המבצע הגדול של yes עלול להביא להורדת דירוג של בזק

מידרוג מזהירה מפני ירידה בדירוג החוב של בזק לאור הגברת התחרות בשוק - וקוראת לחברה להפחית את שיעור הדיווידנד

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג
אמיתי זיו

חברת דירוג האשראי מידרוג פירסמה הערב (א') דיווח קצר בנוגע לחברת בזק , תחת הכותרת "דיווח מיוחד - הערת מנפיק". מידרוג מזהירה מפני ירידה בדירוג החוב של בזק לאור הגברת התחרות בשוק - בעיקר בענף הטלוויזיה שבו פועלת החברה הבת yes. דירוג החוב הנוכחי של החברה הוא Aa2.il יציב.

"הסביבה העסקית המתאגרת ובפרט הרחבת תחרות המחירים בתחום הטלוויזיה הרב ערוצית פוגמים בסיכון האשראי של בזק, זאת כאשר יכולת ההתמודדות של החברה מול לחצים אלו מוגבלת בשל חסמים רגולטורים", נכתב בדיווח.

במידרוג הדגישו את מהלכה של yes לפני 3 שבועות, אז שינתה החברה את שיטת התמחור והציגה חבילה זולה בשם אולטימייט במחיר של 199 שקל לחודש: "בתגובה לתחרות הגוברת והמשך מגמת אובדן מנויים, הכריזה לאחרונה החברה הבת yes על שינוי המודל העסקי שמטרתו להגביר את יכולתה לשמר את בסיס לקוחתיה - בניגוד לאסטרטגיה הקודמת שהתרכזה בשימור ההכנסה מלקוח, וזאת באמצעות הורדת מחירים רוחבית משמעותית לחבילת הטלוויזיה. התגובה המהירה יחסית והחדה של החברה מלמדת על התגברות התחרות בסגמנט זה.

"השחיקה הצפוייה ב-ARPU וברווחיות המגזר עלולה לחרוג מהנחות מידרוג במועד המעקב הקודם ולפגום ביחסי כיסוי החוב של בזק - אשר אינם בולטים לטובה ביחס לרמת הדירוג הנוכחית. להערכתנו, לאור המגבלות הרגולטוריות, והיעדר יכולת בזק להציע באנדלים במחיר תחרותי (חבילות מוצרים, א"ז), יכולת החברה לשמר פרופיל פיננסי ההולם לרמת הדירוג תלויה ביכולתה להקטין את רמת המינוף. להערכת מידרוג, מבלי שיחול שינוי במדיניות הפיננסית ובפרט במדיניות הדיווידנדים, אשר יתרום להפחתת החוב, עלול להיווצר לחץ שלילי על הדירוג הנוכחי".

מדיניות הדיווידנד של בזק מזה שנים ארוכות היא חלוקת 100% מהרווח הנקי אחת לחציון. הורדת שיעור הדיווידנד יכולה לתרום לשימור דירוג האשראי, אך עלולה לפגוע בבעל הבית בחברה, שאול אלוביץ', שצמא למזומנים. שינוי במדיניות הדיווידנד יכול גם להשפיע על מחיר החברה בעת מכירתה, שכן היא עומדת כיום למכירה בשוק עם מספר מתעניינים. מנגד, הורדת דירוג האשראי יכולה להשפיע לרעה על שיעור הריבית שהחברה משלמת.

מידרוג סיכמה את הדיווח באומרה כי "החברה עוקבת אחר המהלכים והתוכניות של בזק להתמודדות עם מגמות אלו, ותבחן בטווח הזמן הקצר את השפעתן על הפרופיל העסקי והפיננסי". הודעתה הנוכחית של מידרוג מהווה גורם לחץ, שממילא מופעל על החברה - כמו פנייתה של קרן אליוט ושל כמה גופים מוסדיים לשפר את המשטר התאגידי בחברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker