חברת ביהאף הישראלית מגייסת קו אשראי של 150 מיליון דולר

החברה, המספקת אשראי מהיר וקצר מועד לעסקים קטנים, גייסה עד כה כ-250 מיליון דולר בקווי אשראי ועוד 60 מיליון דולר בהון ■ קרן של ג'ורג' סורוס הובילה את הגיוס בהשתתפות ויולה קרדיט

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנג’י ושי פיינברג, מקימי ביהאף
בנג’י ושי פיינברג, מקימי ביהאףצילום: ללא קרדיט
אלירן רובין
אלירן רובין

חוסר יכולתם ונכונותם של הבנקים לספק אשראי מהיר וקצר מועד לעסקים קטנים הוליד במשך השנים מערך אלטרנטיבי שנועד לספק מענה לדרישה הגדולה. מי שממלאים את החלל, ומספקים את הפתרון לשוק הענק, הם בעיקר סטארט-אפים שפיתחו מנגנונים טכנולוגיים המאפשרים חיתום חכם. בישראל יש כמה חברות בולטות בתחום, אחת מהן היא ביהאף (Behalf) שהודיעה היום (ב') על גיוס קו אשראי חדש בסך 150 מיליון דולר.

את הגיוס הגדול הובילה קרן השקעות פרטית המנוהלת על ידי הקרן של ג'ורג' סורוס - Soros Management Fund , וקרן ויולה קרדיט. שני הגופים השקיעו בעבר בחברה בתמורה למניות. זהו גיוס קו האשראי השני של החברה, כאשר הקודם היה בסך 100 מיליון דולר. כמו כן, גייסה החברה 60 מיליון דולר בתמורה למניות (אקוויטי).

ביהאף, שהוקמה ב-2011 על ידי בנג’י ושי פיינברג, מציעה לבעלי עסקים קטנים אפשרות לקבל מימון לטווח קצר של עד 50 אלף דולר בתוך יממה. את ההחלטה למתן הלוואה מבצעת ביהאף באמצעות מערכות אוטומטיות מבוססת נתונים, שנסמכות על המידע שסיפק מבקש ההלוואה ועל סמך מידע אודותיו שזמין ברשת, כגון מידע אודות פשיטות רגל בעבר או על אי-עמידה בהתחייבויות כספיות.

בחברה מציינים כי עסקים קטנים ובינוניים (SME) אחראים לכ-54% מהתוצר הלאומי הגולמי בארה"ב ומעסיקים כ-50% מכוח העבודה בארה"ב. "הבנקים בארה"ב אינם נותנים מענה מספק לביקוש הרב והצורך של עסקים קטנים לאשראי, וזה מה שאנחנו באים לפתור", טוענים בחברה.

"זהו צעד משמעותי עבורנו. החברה מתפתחת בקצב מהיר והגיוס האחרון יאפשר לנו להרחיב את פעילות פלטפורמת המימון ולשפר את התנאים שאנחנו מעניקים לעסקים", ציין בנג'י פיינברג, מנכ"ל החברה.

אורי גלאי, שותף בויולה קרדיט הוסיף כי שוק האשראי החוץ בנקאי האוטומטי התפתח מאוד מאז 2008. "היו לכך מגוון גורמים ובהם המשבר הכלכלי והרגולציה שבאה בעקבותיו. כמו כן, הטכנולוגיות שהתפתחו בשנים האחרונות ובעיקר ניתוח של ביג דאטה ובינה מלאכותית מאפשרות מתן שירותים וביצוע חיתום מאוד איכותי שלא נופל ממה שבנק היה עושה".

באשר לאי מעורבותם של הבנקים בשוק העסקים הקטנים, הוא מסביר: "לבנקים לא כלכלי לתת הלוואות קטנות ולזמנים קצרים, ולכן הם לא מתעסקים בשוק הזה. הצד שלהם במשחק הזה הוא מימון בחוב של תיקי ההלוואות והשקעה בסטארט-אפים בתמורה למניות, מגמה שהולכת ותופסת תאוצה".

לצד ביהאף פועלות בישראל שתי חברות מובילות נוספות בתחום: חברת בלו-ויין (BlueVine) שגייסה עד כה סכומים דומים לביהאף – 68 מיליון דולר בתמורה למניות ועוד 205 מיליון דולר בקווי אשראי. חברה ישראלית נוספת שמפתחת מוצר דומה היא פאנדבוקס, שגייסה הון, בין היתר, מקרן ההשקעות הפרטית של מייסד אמזון ג'ף בזוס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker