דירקטוריון פלאפון אישר: רמי לוי ושלמה שמלצר יוכלו להתחרות בחברות הסלולר

פלאפון צפויה לחתום על הסכם עם המפעילים ■ תוך מספר חודשים, כבר בחציון הראשון של 2011, תהיה מתחרה נוספת בשוק הסלולר המקומי - מתחרה שהולכת לשחק בגזרת מחיר ■ עדיין לא ברור אם החברות הולכות לפעילות נפרדת או לפעילות משותפת

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20
אמיתי זיו

התחרות בסלולר מעולם לא היתה קרובה יותר. דירקטוריון פלאפון התכנס אמש לישיבה ארוכה ואישר חתימת הסכם עם מפעילת סלולר וירטואלית (MVNO).

פלאפון תחתום על הסכם אירוח MVNO עם רמי לוי וחברת Free טלקום של שלמה שמלצר. המשמעות של הסכם זה היא אדירה. ראשית, יש לצפות שתוך כמה חודשים, כבר בחציון הראשון של 2011, תהיה מתחרה נוספת בשוק הסלולר המקומי - שתשחק בגזרת מחיר. שנית, הסכם MVNO מהווה פריצת סכר, וכפי הנראה ימהרו כעת חברות הסלולר המתחרות לחתום על הסכמים עם מפעילות סלולר אחרות, כדי לא לאבד נתחי שוק.

באשר למחירי דקת השיחה שיגיעו לשוק עם הצטרפות המפעילות החדשות, גורם המקורב לתהליך העריך שהחברות החדשות הצליחו להשיג מפלאפון מחיר שיאפשר להן להשיק תמחור של בין 33 ל-39 אגורות לדקה, ירידה של 33% מהמחיר כיום. מחירים נמוכים יותר עשויים לפגוע ברווחיות ומחירים גבוהים יותר לא יהיו תחרותיים, מאחר שמחיר דקת שיחה ממוצעת בישראל עומד על 49 אגורות. מפעילות ה-MVNO הצהירו כי בכוונתן להציע תמחורים הוגנים ופשוטים להבנה, בניגוד לסיבוכיות המכוונות שנוקטות היום חברות הסלולר בשיטות התמחור שלהן.

עוד לא ברור אם החברות יפעלו בשיתוף או בנפרד. לרמי לוי יש מותג מוכר ופריסה קמעונית רחבה, ול-Free טלקום יש מותג שיחות טלפון, מערכת בילינג וידע טכנולוגי להקמת פעילות סלולר וירטואלית. עם זאת, רמי לוי מתכוון לפעול בשוק כרטיסי החיוג והשיחות המוזלות, ואילו Free מתעניינת בשוק הפרימיום. כיום משתפים שמלצר ולוי פעולה בתחום הביטוח.

בין החברות הממתינות להצטרף לשוק הסלולר במודל וירטואלי נמנות הום סנטר, איתוראן, המשביר לצרכן ורשת אלון. פלאפון הוזכרה כמה פעמים כמועמדת הראשונה לחתום הסכם MVNO מאחר שנתח השוק שלה קטן במעט משל המתחרות, ומשום שהחברה השיקה לפני פחות משנתיים רשת חדשה שעוד ניתן לאכלס בה לקוחות נוספים.

פעילות MVNO היא נטולת תשתית אנטנות אך התקנות קובעות שחברה חייבת להחזיק מתג משיחת שלה. החברות צריכות להקים גם מערכת לתמיכה בניידות מספרים, מערכת SMS, ושאר מערכות IT כך שהקמת פעילות יכולה להגיע לעלות של מיליוני דולרים רבים. רק הערבות למשרד התקשורת עולה 10 מיליון שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker