אפקט We? המניות של חברות הסלולר צונחות

אתמול נודע על הצטרפות של חברה נוספת לשוק הסלולר התחרותי - והמניות של סלקום ופרטנר ירדו היום ב-4%-5%

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חזי בצלאל, בעלי We
חזי בצלאל, בעלי Weצילום: עופר וקנין

מניות סלקום ו פרטנר ירדו היום במסחר בבורסה ב–5% וב–4%, בהתאמה, בעקבות כניסתה הקרובה של שחקנית שישית לשוק הסלולר, חברת We של חזי בצלאל. גם מניותיהן של בעלות השליטה בגולן טלקום, אלקו ו אלקטרה צריכה , ירדו היום בבורסה ב–4% ו–2.4%.

המשקיעים מניחים שהחברה החדשה תציע מחירים נמוכים במיוחד כדי לצבור נתח שוק בענף התחרותי. מי שקיווה לראות עליית מחירים בשוק הסלולר אחרי העברת הבעלות בגולן טלקום צופה עכשיו בכניסת שחקנית חדשה. שוק הסלולר הישראלי הוא היחידי בעולם המערבי שבו פועלות שש חברות בעלות תשתית, לצד שתי מפעילות וירטואליות (רמי לוי ו–019 מובייל).

עם זאת, בקבוצות התקשורת הוותיקות לא מתרגשים מהתגברות התחרות. מנכ"ל אחת הקבוצות אמר על We: "הם יכולים לקחת מקל ולערבב את הגחלים". כלומר, מחירי הסלולר נמוכים ממילא ומספר השחקנים גדול, וקשה להאמין כי We תוכל לחולל שינוי בזירה הזאת.

חברות הסלולר למדו לחיות בסביבה של רווחיות נמוכה מזמן אוויר, והן מפתחות בהדרגה מנועי צמיחה חדשים חוץ־סלולריים —כמו שירותי תקשורת נייחים (ובהם טלוויזיה רב־ערוצית), מכירת מכשירים וציוד נלווה, שירותי עיר חכמה ושירות Data עסקי.

סלקום ופרטנר צפויות להגיב באופן שונה להשקה. הסיבה לכך היא שסלקום אמנם מתחרה ב–We — אך גם שותפה בחברה החדשה. סלקום, גולן טלקום ו–We מחזיקות ברשת משותפת באחזקות שוות. לכן, המשמעות של כניסת We היא גם הפחתה בעלויות ההקמה והתפעול של הרשת עבור סלקום. לעומת זאת, עבור פרטנר זו רק תחרות נוספת.

האם יש מקום לרשת סלולרית שישית?

מאיפה תביא We את הלקוחות?

הרבה גבות הורמו לנוכח הנחישות של בצלאל להיכנס לשוק הסלולר הישראלי, שכן הוא כבר נכשל פעם אחת. בצלאל לא הצליח להעמיד ערבות בנקאית לתדרי הדור השלישי, שבהם זכה — אך התעקש ורכש שוב תדרים בדור הרביעי. לטענתו, עד כה הושקעו בחברת הסלולר שלו כ–100 מיליון שקל.

על פי ההסכם עם סלקום, הוא חייב לשלם לה 150 מיליון שקל בתוך חמש שנים — לפני הוצאות הוניות ברשת, הוצאות שיווק וגיוס לקוחות. את כל זה הוא צריך לעשות בשוק שבו מציעות החברות חבילות של 29 שקל בחודש.

ענף הסלולר הישראלי עדיין רווחי, אבל רק משום שלחברות הגדולות יש המון לקוחות. HOT מובייל עברה לרווח תפעולי תזרימי רק ב–2017 — כשהגיעה למיליון לקוחות וחצי.

גם אנליסט התקשורת לירן לובלין מאי.בי.אי מתקשה לראות כיצד ניתן לשרוד בשוק שבו שולטים מושגים כמו "בור ללא תחתית", "המחירים הנמוכים בעולם" ו"שוק של קונים". לדבריו, כיום יש בשוק חמש ספקיות סלולר, שלושה מפעילים וירטואליים ועשרות תתי־מותגים — כשטווח המחירים נע בין 20 ל–99 שקל. We, שצפויה להיות המפעילה השישית תחת הסכם שיתוף רשתות עם סלקום, אמורה לשלם לה על השימוש ברשת תשלום מינימלי של 20 מיליון שקל בשנה הראשונה, שיגיע בשנה החמישית ל–150 מיליון שקל. בנוסף, We אמורה לשאת גם בעלויות הרשת המשותפת, ולרשום הוצאה לא מבוטלת על תפעול, תשלום עמלות שיווק לסוכנים ואיגרות תדרים.

להערכת לובלין, ההוצאות של We יהיו גבוהות מ–150 מיליון שקל בשלוש השנים הראשונות לפעילותה, כאשר בעלות של 70 מיליון שקל בלבד (וחוב) היא יכולה היתה לקנות את גולן טלקום, מותג הדיסקאונט החזק ביותר בשוק, על כל 800 אלף הלקוחות שלה. לדבריו, אסטרטגיית החדירה לשוק, שמקורה בדיסקאונט, תקשה על We לשרוד את שלוש השנים הראשונות.

"הצרכנים בישראל מכורים למחיר הנמוך"

אז איך אפשר בכל זאת להצדיק מודל עסקי לרשת שישית? לדברי לובלין, רק אם We תציע רק חבילה אחת שכוללת את כל השירותים — שיחות, הודעות, חבילת גלישה, שיחות בינלאומיות ושיחות מחו"ל לישראל — במחיר גבוה ממחירי השוק, ידוע מראש וקבוע לתקופה ארוכה (אולי אפילו לתמיד). כך, במחיר של 80 שקל לחבילה למשל, עם 50 אלף לקוחות — תוכל We לשרוד את השנתיים הראשונות בלי לשרוף יותר מדי מזומנים. "זו אמנם תהיה חבילה יקרה יותר מחבילות הדיסקאונט בשוק, אך זולה מחבילות עשירות פחות, שמשווקות כיום. בראייה ארוכה יותר, עשויה We עשויה ליהפך לבנצ'מארק החדש בשוק הסלולר, ואז אולי תוכל לשרוד בשוק הרווי".

על פניו, אין מקום בשוק הסלולר לשחקן דיסקאונט נוסף, ואם We תבחר באסטרטגיה הזאת — סופה המר יהיה ידוע עוד לפני שתגייס לקוח אחד. עם זאת, לדברי לובלין, "צרכני הסלולר בישראל מכורים למחיר הנמוך, ואין ספק כי חבילות דיסקאונט ימשיכו להיות חלק מהנוף של ענף התקשורת".

בשלב זה קשה לראות כיצד תצליח We לצבור כמות גדולה של לקוחות בלי מותג מוכר, במחירי השוק הקיימים ובלי פרישה קמעונית. מניות הסלולר הגיבו בירידות בגלל ההבנה שרמת המחירים הנמוכה תישאר במשך תקופה נוספת, אך חובת ההוכחה לשרידות ולרווחיות החברה היא על בצלאל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker