הרעיונות הכי טובים, הכסף החכם ביותר והיזמים הרעבים ביותר – מי מוביל את ההיי-טק העולמי?

כשארה"ב הידרדרה ביצוא, בתשתיות ובחינוך - מעמדה כמובילה טכנולוגית נשאר יציב ■ אך החברות הסיניות צומחות במהירות, וצפויות לעקוף אותה בתוך עשור ■ כוכבות חדשות צפויות לצאת להנפקה בשנתיים הקרובות, ובהן שירות ההסעות דידי וחברת התשלומים אנט

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רובוט שיוצר בסין. "אני מתמלא בפחד מהמחשבה על רובוטים שישלטו לי בבית"
רובוט בסיןצילום: JASON LEE/רויטרס

אמריקאים אוהבים להרגיע את עצמם לגבי ההידרדרות היחסית של ארה"ב, בטענה שגם אם איכות הכבישים, נמלי התעופה ובתי הספר תמשיך לרדת, היא עדיין תשמור על ההובלה בתחומים המתוחכמים יותר, כמו התעשיות הביטחוניות, אוניברסיטאות העילית, ובעולם העסקי - הטכנולוגיה.

ארה"ב אולי ויתרה על מעמדה כיצואנית הגדולה בעולם לטובת סין ב-2007, ועל מעמדה כיצרנית הגדולה ביותר ב-2011, וייתכן שהיא בדרכה לאבד את מעמדה ככלכלה הגדולה בעולם במונחי תמ"ג עד 2030. ואולם בעמק הסיליקון, כולם אומרים, נמצאים עדיין הרעיונות הטובים ביותר, הכסף החכם ביותר והיזמים הרעבים ביותר, בשילוב עוצמה שאין בשום מקום אחר.

שינויים טקטוניים הפעילות בסין ביחס לפעילות בארה"ב, באחוזים

האם באמת כך הדבר? היחס של האמריקאים להיי־טק הסיני עבר כמה שלבים של הכחשה ב-20 שנה האחרונות. בתחילה ראו אותו כלא־רלוונטי, כשהחברות הסיניות נתפשו חיקוי או ריגול תעשייתי, ולאחר מכן ראו בו סוג של גלפגוס טכנולוגי, שבו צומחים זנים מיוחדים שמעולם לא היו שורדים מחוץ לחופיה. כעת מטפס החשש שסין מדביקה את הקצב. "תם עידן השחצנות האימפריאלית של ההיי־טק האמריקאי", כפי שאמר בכיר בעמק הסיליקון.

בכירי עולם הטכנולוגיה הסיני אוהבים לבקר בקליפורניה ולהשקיע בה, אבל כבר לא נדהמים ממנה. במונחי שווי שוק, ענקיות הממלכה התיכונה - עליבאבא וטנסנט - נמצאות באותה ליגה כמו אלפבית ופייסבוק. כוכבות חדשות צפויות להנפיק את מניותיהן בבורסה ב-2018–2019, כולל דידי צ'ושינג (שירות הסעות), אנט פייננשל (תשלומים) ולופקס (ניהול עושר). ההכנסות של סין ממסחר מקוון כפולות משל ארה"ב, והסינים מעבירים פי 11 יותר כסף במובייל מאשר האמריקאים, שעדיין משתמשים בהמחאות.

שווי השוק של 200 חברות הטכנולוגיה המובילות, בטריליוני דולרים

תעשיית ההון סיכון בסין פורחת. מבקרים אמריקאים חוזרים מבייג'ין, הנגז'ו ושנזן נדהמים ממוסר העבודה של היזמים. בשנה שעברה הכריזה הממשלה על כוונתה להפוך את סין למובילה עולמית בתחום הבינה המלאכותית עד 2030. התוכנית מכסה מגוון רחב של פעילויות, כולל פיתוח ערים חכמות ומכוניות אוטונומיות וקביעת סטנדרטים עולמיים בטכנולוגיה. בדומה לתעשייה היפנית בשנות ה-60, חברות פרטיות בסין צפויות לקחת את ההנחיות האלה ברצינות.

בארה"ב קובעים את התקנים העולמיים

ההגמוניה העולמית בתחום הטכנולוגיה השתלמה לארה"ב. חברות טכנולוגיה אחראיות ל-7 מיליון משרות במדינה, שמשלמות כפליים מהשכר הממוצע. תעשיות אחרות נהפכות יעילות יותר הודות לטכנולוגיה: לפי חברת הייעוץ מקינזי, חברות מחוץ למגזר ההיי־טק בארה"ב דיגיטליות ב-50% יותר מאשר חברות באירופה. האמריקאים גם קובעים תקנים רבים, למשל לגבי העיצוב של כבלי USB או כללים לגבי תכנים ברשת, שהעולם פועל לפיהם. והרווחים של 180 מיליארד דולר שחברות הטכנולוגיה האמריקאיות משיגות ממדינות זרות מדי שנה מסייעות לארה"ב פי כמה וכמה מהעובדה שהיא בעלת מטבע העתודות העולמי.

אובדן היתרונות האלה יהיה יקר ויפגע במורל. האם זה יקרה? אספנו עשרה קריטריונים לעליונות טכנולוגית, בעזרת קאי־פו לי מחברת ההון סיכון סינוביישן ונצ'רס. המחקר התבסס על נתונים מאליאנס־ברנסטיין, בלומברג, CB אינסייטס, גולדמן סאקס ומקינזי, וכלל 3,000 חברות טכנולוגיה בורסאיות בינלאומיות, 226 חדי קרן (חברות פרטיות בשווי של יותר ממיליארד דולר), וכן את ענקית החומרה הסינית וואווי.

המסקנה הכללית היתה שסין עדיין משתרכת מאחור וכוחה של תעשיית הטכנולוגיה שלה עדיין מהווה רק 42% מזה של ההיי־טק האמריקאי. עם זאת, היא מדביקה את הקצב מהר - ב-2012 למשל, הנתון הזה, שמתבסס על חציון של כמה משתנים, היה רק 15%.

נתחיל בנקודות התורפה של ההיי־טק הסיני. שווי השוק הכולל שלו הוא רק 32% מהנתון המקביל בארה"ב. יש שתי חברות ענק והרבה חברות קטנות, ויחסית מעט חברות בשווי של 50–200 מיליארד דולר. סין גרועה למדי בכל הנוגע למוליכים למחצה ותוכנות לעסקים. מוצרים טכנולוגיים עדיין לא חדרו לכלכלה התעשייתית: חברות לא טכנולוגיות בסין הן יחסית פרימיטיביות, ורק 26% מהן משתמשות בדיגיטל כמו חברות בארה"ב.

באשר להשקעות, התקציב של חברות הטכנולוגיה הסיניות הוא 30% משל ההיי־טק האמריקאי. וגם בחו"ל הן קטנות, עם הכנסות בשיעור של 18% ממה שחברות אמריקאיות גורפות. אפל מכניסה בחו"ל בשלושה ימים יותר ממה שטנסנט עושה בשנה.

ואולם הפער מצטמצם והולך כשמסתכלים על החלקים הדינמיים ביותר של תעשיית הטכנולוגיה. במונחי שווי שוק, חברות סיניות מהוות ביחד 53% מהחברות בארה"ב בתחומי המסחר המקוון והאינטרנט. חדי הקרן של סין, שמהווים אינדיקציה לדור הבא של הענקיות, שווים 69% ממקביליהם האמריקאים, ורמת פעילות ההון סיכון היא 85% משל ארה"ב, לפי כמות הגיוסים מאז 2016. יש כיום רשת עשירה של חברות הון סיכון שנתמכת על ידי עליבאבא וטנסנט, שנותנות מימון ראשוני לכרבע מעסקות ההון סיכון, ועל ידי קרנות במימון ממשלתי.

עובדים בחברת הטכנולוגיה הסינית EHang
עובדים בחברת הטכנולוגיה הסינית EHangצילום: בלומברג

המוחות הטובים ביותר עדיין עובדים בארה"ב

סין משתפרת בכל הנוגע לחדשנות פורצת דרך. קחו למשל בינה מלאכותית. אוכלוסיית מומחי הבינה המלאכותית של סין היא רק 6% מגודלה בארה"ב והמוחות הטובים ביותר עדיין עובדים בארה"ב, למשל באלפבית, החברה האם של גוגל. ואולם מספר הפרסומים האקדמיים של מדענים סינים בתחום הבינה המלאכותית כיום כבר מגיע ל-89% מהרמה האמריקאית. לסין יש הררי מידע וחברות בולטות עם התמחות בבינה מלאכותית, כמו פייס++ בתחום זיהוי הפנים, ו-iFlytek בדיבור.

בקצב הנוכחי, בתוך 10–15 שנה תשתווה תעשיית הטכנולוגיה הסינית לאמריקאית. זה יעודד את הפריון וייצר משרות טכנולוגיה, אך הפרס האמיתי הוא ייצור רווחים בחו"ל וקביעת תקנים גלובליים. תפקוד אקטיבי של סין עלול לגרום למדינות לחשוש מתלות בחברות טכנולוגיה סיניות. אחד התרחישים הוא שחששות הנוגעים לביטחון לאומי יגרמו לשוקי הטכנולוגיה של סין וארה"ב להיחסם זה בפני זה, ויותירו את המקומות האחרים בתחרות קשה. כך עובדת תעשיית ציוד הטלקום, שבה וואווי הסינית שולטת, אך ניצבת מול מכשולים בארה"ב.

כדאי שבעמק הסיליקון יתחילו להיות קצת פרנואידים. רבות מהחברות הגדולות נהפכו למונופולים נוחים. בעבר, כל מה שבכירי חברות הטכנולוגיה האמריקאיות היו צריכים לעשות כדי להשיג חידושים פורצי דרך היה לצאת החוצה מהמשרד. כיום הם צריכים גם לטוס לסין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker