צעד נדיר: גופים מוסדיים דורשים להחליף את הדירקטורים בבזק

הפנייה נעשתה באמצעות אנטרופי ומצטרפת לפנייה דומה של קרן אליוט. כלל ביטוח, עמיתים ומיטב-דש: "ייבחן זימון אסיפה מיוחדת שתעסוק בנושא מינוי דירקטורים לדירקטוריון החברה"

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שאול אלוביץ'
שאול אלוביץ'צילום: דודו בכר

שלושה גופים מוסדיים - כלל ביטוח, עמיתים ומיטב-דש - פנו ל בזק   באמצעות חברת המחקר אנטרופי, ודורשים שינוי משמעותי בדירקטוריון החברה ובממשל התאגידי בה. זאת, על על רקע חקירת רשות ניירות ערך בעניינה של בזק.

הגופים החתומים על המכתב מחזיקים מצרפית ב-3.5% מבזק אך לטענתם הם מייצגים את דעת מרבית בעלי המניות בחברה - הציבור. פנייה כזו של גופים מוסדיים נחשבת לנדירה ביותר, משום שבדרך כלל גופים אלה נעשים אקטיביים רק כשיש חשש לפירעון חובות - וזה לא המקרה הנוכחי. המכתב נשלח לבזק ביום חמישי, והוא מצטרף לקריאה דומה של קרן אליוט לשינוי משמעותי בהנהלת החברה מלפני כשבועיים.

"בעלי המניות המוסדיים מבקשים להודיע לחברה כי נוכח האירועים בחברה ובפרט לאור החקירות שבוצעו, כפי שפורסם על ידי רשות ניירות ערך, אנו מביעים חשש ליכולת החברה לפעול לטובת כלל מחזיקי העניין בה מבלי לבצע שינויים ושיפורים מיידים בקשר לאיכות הממשל התאגידי בחברה", נכתב במכתב.

המוסדיים מפרטים את דרישותיהם: "גיבוש פרופיל הדירקטוריון המתאים לחברה וקביעת תהליך סדור למינוי דירקטורים בחברה. ממצאי הבחינה ישמשו את החברה והאורגנים שלה כבסיס לשיפור היבטי ממשל תאגידי וישמשו גם את בעלי המניות המוסדיים בבחינת הצעדים האפשרים אל מול החברה, לרבות זימון אסיפה מיוחדת שתעסוק בנושא מינוי דירקטורים לדירקטוריון החברה".

המוסדיים מבהירים כי הפנייה נשנענת על אינטרס הציבור שמחזיק 73.6% בחברה לעומת בי-קום שמחזיקה במניות היתר. הם נתנו לבזק שבעה ימים להגיב לתוכן המכתב. הגופים המוסדיים גם מזכירים את הפנייה הקודמת של קרן אליוט שמחזיקה כבר ב-4.8% ממניות בזק, ומציינים כי הם לא שוללים לפעול איתה בשיתוף פעולה. ביחד עם אחזקות כלל ביטוח, מיטב דש ועמיתים, יש לשני הגופים די אחזקות על מנת לזמן אסיפה כללית בחברה.

הרקע לפנייה של המוסדיים הוא כמובן החקירה הפלילית של בזק, שהפכה לגלויה בקיץ האחרון. במסגרת החקירה נחשף כי נושאי משרה בכירים בבזק, דירקטורים ומנהלים, פעלו למען האינטרס של בעל השליטה בחברה, שאול אלוביץ', ולא לטובת החברה עצמה. בנובמבר העבירה רשות ניירות המלצות להגשת כתב אישום כנגד מספר לא ידוע של בכירים בקבוצה, כולל כפי הנראה, בעל השליטה בה אלוביץ'. המוסדיים מאמינים שלאור החקירה אותם בכירים אינם יכולים עוד להחזיק בתפקיד ולשרת היטב את האינטרס של החברה.

בפניית קרן אליוט נכתבו דברים דומים אם כי חריפים אף יותר: "כל הדירקטורים שנחשדים בחקירות של רשות ני"ע ו/או קשורים ליורוקום יודיעו על התפטרותם לאלתר מבזק ומכל החברות המוחזקות על ידה", נכתב, "כפי שידוע, בזק ניצבת בפני הזדמנויות קורצות ואתגרים משמעותיים. הזמן שעובר ללא בעלות וממשל יציבים וחסרי פניות פועל לרעת כל מחזיקי בעלי המניות. משום כך אנו מפצירים בך לתמוך בכינון הממשל התאגידי, שלו ראויים בזק ובעלי המניות בה – כלומר דירקטוריון שבו יש תמהיל נכון של מומחיות, עצמאות ויושרה, למען העתיד".

המכתב (החדש) כולל עמוד אחד, ומלבד המוסדיים חתומים עליו גם גל סטאל, יו"ר אנטרופי, ומתי אהרון, מנכ"ל אנטרופי ממשל תאגידי. החברה נמצאת כעת בתקופה של משא ומתן להעברת בעלות - ובעל השליטה החדש ירצה מטבע הדברים למנות לבזק דירקטורים ומנכ"לים מאנשיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker