון איש. המיזם מנסה לאתר דפוסים שבהם תרופות מסייעות לחולים במחלות אחרות ממה שהן נועדו לטפל מלכתחילה.

"בגלל התארכות והתייקרות פיתוח התרופות - למה לעשות ניסויים אם יש כבר מידע נצבר של 20 שנה", אמרה רדינסקי. בהקשר זה היא סיפרה גם על מערכת מידע שהרכיבה מולקלות והציעה תרופות, והצליחה ל"קלוע" ל-45 תרופות קיימות. היא סיכמה את הדברים במסקנה "שזה מראה את הפוטנציאל שיש בדאטה, ויש לנו את הפוטנציאל הזה כאן בישראל כדי למצוא את המהפכה הבאה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker