החקירות זולגות לבורסה: שתי החברות החשודות בפלילים נכנסו לרשימת מעקב במעלות

הרקע למעקב, לטענת החברה, קשור לחקירות בשיכון ובינוי ובבזק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', בהארכת מעצרצילום: עופר וקנין

מעלותS&P  העבירה את הדירוג של חברת שיכון ובינוי לרשימת מעקב עם השלכות שליליות. זאת, בעקבות החשדות שהתעוררו למעשי שוחד בחברה הנכדה סולל בונה ארצות חוץ. מוקדם יותר הוכנסה גם בזק לרשימת מעקב. אגרות החוב של שיכון ובינוי מדורגות כיום A. האנליסטית הראשית של מעלות הילה פרלמוטר והאנליסט גיל אברהמי, מזכירים כי שיכון ובינוי דיווחה על חקירה בנוגע לחשדות למתן שוחד על-ידי בכירים בסוללל בונה ארצות חוץ לשם קידום פרויקטים בתחום הקבלנות - אחד מתחומי הליבה של החברה, המייצר לה רווחיות גבוהה מהממוצע ביחס לפעילויות קבלניות אחרות.

במעלות מעריכים, כי אם יוגשו כתבי אישום קיים חשש לביטול או הקפאת פרויקטים באפריקה ותיתכן פגיעה בפעילות עתידית באפריקה. חשש אחר הוא כי יוטלו מגבלות על שימוש במזומנים ובמיקוד ההנהלה. מעלות מציינת שבכוונתה לבחון את מידת הפגיעה הפוטנציאלית בהכנסות וביחסי הכיסוי של החוב, ואת ההשלכות על הפרופיל העסקי של החברה.

לדברי פרלמוטר ואברהמי, בשנתיים האחרונות ירד הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) של שיכון ובינוי ל-800 מיליון שקל בהשוואה ל-1 מיליארד שקל בשנים הקודמות. זאת, בין היתר בשל שחיקה משמעותית ברווחיות בניגריה בשל הפיחות בניירה הניגרי. במעלות מעריכים שהיחס בין החוב הפיננסי נטו לבין הרווח התפעולי התזרימי של שיכון ובינוי יעלה לרמה של 6.0 בסוף 2017. להערכת פרלמוטר ואברהמי, בעקבות הפקדת 250 מיליון שקל בקרן חילוט ובהנחה שיחול גידול מתון בפעילות באפריקה, יחס החוב ל-Ebitda צפוי להיות 6.5-6.0 ב-2018-2019. עם זאת, התרחיש לא מביא בחשבון הקפאת פרויקטים קיימים ואי קבלת מימון לפרויקטים חדשים שטרם התקבל עבורם מימון. אם יצטמצם בסיס הרווח התפעולי התזרימי או שיופקדו מזומנים נוספים בקרן חילוט עלול יחס המינוף לעלות עוד יותר .

מוקדם יותר היום (ה') הודיעה מעלות S&P הודיעה על "הכנסת דירוג בזק ל-CreditWatch על השלכות שליליות, לנוכח אי יציבות בהנהלת החברה".

הרקע למעקב, לטענת החברה, קשור לחקירות בבזק, לנבצרות של חלק ממנהלי החברה וגם לאי הבהירות לגבי הרכב מועצת המנהלים. בחברה מעריכים כי לשינוי בהרכב הדירקטוריון והחלפתם של נושאי משרה בכירים "עשויות להיות השפעות שליליות על יכולתה של החברה והחברות הבנות להתמודד עם האתגרים בשוק התקשורת בכלל ובשוק הטלוויזיה הרב-ערוצית בפרט".

במעלות מסבירים כי "אם יימשך חוסר היציבות ברמת ההנהלה הראשית והדירקטוריון, כך שנסבור שהוא עלול להשפיע לרעה על מעמדה של בזק בשוק התקשורת ועל אסטרטגיית החברה וביצועיה התפעוליים - אנו עשויים לשקול פעולה שלילית על הדירוג".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker