סיבוב פרסה ברשות לחדשנות: תתחיל לתמוך במפתחי קוד פתוח

ברשות הכירו בכך שתוכנות בקוד פתוח מפחיתות את התלות של חברות בספקים ומפחיתה עלויות ■ על פי התנאים שמגדירים ברשות, הבעלות על הקוד עדיין תשמר אצל יוצר התוכנה, אולם השימוש בה יהיה פתוח לכל מי שיחפוץ בה

אלירן רובין
אלירן רובין
עובדי הייטק בכנס מפתחים של גוגל
כנס המפתחים השנתי של גוגל בסן פרנסיסקוצילום: רויטרס

ברשות החדשנות הוחלט באחרונה לתמוך גם בפיתוח תוכנה בקוד פתוח. ההחלטה מגיעה בעקבות תהליך בדיקה שערך כשנה, לבחינת נושא הפיתוח של מוצרי תוכנה המכילים מרכיבי קוד העומדים לרשות הכלל, שבסיומו הוחלט לתקן ולהתאים את מדיניות הרשות בהתייחסותה לבקשות תמיכה. המניע המרכזי, כך אומרים ברשות, הנו ההכרה בשינוי שחל בתעשייה - הן בהיבטים העסקיים והן מבחינת שיטות הפיתוח בקוד פתוח. ההחלטה להרחיב את המענקים גם עבור פרויקטים כאלה ממתינה לאישורם של שר הכלכלה ושר האוצר.

מנהל המערך הטכנולוגי וענפי השוק ברשות החדשנות, צחי שנרך
צחי שנרךצילום: שלומי אמסלם / לע"מ

עד כה מדיניות התמיכה של רשות החדשנות במפתחות כאלו לא היתה ברורה, מאחר שמרכיב נכבד מפעילותן ומהקניין הרוחני שלהן מבוססים על פתיחתו הקוד שאותו הן מפתחות לציבור הרחב. על פי התנאים שמגדירים ברשות, הבעלות על הקוד תיוותר אצל יוצר התוכנה, אולם השימוש בה יהיה פתוח לציבור המעוניין בכך, בכפוף לתנאי הרישיון - והיווצרותה של הכנסה ישירה מהקוד שישוחרר אינה תנאי מחייב לזכאות לתמיכת הרשות. יחד עם זאת, תנאי מרכזי לאישור מימון לפיתוח קוד פתוח על ידי הרשות, יהיה קיומה של הצדקה עסקית למהלך העמדת הקוד לרשות הכלל.

מנהל המערך הטכנולוגי וענפי השוק ברשות החדשנות, צחי שנרך, אומר כי בחינת הנושא העלתה שמזה שנים רבות חל שינוי - שהחל באקדמיה ועבר לתעשייה - ובמרכזו ההבנה שלעיתים ניתן להגיע לתוצאות ולמוצרים טובים יותר, באופן מהיר יותר ובהוצאה קטנה יותר, כאשר המפתחים מעמידים את תוצרי עבודתם לרשות ציבור מפתחים רחב.

"לפני כשנה החלטנו לבחון את האפשרות לתמיכה בחברות שהקוד שפיתחו יועמד לציבור הרחב (קוד פתוח). בעבר, כידוע, רשות החדשנות לא תמכה בחברות כאלה, מתוך רציונל שאומר שאם המדינה משקיעה את כספי משלם המסים בחברות מתוך רצון שישפיעו על הכלכלה הישראלית, עלינו לשאוף לשמור את הקניין הרוחני בישראל.

"אבל העולם השתנה ונוצרו שינויים רבים בתעשייה, כבר מזה זמן, הן במודלים העסקיים והן בשיטות הפיתוח הקשורים לקוד פתוח. הקוד הפתוח חוסך לחברות משאבי פיתוח רבים, ומאפשר ליצור מוצרי תוכנה משמעותיים על ידי תוספת מקורית של קוד, 'מעל' לקוד פתוח קיים. מבחינת הלקוחות, קבלת מוצרים בקוד פתוח מאפשרת להם הקטנת התלות בספקים, והורדת עלויות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום