כנס DLD: "טוויטר, סנאפ ופינטרסט יימכרו ברבע מחיר" - ומה עוד חוזה סקוט גלאוויי?

פרופ' גלאוויי, שחזה בשנה שעברה את רכישת הול פוד בידי אמזון, מעריך כי פייסבוק ניצחה את הקרב על הרשתות החברתיות, גורפת את רוב הכסף של המפרסמים ותמשיך לדחוק מהענף את המתחרים האחרים

איתן אבריאל
מינכן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פרופ' סקוט גלאוויי
פרופ' סקוט גלאווייצילום: Hubert Burda Media

הרשתות החברתיות המובילות טוויטר, סנאפ וגם פינטרס - הן הרשתות החברתיות הגדולות ביותר אחרי פייסבוק ואינסטגרם - יימכרו ב-2018, והעסקה תבוצע במחירים המשקפים מחצית עד רבע מהשיאים או הערכות השווי הגבוהות שלהם, כך חוזה פרופ' סקוט גלאוויי מאוניברסיטת ניו יורק, אחד הדוברים הקבועים והפופולריים בכנס ה-DLD המתקיים במינכן, גרמניה. הסיבה: פייסבוק, יחד עם הנכסים הנוספים של שלה כמו אינסטנגרם וווטסאפ, ניצחה את הקרב על הרשתות החברתיות, גורפת את רוב הכסף של המפרסמים, ותמשיך לדחוק מהענף את המתחרים האחרים.

לגלאוויי, שיצא בסדרת הרצאות ומסע ציבורי למען פירוק ארבע חברות הטכנולוגיה הגדולות - גוגל , פייסבוק, אמזון ואפל - יש תחזיות נוספות לשנה הקרובה. הוא חושב, למשל, שחברות לשיווק דיגיטלי ישיר או חברות תוכן המתמחות באינטרנט, כמו האתר באזפיד, יכנסו למצוקה פיננסית. גלאוויי, פרופ' לשיווק, מעריך כי בין 20 ל-25 מותגים אמריקאיים מובילים ישיקו במהלך השנה זירות מסחר אונליין - אך 95% מהם ייכשלו וכנראה ינסו להתמזג עם אחרות כדי לשרוד.

בזירת הקמעונות, גלאוויי מהמר כי אמזון תרכוש את רשת הסופרמרקטים הצרפתית קארפור או את רשת בתי הכלבו נורדסטרום. אחד ההימורים הגדולים והמוצלים של גלאוויי בשנה שעבר היתה התחזית שלו שאמזון עשויה לרכוש חברה כמו רשת הול פוד האמריקאית - דבר שאכן קרה, וזיכה אותו בנקודות רבות.

זה לא הכל. המרצה מניו יורק מעריך שדווקא חברת דיסני, שהתמזגה לאחרונה עם חלק מנכסי רשת פוקס, תהפוך ל"פרש החמישי" - עוד חברת ענק השולטת בענף שלה, כמו 4 הפרשים האחרים - גוגל, פייסבוק, אמזון ואפל.

בהרצאתו השנה, גלאוויי הסביר כי על השלטונות האמריקאים לפעול נגד ארבעת הפרשים הקיימים - ולפרק אותם, ככל הנראה בדרך של מכירת כמה מהחברות או החלקים שלהן. בשקופית הסיכום להרצאה גלאוויי הציג חלופה אחת בה ארבע חברות בלבד שולטות בכל עולם הדיגיטל, מול רשימה של למעלה מעשר חברות נפרדות שמתחרות אחת בשנייה כתאגידים עצמאים: אמזון, עסקי הענן של אמזון, אפל, אפל מיוזיק, יוטיוב, פייסבוק, ווטסאפ, אינסטנגרם, גוגל, עסקי כרום ואחרים של גוגל. "באיזה עולם אתם רוצים לחיות?", הוא שאל את הקהל.

בהתאם להערכה זו גלאוויי מאמין כי בשנה הקרובה השלטונות בארה"ב ובאירופה אכן יחלו את תהליך הפיצול של חברות הטכנולוגיה הגדולות, וכי אלה יגרמו למניית פייסבוק לרדת מהשיאים אליהם הגיעה.

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג
מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברגצילום: Steven Senne/אי־פי

מארק צוקרברג יזכה למוניטין של המנהל האטום בכל ענף הטכנולוגיה, ההכנסות והרווחים של החברה אמנם יגדלו  - אך מכפילי הרווח ירדו בשל לחצי הרגולציה", כותב גלאוויי בשקופית שהציג על המסך. וגם: לדעתו, הגוש האירופי יסלק או ימנע פעילות של לפחת אחד מ"ארבעת הפרשים", במהלך שבמהותו זהה לאסטרטגיה הדיגיטלית של הסינים: למנוע מהחברות האמריקאיות מלהכנס לשוק, לגנוב את הרעיון, לעודד יזמים מקומיים וכך להינות מהערך המוסף של הרשת בארץ המקור.

בדומה לפרשנים אחרים, גלאוויי מזהיר שפירוק ארבעת החברות האינטנרט הגדולות לא יהיה קל. "יש להן את האנשים הכי חכמים", הוא אומר תוך הצגת תצלום ענק של ג'ף בזוס, המנכ"ל של אמזון וכיום האיש העשירי בעולם, "והם נהנים מתמיכה של העיתונים החשובים ביותר, החל מ'הניו יורק טיימס' הליבלרי שמתנגד לפירוק ועל 'וושינגטון פוסט', שהבעלות עליו נמצאת בידיו הפרטיות של אותו ג'ף בזוס".

אלא שאת כל התחזיות הללו של סקוט גלאוויי, שבשנים האחרונות הפך למרצה-כוכב של כנס ה-DLD, יש לקרוא תוך התחשבות בשני דברים. ראשית, גלאוויי הוא שואו-מן. הוא יודע שהקהל מצפה ממנו לתחזיות ומשועשע מהן, אך בעבר הוא כבר נכשל קשות בחלק מהתחזיות - וכל הסיפור הפך לתרגיל הימורי שבו אפילו הוא עצמו לא בדיוק מציג אותם ברצינות מלאה - גם אם הדברים משקפים את השקפת העולם והניתוח השיווקי שלו.

שנית, גלאוויי כתב והחל לאחרונה להפיץ ספר חדש בשם "הארבעה", המציג את התפחותן וחוזקן של חברות האינטנרט הגדלות, אך הוא עצמו קובע שבספר חסר פרק חשוב ביותר: מה עושים עם החברות הללו. לפיכך, סדרת ההרצאות שהוא מקיים, עליהן הוא גובה  הרבה כסף, הן השלמה מוצהרת של הספר עבור פרק שהיה צריך להשאת את הכותרת: צריך לפרק את מפלצות הטכנולוגיה. כל תפיסת העולם שלו, והדברים שהוא אומר, נגזרים מכך.

בהרצאה, וללא ספק גם בגרסה הבאה של הספר, אם וכאשר ייצא, גלאוויי מסביר כי ארבע הענקיות, אמנם, לא משלמות מס, אמנם הורסות מקומות עבודה ואמנם עושות מעשים מגונים ופוגענים כלפי ציבור הלקוחות - אך הסיבה האחת העיקרית לפרק אותן היא כי הן פוגעות בקפיטליזם ובתחרות.

"בתקשורת ובטלוויזיה מכנים אותי כיום כ'סוציאליסט' -  אבל אני קפיטליסט", אומר גלאוויי, ומסביר שקפיטליזם דורש תחרות תוססת, דבר שארבע ענקיות האינטרנט והטכנולוגיה הרגו מזמן. "השווקים נכשלו", הוא מסכם, "לחברות יש יותר מדי כוח, השווקים נעים על פי מה החברות הללו עושות או לא עושות, למשל אמזון. הממשלה כאילו ויתרה על השליטה ואמרה לאמזון: קחי, את תנהלי את הכלכלה".

ויש לו גם מסר מוסרי: הרבה אנשים נאספו כדי לייצר פצצת אטום במלחמת העולם השניה, ואני, יהודי, לא הייתי כאן אם הם לא היו מצליחים. לאחר מכן הרבה אנשים התאספו כדי להגיע לירח.  בשנים האחרונות עשרות אלפי האנשים, החכמים ביותר שיש עם הטכנולוגיה הטובה מעולם, התאספו - כדי למכור לנו עוד מכונית של ניסן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker