עושים לאלוביץ' הנחה: טובות הנאה במיליארד שקל? זה רק קצה הקרחון

בדיון המשפטי שהתקיים אתמול טענה הפרקליטות כי שווי טובות ההנאה כביכול שקיבל שאול אלוביץ' במסגרת עסקת בזק-yes הוא עד מיליארד שקל - אבל זו רק ההתחלה

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אלוביץ' בהארכת מעצרו
שאול אלוביץ' בהארכת מעצרוצילום: עופר וקנין

בדיון המשפטי שהתקיים אתמול טענה הפרקליטות כי שווי טובות ההנאה כביכול שקיבל שאול אלוביץ' במסגרת עסקת בזק־yes הוא עד מיליארד שקל. ואולם זהו רק חלק מהסכום שבזק הרוויחה מההחלטות שקיבל שלמה פילבר במהלך כהונתו כמנכ"ל משרד התקשורת.

בתקופתו של פילבר במשרד קיבלה בזק לפחות שלוש הטבות רגולטוריות משמעותיות מלבד אישור עסקת בזק-yes. החלטה נוספת של משרד התקשורת שתרמה לבזק היא עיכוב הרפורמה בטלפוניה, ששווייה לבזק הוא כמיליארד שקל בשנה. עם זאת, יש לציין כי בגלל מבנה הבעלות המשורשר בחברה, רק כ–10% מהסכומים שמחולקים כדיווידנד מבזק מגיעים לכיסו של בעל הבית אלוביץ'.

המספר מיליארד שקל אינו חדש למי שמלווה את שוק התקשורת בשנים האחרונות. מיליארד שקל בשנה הם הרווחיות העודפת של בזק ושירותי הטלפוניה שלה. אותה רווחיות עודפת שמשרד התקשורת ניסה לטפל בה בתקופת אבי ברגר כמנכ"ל המשרד — ניסיון שנבלם עם מינוי פילבר.

את המספר מיליארד שקל בשנה הציג לראשונה הרן לבאות, סמנכ"ל הכלכלה הקודם של משרד התקשורת, בעבודה שעשה בינואר 2014 עם פרופ' ראובן גרונאו. לפי העבודה, הרווח העודף של בזק מהתחום מסתכם בכ–1.3 מיליארד שקל בשנה. רווחי בזק מהתחום נשחקו מאז באופן משמעותי, אך הוא נותר התחום הרווחי ביותר של החברה.

שלמה פילברצילום: מוטי מילרוד

בעבודה אחרת טען לבאות כי זהו הנזק המרבי שבזק יכולה לצפות לו, בתרחיש קיצון, במקרה שבו הרפורמה בטלפוניה תיושם במלואה. וכשאנו אומרים נזק לבזק — אנחנו אומרים רווח לצרכנים, שכן הסכום הזה למעשה יצא מכיסיהם של אזרחי ישראל.

ההטבה השלישית, ואולי הגדולה ביותר, של משרד התקשורת לבזק בימי פילבר היא עיכוב הרפורמה לפתיחת תשתיות בזק למתחרות — רפורמה שבזק נלחמת בה עד היום. קשה לכמת את ההטבה הכספית הגלומה בכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker