סיסקו תסגור את פעילות הסטארט אפ היינקס

שנה לאחר שהחברה הישראלית נרכשה ב-135 מיליון דולר

אילן מוסנאים

חברות הענק הבינלאומיות ממשיכות לחסל פעילויות בישראל, והפעם התורנית היא יצרנית ציוד התקשורת האמריקאית סיסקו ~10003562-Q~ , שנקלעה למשבר בשל החולשה בענף התקשורת העולמי.

החברה הודיעה בשבוע שעבר, במסגרת אזהרת הרווח שפירסמה, כי תפטר 8,500 עובדים ברחבי העולם. פיטורים אלה מצטרפים לפיטורים של 8,000 עובדים נוספים עליהם הכריזה החברה לפני כחודשיים. לפני חודשיים גם פירסמה ענקית התקשורת הודעת הרגעה לפיה לא תפטר עובדים בארץ, אולם כעת נראה שהחברה תקצץ, במסגרת ההתייעלות העולמית, גם במצבת עובדיה בישראל.

ל-TheMarker.com נודע כי החברה מתכוונת להפסיק בתקופה הקרובה את פעילותה של חברת היינקס, אותה רכשה מחברת אלביט ~768051-Q~ לפני פחות משנה לפי שווי של 135 מיליון דולר.

את תגובת חברת סיסקו ישראל לא ניתן היה להשיג.

כזכור, רק לפני כשנה היתה הנהלת אלביט נתונה לביקורת על המחיר הנמוך - של 127 מיליון דולר בו מכרה את אחזקותיה (94%) בהיינקס, העוסקת בפיתוח מוצרי גישה וניטור לרשתות ATM ציבוריות. התמחותה העיקרית של היינקס היא בחיבור בין הרשתות הפרטיות והציבוריות, ובהעברת תקשורת בפרוטוקול IP לרשתות ה-ATM. במועד הרכישה לפני כשנה העסיקה החברה כ-50 עובדים.

היום נראה שנכונה היתה עמדת הנהלת אלביט, לפיה היינקס מיצתה את הפוטנציאל שלה במתכונתה הנוכחית ורק סיוע של גוף אסטרטגי גדול (דוגמת סיסקו) יוכל לאפשר לחברה להמשיך ולהתפתח. ווייבאקסס וארמון נטוורקס כבר נסגרו בסופו של דבר נראה שגם סיסקו הגדולה לא הצליחה להוות את כן הזינוק של היינקס, ונראה שהצפי הבעייתי לירידת הביקושים ברבעונים הבאים, מאלץ את סיסקו להביא את הקץ על פעילות החברה. אלביט אגב רשמה ברבעון השלישי של 2000, בגין העסקה רווח הון של 51 מיליון דולר.

ל-TheMarker.com נודע כי עובדי החברה כבר זכו להרצאה על ה"מצב הקשה בענף", וכי מחלקת השיווק של היינקס כבר קיבלה "הוראה" לצמצם את הפעילות ולא לבצע עסקות חדשות. עוד נודע כי עובדי החברה קיבלו במהלך הפסח חופשה חריגה אליה נוספו רמזים עבים לגבי הכוונה לסגור את החברה.

להפסקת הפעילות של היינקס, אם תתרחש, קדמו מאז תחילת השנה מספר מהלכים דומים, שהבולטים בהם - סגירת חטיבת ארמון נטוורקס על ידי נורטל ~10003649-Q~ וסגירת חטיבת ווייבאקסס של לוסנט ~10003648-Q~ .

ארמון נטוורקס היתה אחת החברות הישראליות הראשונות שנרכשו על ידי ענקיות עולמיות, כשביי נטוורקס, שמאוחר יותר נרכשה על ידי נורטל תמורת 10 מיליארד דולר, רכשה אותה ב-1996 תמורת 33 מיליון דולר. החברה פעלה בתחום ה-probs שהיו פזורים ברשת ה-LAN הארגונית, ותפקידם היה לאסוף מידע על הנעשה ברשת לצרכי בדיקת איכות השירות (QoS) וצרכים אחרים. החברה, שבעת הפירוק העסיקה כ-50 עובדים, העסיקה בשיא, אחרי שנרכשה על ידי ביי נטוורקס, 150 עובדים.

150 עובדי ווייבאקסס, שנרכשה על ידי לוסנט ב-1999 לפי שווי חברה של כ-70 מיליון דולר, קיבלו בסוף ינואר הודעה כי פעילות הגישה האלחוטית של החברה היא "לא בליבת העסקים של לוסנט", והיא תיסגר. מעניין לציין כי גם במקרה זה באו הפיטורים במסגרת גל פיטורים ענק שהחברה ביצעה ברחבי העולם - של 10,000 עובדים, שאף הוא לווה בהצהרות לפיהן לשינוי האסטרטגי בלוסנט אין כל השפעה על פעילותה בישראל, ולכן לא יפוטרו עובדים בחברה בישראל

חברות ישראליות נוספות אותן רכשה סיסקו בשנים האחרונות הן קלאס דאטה, אינפוגיר, פאנטקום וסיגל, ובסך הכל מעסיקה היום סיסקו ישראל כ-400 עובדים.

סיסקו הודיעה בתחילת אפריל על הפסקת הפעילות של חברת מונטריי נטוורקס, שפתחה נתבים (ראוטרים) אופטיים, אותה רכשה באוגוסט 1999 תמורת 500 מיליון דולר. מסיסקו נמסר כי הסיבה לסגירת החברה היא מכירות חלשות של הנתבים.

בסבב הפיטורים הקודם של סיסקו לפני כחודשיים מסר מנכ"ל סיסקו ישראל, גרי דרוטין, כי הקיצוצים, הן בכוח האדם והן בהוצאות הנסיעות, לא ישפיעו על החברות הישראליות שלה. כמו כן, הוסיף כי בתקופה בה נמצאת הכלכלה העולמית בהאטה, צעדי הקיצוץ בהוצאות, שחברת סיסקו העולמית מבצעת, הם צורך המציאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker