זיר"ה נגד פייסבוק: מסייעת להפר זכויות יוצרים

הארגון, שמייצג את חברות התוכן וההפקה הגדולות בישראל, שלח לפייסבוק ישראל מכתב התראה לפני נקיטת הליכים, בטענה כי שירות הפרסום של הרשת החברתית מעודד צריכת תכנים פיראטיים

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר-תאני
מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר־תאניצילום: עופר וקנין

ארגון זיר"ה (זכויות יוצרים ברשת האינטרנט) מאשים את פייסבוק בכך ששירות הפרסום שלה מפרה זכויות יוצרים. אתמול (א') פנה עו"ד ערן פרזנטי ממשרד מ. פירון ושות', שמייצג את זיר"ה, למנכ"לית פייסבוק, עדי תאני סופר, במכתב התראה שבו קבע כי הרשת החברתית מעודדת צריכת תכנים פיראטיים. בזיר"ה טוענים כי פייסבוק גורמת נזק כלכלי לגופי התוכן בישראל וגורפת הכנסות על חשבונן האמצעות שימוש ב-Facebook Audience Network - שירות שמנתב פרסומות לתכנים, בהם גם תכנים פירטיים שעלו לרשת.

בזיר"ה הדגישו במכתב כי אם פייסבוק תתעלם מהפנייה, לא תפעל להסדיר את השירות ולא תשלם פיצוי לארגון בתוך 5 ימים - הטיפול בנושא יועבר לבית המשפט. עו"ד פרזנטי ציין עוד כי סכום הפיצוי הקבוע בחוק להפרת זכויות יוצרים מסתכם ב-100 אלף שקל לכל הפרה, ללא צורך בהוכחת נזק.

"השירותים המפרים שלכם מסבים נזקים כלכליים מסחריים עצומים למרשתנו", נכתב במסמך שנשלח לפייסבוק ישראל. "מעשיכם אלה מהווים סיוע באופן יזום לביצוע הפרה משוועת של הדין, תוך גריפת הכנסות".

זיר"ה הוא ארגון לובינג שהקימו חברות הפקה ותוכן כמו HOT, yes, RGE, קשת ורשת, שהן בעלות זכויות היוצרים החוקיות על תכני הווידאו שמוזרמים באופן פיראטי לרשת. בשנה האחרונה הצליח הארגון להביא לסגירת שלושה אתרים ישראליים שהפיצו תכנים באמצעות תוכנת קודי, כמו את אתר הכתוביות הגדול בישראל (Torec), שאף שילם לארגון פיצוי על ההפרה.

במקביל מנהל הארגון מלחמה מול אתר סדרות - האתר הגדול בישראל לצפייה ישירה בסדרות ובסרטים. בדצמבר 2016 הורה בית המשפט לספקיות האינטרנט לחסום את הגישה לאתר בעקבות פנייה זל זיר"ה, אולם מנהלי האתר העבירו אותו לכתובת חדשה בכל פעם שהגישה לכתובת כלשהי נחסמה.

בתוך כך, ועדת הכלכלה דנה הבוקר בהצעת החוק הממשלתית לתיקון חוק זכויות יוצרים במטרה להעלות אותו לקריאה שנייה ושלישית. על-פי אחד הנתונים שהוצגו בדיון, 75% מהצעירים עד גיל 30 צופים בתוכן פיראטי ברשת. שרת המשפטים, איילת שקד, פועלת לקדם את התיקונים לחוק מאז כניסתה לתפקיד.

התיקון הראשון לחוק יאפשר לזרז את ההליך שבמסגרתו בתי המשפט יכולים להורות לספקי תוכן להחשיך אתרים שמפיצים תכנים פיראטיים. תיקון שני לחוק עוסק בעיגון הליך שיחשוף את זהותו של מי שעומד מאחורי אתר שמפיץ תוכן פיראטי. התיקון השלישי מעלה את רף הענישה הפלילית - משנה אחת לשלוש שנים. התיקון הרביעי מבקש להחיל את החוק גם על מי שמייצר פלטפורמה שבאמצעותה מופץ תוכן פיראטי, ולא רק על מי שמפיץ את התוכן הפיראטי.

מפייסבוק ישראל טרם נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker