בשוק התקשורת המנהלים קופצים מכיסא לכיסא: מפת הקשרים המלאה

לפי הדו"חות הכספיים של החברות, בשלוש השנים האחרונות עקפה סלקום את פרטנר כמעט בכל פרמטר אפשרי ■ הרווח הנקי של סלקום צמח ב-128% לעומת גידול של 67% בפרטנר, והגיע ל-5.7 מיליארד שקל ■ ביצת שוק התקשורת

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

>> בינואר 2007 נכנס דוד אבנר לתפקידו באופן רשמי כמנכ"ל פרטנר, לאחר תקופה ארוכה של חפיפה שעבר בחברה בתור המשנה למנכ"ל. הדו"חות השנתיים של 2006 הם האחרונים שהגיש עמיקם כהן, מייסד החברה והמנכ"ל היוצא.

אבנר יסיים כהונה של כמעט ארבע שנים בחברה, אך לא יהיה חתום על הדו"חות של 2010. אפשר לומר כי דו"חות 2009, האחרונים שהגיש אבנר, מייצגים היטב את פועלו מאחר שהוא זה שחתום על החלטת החברה, המוטלת בספק על ידי חלק מהאנליסטים, להיכנס לפעילות בתקשורת הקווית, VOB ו-ISP - פעילות שעיקר ההשקעות בה בוצעו ב-2009.

כדי לבחון את הקדנציה של אבנר במונחים כלכליים יבשים, השווינו בין הנתונים המרכזיים של דו"חות פרטנר, פלאפון וסלקום ב-2006 ו-2009. כך, קל לראות באיזה מצב אבנר קיבל את החברה, ובאיזה מצב הוא מעביר אותה הלאה, בהשוואה למתחרה סלקום.

הנתונים חד-משמעיים: בכל פרמטר כמעט הגיעה סלקום להישגים יותר טובים מפרטנר באותה תקופה. הכנסות סלקום משירותים גדלו ב-16% - מול צמיחה של 8% בפרטנר. ה-EBITDA של סלקום (נתון שמייצג את הרווח התפעולי בניכוי הוצאות הפחת, הגדולות במיוחד בחברות התקשורת) צמחה באותה תקופה ב-38%, לעומת 27% בלבד בפרטנר.

אם בוחנים את הרווח הנקי, סלקום הצליחה בתוך שלוש שנים יותר מלהכפיל את הרווח הנקי ולהציג גידול של 128%, לעומת גידול של 67% בפרטנר - מה השעלה אותה למקום הראשון בשוק הסלולר הישראלי. רק בקטגוריה של גידול בבסיס המינויים, שתי החברות מציגות גידול דומה של 14%, ולמעשה שלוש החברות שמרו בתקופה האמורה על נתחי השוק שלהן.

לצורך ההגינות נזכיר כי 2009 היתה שנת השקעות של פרטנר במיזם הטלפוניה, האינטרנט והתוכן - אך גם אם בודקים את התוצאות של 2008 סלקום צמחה יותר מפרטנר בכל מדד. ייתכן כי דו"חות 2010 יציגו סיפור אחר, אך לא ניתן לומר זאת בוודאות, ובכל מקרה אבנר כבר לא יהיה שם לקצור את הפירות, אלא מחליפו גלברד.

חברת פלאפון לא נכללת להשוואה מכיוון שאינה מדווחת הכנסות משירותים, אלא רק הכנסות כלליות שכוללות גם מכירת מכשירים. כמו כן, פלאפון אינה נסחרת עצמאית, אלא דרך בזק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker