אל תהיו מופתעים: השגיאות של השופטת והחוקר בוואטסאפ - ואיך להימנע מהן

שום הצפנה לא תעזור אם מציצים לך מעבר לכתף, אבל השופטת והחוקר עשו המון שגיאות שאפשר להימנע מהן - כשעוסקים בעניינים כל כך רגישים. הגיינת הסייבר הלקויה שפוצצה את פרשת פוזננסקי-שחם

אמיתי זיו
השופטת רונית פוזננסקי-כץ
השופטת רונית פוזננסקי-כץצילום: מוטי מילרוד וחדשות עשר

פרשת פוזננסקי-שחם מטילה צל כבד על מערכת הצדק שלנו. אבל בשוליים, באמת בשוליים של הפרשה, אפשר לדון בחוסר המודעות של אנשים לאבטחת מידע או כפי שנהוג לכנות את זה: "הגיינת סייבר".

עזבו רגע את הדיון על איזה אפליקציית מסרים מיידים היא הבטוחה יותר - במקרה דנן זה בכלל לא רלוונטי. שום הצפנה לא תעזור אם מציצים לך מעבר לכתף. אבל עורך הדין והשופטת עשו כל כך הרבה שגיאות, שכדאי להימנע מהן כשעוסקים בעניינים רגישים.

1. אנשי קשר - נראה כי התמונה שהגיע לערוץ 10 מתעדת את המכשיר הסלולרי של עו"ד שחם, מכשיר מסוג אייפון. אילו, וזה עניין קטן, שחם היה שומר את שם השופטת תחת שם קשר סודי כלשהו, יתכן והייתה נחסכת לשניים הפרשה האיומה האחרונה.

2. הודעות מתפוגגות - אילו, שחם ופוזננסקי-כץ היו עושים שימוש בהודעות מתפוגגות, כפי שאפשר לעשות בחלק מתוכנות המסרים המיידים, לקצוב אותן בזמן שבסופו הן נמחקות משני הצדדים - שוב יתכן והמזימה שלהם לא היתה נחשפת.

השופטת רונית פוזננסקי כץ, עו"ד ערן שחם-שביט
צילום: ערוץ עשר

3. מגן מסך - באתרי סחר מקוון ניתן למצוא מה שמכונה Anti-Spy Screen Protector. אלו מגני מסך, בעלות של 10 דולר פחות או יותר, עם רמה מסוימת של כהות, שמקטינה את זווית הצפייה האפשרית במכשיר. המסתכל מהצד - לא יראה כלום. גם זו המלצה טובה למי שרוצה לשמור על פרטיות מפני הצצה.

4. אפליקציה כהה - ואם לא מגן מסך, יש אפליקציות, כמו זו למשל, שמחשיכות את המסך לחלוטין ומאפשרות למשתמש "חלון הצצה" בסמארטפון רק למה שרלוונטי אליו. גם זו המלצה לא רעה לשמירה על פרטיות במרחב ציבורי עמוס, מרחב מצולם וכדומה.

5. לא בכתב - בכל פרשייה פלילית, כולל האחרונה, הדבר הראשונים שהחוקרים עושים הוא להחרים את מכשיר הסלולר ולהוריד את היסטוריית הצ'אט. חלק מהאמצעים מאפשרים למצות מידע סלולרי גם אם הוא נמחק כביכול מהמכשיר. לכן, נכון הכלל, שיש דברים שלא עושים בכתב. אפשר לקיים שיחה טלפונית, אבל שיחה טלפונית יוצרת רשומה אצל חברת הסלולר - וחלק מהשיחות גם תחת האזנה.

מהסיבה הזו אולי עדיף לקיים שיחה קולית בוואטסאפ או שיחת טלגרם, שהן גם מוצפנת מקצה לקצה ולא ניתנת להאזנה וגם לא יוצרות שום עקבות אצל חברות הסלולר. ודאי תגידו - מה אתם עוזרים לעבריינים? אבל זו לא המטרה. רופאים צריכים להצפין את המידע על הפציינטים שלהם, עיתונאים צריכים להגן על המקורות שלהם ועורכי דין על הקליינטים שלהם. דיסקרטיות והגנה על מידע נחוצה להרבה מאד אנשים ולהרבה מאוד בעלי מקצוע. כדאי שנהיה מודעים להגיינת הסייבר ונשפר אותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker