מהיום: אלה הפרסומות שגוגל תחסום בדפדפן כרום

חסימת פרסומות פולשניות עשויה לשפר את חוויית הגלישה בדפדפן של גוגל - אך תפגע באתרי התוכן שהכנסותיהם מבוססות על פרסומות, ושכעת יצטרכו להתאים עצמם לתנאים שקובעת ענקית האינטרנט ■ בישראל 72% מהגולשים משתמשים בדפדפן של גוגל

רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גוגל כרוםצילום: בלומברג
רפאלה גויכמן

החל מהיום תפעיל גוגל חוסם פרסומות (אד בלוק) בדפדפן ובאפליקציית כרום — ללא אפשרות לבטלו — במטרה לסנן פרסומות פוגעניות. מדובר במהלך שעליו הכריזה ענקית האינטרנט לפני כחצי שנה, ושישפיע בעיקר על אתרי התוכן, שהכנסותיהם מבוססות על חשיפה לפרסומות, הקלקות ומכירת חבילות פרסום — ושכעת יצטרכו ליישר קו עם הקריטריונים שקבעה גוגל.

על פי חברת StatCounter, גוגל כרום שולטת בתחום הדפדפנים בעולם, עם נתח שוק של יותר מ–55%. גם בישראל כרום הוא הדפדפן הפופולרי ביותר, ונכון לינואר 2018 יותר מ–72% מהישראלים הגולשים באינטרנט משתמשים בו. בחצי השנה האחרונה השינוי הופעל באופן ניסיוני באתרים באירופה ובארה"ב, והיום ייכנס לתוקף באופן מלא במדינות אלה. לישראל יגיע השינוי בחודשים הקרובים.

משמעות הצעד של גוגל אינו חסימה של כל הפרסומות — אלא רק של אלה שלא יעמדו בקריטריונים שנקבעו על ידי הקואליציה לפרסום טוב יותר. הכוונה לפרסומות פולשניות, כמו אלה המתנגנות באופן אוטומטי, חלונות שקופצים על המסך, או פרסומות המשתלטות על העמוד ומאלצות את הגולש לחכות עשר שניות להצגת דף התוכן שחיפש.

באתר תוכן שלא יעמוד בסטנדרטים הפרסומיים שקבעה הקואליציה, לא יוצגו פרסומות בעת גלישה בדפדפן כרום. פרסומות פוגעניות ייחסמו באופן מוחלט בכרום. לכל אתר הדירוגים קבעה גוגל את הדירוגים — עובר, תחת אזהרה או נכשל. כשגוגל תזהה פרסומת פוגענית על פי הסטנדרטים שקבעה היא תשלח לבעל האתר אזהרה, שלאחריה יהיו לו 30 ימים לתקן את המודעה או להסירה. אתר שלא יענה לדרישה — הפרסומות בו ייחסמו בדפדפן כרום במחשב או במובייל.

יעל שפרירצילום: שירן כרמל

"גוגל תתחיל בחסימת פרסומות שמנגנות באוטופליי, לטובת שיפור חוויית הגלישה של גולשים תמימים, שפרסומות רועשות מקפיצות אותם ומוציאות אותם משלוותם", מסבירה יעל שפריר, סמנכ״לית שותפויות בינלאומיות בפלייבאז. "גוגל תטביע את קרש ההצלה של גופי המדיה, שנסמכים על פרסומות וידיאו, המתנגנות בהמוניהן ומייצרות עבורם רווח מקסימלי לכל כתבה. חשוב לזכור שבמהלך הזה דואגת גוגל לא רק לגולשים, אלא גם למפרסמים, שאינם מעוניינים בצפיות סרק. עד היום נהנו האתרים מהיכולת לייצר שיעורי חשיפה עצומים של פרסומות וידיאו על חשבון גולשים שאינם מעוניינים לצרוך פרסומות ועל חשבון מפרסמים שמשלמים על צפיות שאינן אפקטיביות. האתרים אמנם יצרו הכנסות בקלות יחסית, אבל קשה לטעון שמדובר בעסקות שהיטיבו עם שני הצדדים", מוסיפה שפריר.

"הסיפורים המעניינים ינצחו"

ב–2017 צמחו הכנסותיה של אלפאבית — החברה האם של גוגל ל–110 מיליארד דולר, מתוכם 95 מיליארד דולר הגיעו מפרסומות, כך על פי נתונים של אתר Statista. החברה עצמה עלולה להיפגע ממהלך זה, אולם הטמעת אדבלוק במוצרי הכרום נועדה לסייע לה לזכות באמון הגולשים ולמנוע אובדן שליטה על מנוע ההכנסות העיקרי שלה — זאת בעקבות העלייה בהורדת אדבלוקרים שחוסמים לחלוטין מודעות.

לדברי שפריר, גם השינוי של גוגל וגם השינוי החדש של פייסבוק שיצמצם נוכחות של גופי תוכן בפיד הוא הזדמנות של תעשיית המדיה הדיגיטלית כולה לחשוב מחוץ לקופסה ולרענן את המודל העסקי ואת המוצרים שלהם. "יש כמה תובנות שהתחדדו אצלנו לאחרונה בנושא זה — הראשונה היא שסיפורים מעניינים ינצחו. מדובר לא רק בסיפור, אלא גם באיך הוא מסופר — וזה מתחיל במעטפת: כותרות, תמונות, אלמנטים אינטראקטיביים שבלעדיהם הסיפור הוא ערימה של טקסט שלגולש קשה מאוד לצלוח", מסבירה שפריר.

"התובנה השנייה היא שאנשים מוכנים לסבול מוניטיזציה תמורת ערך מוסף בתוכן. וידיאו רלוונטי ובעל ערך יעזור לגולש לצלוח את הפרסומת. באותה הזדמנות הם נשארים זמן רב יותר בעמוד, מבקרים לעתים דחופות יותר (Stickiness) ומשפרים את המדדים שמפרסמים רוצים לראות כשמדובר באכסנייה לפרסומות שלהם", מוסיפה שפריר.

התובנה השלישית היא לא לנצל לרעה ולפגוע בחוויית המשתמש באמצעות ניגון חוזר, פרסומות לא רלוונטיות וכאלה שקופצות באמצע צריכה מרוכזת של התוכן. "הטכנולוגיה מאפשרת באמצעות מאשין לרנינג לקבל תובנות על מה, כמה ואיפה נכון להציג תכנים פרסומיים, ואנחנו רואים בפלטפורמה שלנו ששיעור הצריכה שלהם עולה", אומרת שפריר.

"אבל אנחנו מאמינים שמהלכים כאלה מאפשרים לייצר שינוי מערכתי חיובי", מוסיפה שפריר. "הדחיפה של גופי מדיה — שבאופיים הם ארגונים ותיקים ושמרניים, ליצירתיות — יכולה לחזק אותם ולעזור להם לשרוד. שאלת מיליון הדולר בעיני היא אם הם ירימו את הכפפה".

מלבד הפרסום בבלוג של החברה, שבו היא מצהירה על המהלך ומספרת על הסטנדרטים החדשים עבור הפרסומאים שנקבעו יחד עם הקואליציה, פירסמה גוגל הודעה בחודש דצמבר שבה היא מודיעה על תחילתו של המהלך היום. בהודעה הקצרה היא קראה בדצמבר האחרון לבעלי אתרים לבחון את עמידתם בתנאים החדשים ושולחת אותם לבחון זאת מול פורום שבו ניתן לראות מהם התנאים ולשאול את צוות החברה שאלות. בנוסף, מפרסמת החברה כלי שבו ניתן לבחון ולעקוב אחרי פרסומות מציקות שמופיעות באתרים שנקרא "דוח על חוויית השימוש במודעות".

במקביל פירסמה החברה הודעה נוספת — מלבד חוסם הפרסומות, גוגל פיתחה כלי שנועד לעזור לגופי תוכן להתמודד עם גולשים שבכל זאת מתקינים אדבלוק. בעזרת "אפשרויות מימון" (Funding Choices), ספקי תוכן יוכלו להציג מודעה מותאמת אישית לגולשים שמותקן במכשירם חוסם פרסומות, המזמינה אותם לבחור אם לאפשר פרסומות באתר שלהם או לשלם עבור כניסה לאתר, ובכך יוסרו כל הפרסומות באמצעות התוסף של גוגל.

מה יהיה על אתרי התוכן הישראליים?

לשאלה כיצד ישפיע המהלך על גופי התוכן המקומיים, עונה יניב סבן, בעלים של חברת הייעוץ סבן דיגיטל מרקטינג, כי הפגיעה תורגש יותר באתרי תוכן קטנים מאשר בגדולים. "אתרים קטנים עושים מהלכים אגרסיביים יותר כדי להרוויח כסף. לאתרים הגדולים יש גב כלכלי והם עשו עבודה כדי לשדרג את חוויית המשתמש", מסביר סבן. "יש שיגידו שהמהלך של גוגל אלים, אבל קהל הגולשים מעדיף את זה".

"גוגל הולכת עם רצונות האנשים — אנשים לא רוצים לראות פרסומות ובטח לא פרסומות מציקות. זו אחריות גם של המפרסמים, ולא רק של גופי התוכן, למצוא דרכים לפרסם בצורה שפחות תפריע", מסביר סבן. "בעבר הפופ־אפים היו יותר אלימים והיו חוסמים תכנים באופן שמפריע לגולש לצרוך את התוכן, ולאט־לאט מפרסמים החליטו לא להשתמש בפרסומת כזו כי זה פוגע במוצר. היום הרוב לא ישימו סרטון בלי אפשרות דילוג", אומר סבן.

סבן מעריך כי בישראל לא ערוכים כראוי לשינוי, אך מסביר כי כסף רב מאוד מנותב בשנים האחרונות לתוכן וידיאו, לפייסבוק ולפרסום משולב חווייה (פרסום נייטיב). "השוק כבר עבר תהליך מסוים — גוגל נוקטת כעת אמצעים נגד אלה שעוד לא עברו את התהליך. אנשים לא כל כך ירגישו בשינוי כי הם פיתחו עיוורון לבאנרים. אחרי השינוי, התוכן יהיה יותר נקי ועם פחות הפרעות, וייתכן שזה ישאיר גולשים יותר באתרים, כך שגם המפרסמים יהנו מזה", מוסיף סבן.

מוואלה ניוז נמסר: "אנחנו משתדלים להתאים את עצמנו לשינויים כפי שניתן — כרגע זה ברמת הפילוט ואנחנו לא יודעים אם ומתי זה יגיע לישראל".

ברק קלמנוביץ', סמנכ"ל דיגיטל בקבוצת ידיעות אחרונות, מסר: "אנחנו עומדים בכל הסטנדרטים שהציבה גוגל, אבל כרגע זה לא רלוונטי לישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker