ההיי-טק הישראלי רותח - הקרנות המקומיות מככבות: צפו בדירוג ההשקעה בסטארט-אפים

בשנה החולפת ביצעו 63 קרנות ישראליות 212 השקעות חדשות, כמעט כמו הקרנות הזרות – ש-151 מהן ביצעו יחדיו 233 השקעות חדשות. ורטקס הקרן הפעילה ביותר

רותי לוי
רותי לוי
יוטפו
יוטפו. ורטקס השקיעה בחברה ב-2017

2017 היתה שנת שיא לתעשיית ההיי-טק הישראלית מבחינת השקעות בחברות סטארט-אפ - ומתברר שגם שנה פורייה למדי עבור קרנות ההון הסיכון המקומיות, שמובילות את הדירוג השנתי של הקרנות לפי היקף הפעילות שלהן.

את ראש הדירוג כבשה את קרן ורטקס (Vertex Ventures), כך לפי דו"ח חדש שמפרסמות הבוקר (ב') חברת המחקר IVC ומשרד עורכי הדין עמית פולק מטלון ושות' (APM).

>> בואו לדבר על כל מה שחם בהיי-טק - הצטרפו לאקוסיסטם

ורטקס, שמנהלת 800 מיליון דולר בארבע קרנות ומצויה בתהליך גיוס הקרן החמישית, ביצעה 12 השקעות ראשונות ב-2017, כלומר השקעות בחברות חדשות שבהן לא השקיעה קודם לכן. השנה החולפת היתה מוצלחת במיוחד עבור ורטקס, מהמשקיעות הראשונות בסטארט-אפ ארגוס.

דירוג הקרנות
דירוג הקרנות

ארגוס מייצר מערכת הגנת סייבר לכלי רכב, ונרכש בנובמבר על ידי קונטיננטל הגרמנית בסכום מוערך של 450 מיליון דולר, לעומת 30 מיליון דולר שהושקעו בו עד המכירה. הערב ישוחחו מייסד ורטקס ומייסד ארגוס באירוע מיוחד של מדור ההיי-טק של Themarker. בשנה שעברה הובילו את הדירוג שלוש קרנות - אפווסט לאבס (UpWest Labs); סינגולריטים (Singulariteam) ואוור קראווד (OurCrowd) כל אחת מהן ביצעה שמונה השקעות חדשות ב-2016.

קרנות ההון סיכון הישראליות האיצו את פעילותן בשנה שחלפה: 63 קרנות ישראליות ביצעו 212 השקעות חדשות, שהן 48% מכלל ההשקעות הראשונות ב-2017 – המספר הגבוה ביותר בחמש השנים האחרונות.

הפער בין היקף פעילותן של הקרנות הזרות לזה של הקרנות הישראליות הצטמצם ב-2017 גם עקב האטה במספר ההשקעות החדשות של הקרנות הזרות (151 קרנות ביצעו 233 השקעות, או 52%). 12 קרנות הון סיכון ישראליות דורגו בששת המקומות הראשונים ברשימה, ולצדן שתי קרנות אמריקאיות, ואחת מכל אחת מהמדינות יפן, ברזיל, סין והונג קונג.

את המקום השני בדירוג הקרנות הפעילות ביותר ל-2017 חולקות שתיים - אמון פרטנרס (aMoon Partners) קרן השקעות בחברות מדעי החיים שהוקמה ומנוהלת על-ידי מייסד צ'ק פוינט מריוס נכט, המנהלת 150 מיליון דולר וכן אייאנג'לס (iAngels) המנהלת 100 מיליון דולר – שתי הקרנות ביצעו 11 השקעות חדשות. 

במקום השלישי מדורגות שתי קרנות הון סיכון קטנות (קרנות מיקרו) המנהלות הון של 50 מיליון דולר ופחות - F2 קפיטל ומיינדסט ונצ'רס – אשר ביצעו 10 השקעות חדשות.

מספר ההשקעות

הקרנות מגוונות בסך ההון המנוהל ובאסטרטגיית ההשקעות שלהן בחברות ההיי-טק, במגזרים ובשלבים שונים. ממוצע ההשקעה הראשונה ב-2017 היה 1.5 מיליון דולר, לעומת 1.7 מיליון דולר ב-2016.

הכסף עובר מהשקעות ציבוריות לפרטיות

ב-IVC מדווחים על סימנים למשבר של החברות בשלבים המוקדמים, כפי שעולה גם מדוחות האקזיטים ומסך ההון שגייסו. "חלק מהקרנות שדורגו במקומות הראשונים בשנים הקודמות, עקב ריבוי השקעות קטנות בחברות צעירות, האטו את פעילותן ב-2017. במספר ההשקעות הראשונות בחברות בשלבים מוקדמים (סיד ו-A ) חלה ירידה של 4% ל-314", כותבת מריאנה שפירא, מנהלת המחקר ב-IVC.

קרן ורטקס, מימין לשמאל: דוד הלר, לירן חסון, רן גרטנברג, ינאי אורון, עמנואל תימור, אביעד אריאל, נעמה זלצמן-דרור ויורם אורון
קרן ורטקס. מימין לשמאל: דוד הלר, לירן חסון, רן גרטנברג, ינאי אורון, עמנואל תימור, אביעד אריאל, נעמה זלצמן-דרור ויורם אורוןצילום: עומר כהן

"השנתיים האחרונות, 2016 ו-2017, היו טובות מאוד לגיוס קרנות ההון סיכון הישראליות, בין היתר בשל הריבית הנמוכה וכסף רב שעבר מהשקעות ציבוריות להשקעות פרטיות. חלק מהכסף זרם לשוק ההיי-טק", נמסר בדו"ח מעו"ד יונתן אלטמן, יו"ר משרד עמית פולק מטלון.

לדבריו, "ב-2018, בהנחה בנתונים המאקרו-כלכליים, הריבית הנמוכה, נתוני הצמיחה בארה"ב, אירופה ואסיה לא ישתנו, אני צופה שהיכולת לגייס קרנות תישאר גבוהה. סוף השנה שעברה ותחילת השנה כבר מדגימים את המגמה, שארגונים של קרנות הון סיכון רבים מקימים קרנות המשך.

"כמו כן, קרנות וגופי השקעה חדשים נכנסים למשחק. הדבר משמח מאוד ומראה שקיימת יותר פתיחות מבעבר מצד משקיעים, גם לעבודה עם צוותי ניהול חדשים, מתוך הבנה של המשקיעים שיש מקום להוסיף צוותי ניהול, על אלה הקיימים ולתת הזדמנות גם לצוותי ניהול חדשים, להביא את עצמם לידי ביטוי".

אלטמן מוסיף כי "תחומי השקעה חדשים, כמו עולמות הבלוקצ'יין ועולמות התחבורה, הם מנועי צמיחה חדשים לתעשייה. עם זאת, גם מנועי צמיחה ותיקים שסבלו מתדמית שלילית בשנים האחרונות, כמו מדעי החיים, ביוטכנולוגיה, ציוד רפואי ותרופות, עושים את דרכם חזרה למרכז הבמה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker