החיים בצל ההיי-טק: נמצאים עשר שעות במשרד, משתדלים לא לעבוד מהבית ומחפשים בונוסים

באיזו מידה מרוצים עובדי ההיי-טק ממקום העבודה? ■ מהו שיעור הגברים והנשים שעובדים יותר מעשר שעות? ■ ומי אופטימי יותר: העובדים בסטארט-אפ או בחברות מבוססות? ■ סקר חדש חושף תמונת מצב של הקריירה בענף ההיי-טק הישראלי

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

>> למרות המשבר, מצב הרוח של עובדי ההיי-טק בימים אלה אינו רע. 44% מהעובדים נהנים לקום בבוקר ולהגיע לעבודה. מנגד, 23% מהעובדים במגזר סובלים משביזות יום א' ואינם מרוצים מעבודתם. כל היתר אדישים.

נתונים אלו עולים מסקר של חברת מתודה, בניהולה של גלית סיני קרמונה, בשיתוף עם חברת ההשמה CPS, שבוצע בקרב 264 עובדי היי-טק ו-63 מנכ"לים ומנהלי משאבי אנוש של חברות היי-טק בנובמבר האחרון. למרות התדמית של עובדי ההיי-טק, של מי שנשואים לעבודתם, מצביע הסקר כי רק 17% מהם עובדים יותר מ-10 שעות ביום. 63% מהעובדים מסכמים את יומם אחרי 8-10 שעות עבודה. 21% מקרב הגברים עובדים יותר מעשר שעות בממוצע ביום, לעומת 7% מקרב הנשים.

עוד עולה מהסקר כי אין קשר מובהק בין מספר שעות העבודה לבין סוג החברה. המשמעות היא שעובדים בחברות קטנות יזמיות אינם עובדים בהכרח יותר שעות מעובדי היי-טק בחברות גדולות ומבוססות, שחלקן הן שלוחות של חברות רב-לאומיות.

לא עובדים מהבית

הסקר של מתודה מנפץ עוד הנחה מקובלת: רק 39% מעובדי ההיי-טק ממשיכים לעבוד מהבית לאחר תום שעות העבודה. היתר מעדיפים לסיים את עבודתם במשרד ולפנות את זמנם למשפחה. גם כאן נוטים העובדים בדרג הניהולי לעבוד יותר מהבית לאחר סיום יום העבודה בהשוואה לעובדים מהשורה. 63% מקרב המנהלים עובדים מהבית, לעומת 28% מקרב הלא מנהלים.

אחת השאלות המעניינות שעלו מן הסקר היתה אילו תמריצים משפיעים יותר על עובדי ההיי-טק. כצפוי, התמריצים הכספיים הם המשפיעים ביותר על שביעות הרצון של העובדים. כ-90% מהנשאלים ציינו כי בונוסים כספיים ושדרוג שכר ישפיעו מאוד על שביעות הרצון שלהם ממקום העבודה. תמריצים אחרים כמו פיתוח מקצועי, משוב קבוע ממנהלים והקשבה לעובדים פחות משפיעים על שביעות הרצון של עובדי ההיי-טק.

מרגישים ניכור מהחברה

הסקר מצא פער תפישתי חריף בין העובדים והמנהלים לגבי היחס למקום העבודה. מתברר שפחות ממחצית מהעובדים בהיי-טק מביעים עמדות חיוביות ביחס למקום העבודה, אבל המנהלים בהיי-טק דווקא סבורים שהעובדים מרוצים. 71% מהמנהלים הבכירים חושבים שרוב העובדים בחברה שלהם נהנים לבוא לעבודה, וזאת לעומת פחות מ-50% במציאות. העובדים גם לא ממש סומכים על המנהלים שלהם. כמעט 40% לא מביעים אמון בהנהלת החברה, בהשוואה ל-40% שכן.

חלק לא מבוטל מהעובדים חווים תחושות של ניכור בהיי-טק. שליש מהעובדים אינם סבורים שהנהלת החברה גורמת להם להרגיש שהם חשובים להצלחת החברה, אבל 59% מאמינים שהנהלת החברה מעריכה את עבודתם.

הסקר מצא שישנו גם פער בין עובדי חברות סטארט-אפ לעובדי בחברות מבוססות. 52% מהעובדים בחברות סטארט-אפ נוטים להביע אמון בהנהלת החברה, לעומת 36% בלבד מהעובדים בחברות מבוססות. עם זאת, העובדים בחברות צעירות פסימיים באשר להצלחה ארוכת הטווח של החברה. רק 32% מהם מאמינים בהצלחת החברה, בעוד 53% מהעובדים בחברות מבוססות אופטימיים לגבי החוסן של החברה בה הם עובדים. הדבר מצביע על תחושה חלשה יותר שלביטחון תעסוקתי אצל עובדים בחברות סטארט-אפ.

לא נמצא קשר מובהק בין רמת המחויבות של העובדים לבין סוג החברה. במלים אחרות, עובדים בחברות סטארט-אפ אינם מרגישים מחויבים יותר להצלחת החברה ביחס לעובדים בחברות מבוססות.

שאלה מעניינת נוספת נגעה למידת האמון של העובדים בכך שהחברה תדאג לרווחתם ושביעות רצונם גם בתקופות משבר. כמחצית מעובדי ההיי-טק לא סבורים שהחברה שלהם נותנת תשומת לב לרווחה שלהם כשהמצב הופך להיות קשה כפי שקרה במשבר ב-2009.

עובדי ההיי-טק הם עוד שורה במאזן

>> הסקר של מתודה ו-CPS נוגע באחת הנקודות הכואבות שמאפיינות את העבודה בענף ההיי-טק הישראלי: היעדר מחויבות ונאמנות ארוכת טווח למקום העבודה. עובדי היי-טק נוהגים להחליף מדי כמה שנים מקום עבודה ומנסים תכופות לשפר את תנאיהם. כמחצית מעובדי ההיי-טק סבורים כי החברה שבה הם עובדים אינה שמה דגש על רווחתם, במיוחד כאשר המצב הכלכלי אינו נוח כפי שקרה בתקופת המשבר האחרונה.

סקר עמדות המנהלים מצביע על תמונת ראי שמאשרת את תחושתם של העובדים: בעתות משבר, הדאגה לעובד אינה עומדת בראש סדר העדיפויות של המנהלים. רבים מהם חושבים כי זמן משבר הוא הזדמנות להחליף עובדים פחות פרודוקטיביים בעובדים חדשים, וזאת בשל ההיצע הגבוה של עובדים המחפשים עבודה. למעשה, הן העובדים והן המנהלים מחזיקים בגישה דומה, אך כולם נשארים בענף ההיי-טק בגלל המשכורת הגבוהה וההטבות השונות. לא לחינם זכה ענף ההיי-טק לסטיגמה של ענף קר ומנוכר.

מתודה ו-CPS ערכו גם סקר בקרב מחפשי עבודה בהיי-טק. הסקר בוצע בקרב 174 מחפשי עבודה בתחום ההיי-טק שלא היו מועסקים בעת ביצוע הסקר. מהתוצאות עולה כי למעלה ממחצית ממחפשי העבודה אופטימיים באשר לסיכוייהם למצוא בזמן הקרוב עבודה ההולמת את ציפיותיהם. עם זאת, רוב מחפשי העבודה חושבים שייאלצו להתפשר על השכר והתנאים שאליהם היו רגילים. נראה שמחפשי העבודה מכירים את חוקי המשחק בענף - בזמנים קשים החברות מפטרות, ולאחר מכן מגייסות במשכורות נמוכות יותר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker