צפייה ישירה בחינם? אתם עלולים לשלם על זה בחשבון החשמל

בדיקה של זיר"ה, לובי של חברות המדיה הישראליות, מגלה כי אתרי סרטים וסדרות פיראטיים מגייסים את משאבי המחשב של הגולשים בלי ידיעתם כדי לכרות מטבעות קריפטו ■ הפעולה יכולה לגרום להאטת המחשב ולעלייה בצריכת החשמל שלו

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משחקי הכס. כ-35% מתעבורת הרשת בישראל נועדה לצפייה לא חוקית בסרטים ובסדרותצילום: /אי־פי
אמיתי זיו

פיראטיות תוכן היא תופעה נפוצה בישראל: על פי נתונים שפירסמה באחרונה חברת HOT, כ–30%–40% מתעבורת הרשת הישראלית נועדה לצפייה באופן לא חוקי בסרטים וסדרות. אלא שאין מתנות חינם, ובחלק מהמקרים המודל העסקי של אתרי תוכן פיראטיים יכול להזיק לא רק לבעליו החוקיים של התוכן, אלא גם למשתמשי האתרים — הצופים.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

זיר"ה, הלובי של חברות המדיה בישראל, שחקרה את אותו מודל עסקי, מצאה שכמה מאתרי הסרטים והסדרות הפופולריים נוהגים להשתמש בכוח המחשוב של המשתמש־צופה לכריית מטבעות קריפטוגרפיים — לרוב המטבע מונרו. מבחינת המשתמש, כריית מטבע יכולה לגרום להאטת המחשב ולסתימת רוחב הפס של הגלישה, לעלייה בצריכת החשמל של המחשב וייקור חשבון החשמל החודשי, ולהתחממות החומרה והתיישנות מהירה יותר שלה.

זיר"ה סוקרת את המודלים העסקיים של שלושה אתרי צפייה ישירה מוכרים. האתר TVil, מצאו בזיר"ה, "כורה מטבעות דיגיטליים על המחשבים של מבקריו תוך מתן התראה מינימלית על כרייה זו ותוך הטעיית המשתמשים על היקף הכרייה". באתר TVil נכתב: "הדבר (פעולת הכרייה) מתבצע ברקע ובפועל לוקח כ–20% בלבד ממשאבי המעבד של המשתמש". עם זאת, המחקר של זיר"ה מראה כי שיעור ניצולת המעבד הוא 70% בפועל. "בעיית חוסר ההתראה, יחד עם חוסר המודעות של רוב הציבור, גורמת לכך שמבקרי האתר משלמים בחשמל ובהתיישנות המחשב שלהם מבלי לדעת על כך", נכתב בדו"ח של זיר"ה.

עוד מוסבר בדו"ח כי חברות האנטי־וירוס מנסות לחסום סקריפטים (קוד תוכנה) של כריית מטבעות, אבל לרוב תוכנות הכרייה מקדימות אותן טכנולוגית ומסוות את הפעולה באופן שהאנטי־וירוס לא מזהה אותה. "רוב חברות האנטי־וירוס מסמנות קוד שכורה מונרו בדפדפנים כמסוכן ומנסות למנוע את הרצתו. האתרים השונים מבצעים כל הזמן ניסיונות במטרה לעקוף את הסינון הזה, ובינתיים נראה שהם נמצאים לפני רוב חברות ההגנה", נכתב בדו"ח.

אתר נוסף שנבחן הוא SeretHD. "האתר כורה את מטבע המונרו על מחשבי משתמשיו החל מהעמוד הראשי, בדומה לאתר הקודם, אך בעוצמה גבוהה יותר. מכיוון שהוא גם לא מודיע למשתמשיו על כך, הרי שהרווחים שלו מתעצמים, כי משתמשים לא מונעים את הכרייה", נטען בדו"ח. שיעור ניצול המעבד באתר זה הוא 80% ולעתים גם 90%. לפי זיר"ה, "ישנה פגיעה משמעותית נוספת — קוד הכרייה רץ גם על טלפונים ניידים, תוקע אותם ומחסל להם את הסוללה במהירות. בדיקה שהרצנו איששה זאת".

אתר שלישי שנבחן הוא עולם המדיה (Olamha–Media). גם הוא כורה מונרו ללא הסכמת משתמשיו ומסתיר את הפעולה. ניצול המעבד הראשי במקרה של עולם המדיה מגיע ל–75%.

לא רק אתרים פיראטים ישראליים כורים מטבעות קריפטו על חשבון צריכת החשמל וכוח העיבוד של המשתמשים. חברת האנטי־וירוס Malwarebytes פירסמה באוקטובר 2017 פוסט שבו הסבירה מדוע התחילה לחסום תוכנות כרייה (ובראשן תוכנה פופלרית בשם CoinHive). "כורי מטבעות זקוקים למשתמשים רבים", מסבירה החברה, "ואם מדובר בחומרה ישנה, בת עשר ויותר, הדבר יכול לפגוע במהירות המערכת ואף לגרום נזק לחומרה".

משתפים פעולה עם פרסומות זדוניות

מלבד הפרקטיקה של כריית מטבעות, בזיר"ה מותחים ביקורת על שיטות הכנסה אחרות של אתרי הסטרימינג. אחת מהן היא הקפצת פרסומות, לרבות כאלה הכוללות פורנוגרפיה מפורשת. בעולם המדיה תועדה פרסומת כזו גם בצמוד לתוכן נוער. לעתים אתרי הסדרות משתפים פעולה עם פרסומות זדוניות, כמו פרסומת קופצת שהיא הונאת פישינג — אתר שמתחזה להיות דף הכניסה לפורטל אלי אקספרס, אך כל מטרתו היא לגנוב פרטי זיהוי של המשתמש (שם משתמש וסיסמה).

מודל עסקי נוסף שעולה מהעבודה הוא בקשה מהמשתמש להתקין תוסף לדפדפן. התוסף משנה את תוצאות החיפוש של המשתמש באופן שיוצר רווח לאתר ולמעשה מנתב את תוצאות החיפוש לגופים משלמים. TVil והאתר עולם המדיה מעודדים את המשתמשים להתקין תוסף כזה, וב–TVil אף מוסבר: "המטרה של התוסף הוא לעדכן אתכם בפרקים חדשים מדי יום".

לבסוף, בזיר"ה כותבים גם על מה שהם מכנים "הונאת התרומות". בדו"ח מוסבר כי "עלויות התפעול של האתר מוערכות בסכומים נמוכים. מדובר באתר Wordpress (פלטפורמה פתוחה לבניית אתרים; א"ז) שאינו מפעיל בעצמו את שירותי הסטרימינג, אלא מסתמך על אתרים אחרים. בעוד עלות התפעול נמוכה וקיימות הכנסות נאות מכריית מטבעות ומפרסומות, הרי שמפעילי האתר מטעים את הגולשים ומבקשים תרומות עבור האתר. הם מציגים מצג שווא כאילו האתר אינו מרוויח ובקושי מכסה את הוצאותיו. לעתים נטען שמפעילי האתר נאלצים להוציא מכספם הפרטי כדי לתחזק אותו". אנשי זיר"ה סבורים כי זהו מצג שווא.

זיר"ה הוא הלובי של חברות המדיה הישראליות. הארגון פועל באמצעים שונים לצמצם את תופעת הפיראטיות בישראל, כולל בקשות חסימה ספציפיות מספקיות האינטרנט ופעולות משפטיות נגד מפעילי אתרים פיראטיים.

לא ניתן היה להשיג את תגובת האתרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker