אבטחה שהתממשה: המספרים של תעשיית הסייבר הישראלית ב-2017

תעשיית הסייבר סקיוריטי הישראלית, השנייה בגודלה בעולם אחרי ארה"ב, המשיכה להציג גם בשנה החולפת נתונים יפים בכל הנוגע להשקעות וסטארט-אפים, והוכיחה כי עברה תהליך של התבגרות

יואב לייטרסדורף, עופר שרייבר, אירן רזניקוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סייבר
צילום: Kacper Pempel / רויטרס

2017 היתה שנה עמוסה עבור האקרים ברחבי העולם. תקיפות מפורסמות שאירעו השנה, כגון הפריצה ל-Equifax  ו-WannaCry, NotPetya  ודליפות המידע של ה-NSA, מדגימות את החשיבות הרבה שבפיתוח פתרונות חדשניים בתחום הסקיוריטי, כחלק מהמאבק בפשעי ואיומי סייבר.

ישראל, הנחשבת לשוק השני בגודלו בעולם בתחום הסייבר סקיוריטי לאחר ארצות הברית, המשיכה להציג גם ב-2017 נתונים יפים בכל הנוגע להשקעות וסטארט-אפים, עם עשרות חברות חדשות שהוקמו, שבירת שיא בסכומי הגיוס ומספר מכובד של אקזיטים מרשימים. הנתונים של 2017, ובפרט הגידול בהשקעות בשלבים מאוחרים, מצביעים על תהליך ההתבגרות של תעשיית הסייבר הישראלית:

יותר כסף, פחות סטארט-אפים

ב-2017 הוקמו 60 חברות סייבר חדשות. מדובר בירידה של 28% מהשנה שעברה, אז הוקמו 83 חברות חדשות. לעומת זאת, השקעת הסיד הממוצעת ב-2017 גדלה ב-16%, ועומדת השנה על 3.3 מיליון דולר לעומת 2.85 מיליון דולר ב-2016. מדובר בשנה הרביעית ברציפות שבה אנו רואים גידול ניכר בהשקעות הממוצעות בשלבי הסיד בתחום הסייבר – מגמה שאנו כמשקיעי סיד בתחום תורמים לה.

יש שיגידו כי הירידה במספר החברות החדשות שהוקמו השנה מעידה על האטה בתעשיית הסייבר הישראלית, אך אנו מאמינים כי מדובר במגמה חיובית המלמדת על התבגרות של התעשייה.

בשנים האחרונות הפך שוק הסייבר לשוק רווי. סמנכ"לי אבטחת מידע בארגונים גדולים מוצפים מדי יום בפתרונות סקיוריטי דומים ("me too companies") שמבטיחים הגנה מפני התקיפה הגדולה הבאה. בנסיבות אלה, סטארט-אפים רבים מתקשים לגייס מימון, בעוד משקיעים תרים אחר פתרונות יצירתיים ומורכבים יותר, שיענו על צורכי הלקוחות.

החברות שכן מצליחות לגייס השקעה בתנאים אלו הן חברות שמציגות חזון גדול יותר ומציעות פתרונות מתוחכמים שמצריכים הון משמעותי. התוצאה היא שמספר נמוך יותר של חברות סייבר מצליחות לגייס סכומי כסף משמעותיים. זוהי בהחלט התפתחות חיובית הן עבור יזמים שמעוניינים לבנות חברות גדולות ויציבות, הן עבור המשקיעים שלהם והן עבור הלקוחות שזקוקים לפתרונות מורכבים על מנת להתמודד בהצלחה עם איומי הסייבר השונים.

מרכז לביטחון סייבר
מרכז לביטחון סייברצילום: אי־פי

צוותים צעירים ועלייה במספר היזמיות

התפתחות מעניינת ב-2017 היא העלייה הניכרת בשיעור הנשים היזמיות. בעוד שתחום הסייבר עדיין נשלט ברובו על ידי יזמים גברים, 15% מהצוותים שנוסדו ב-2017 כללו יזמת מייסדת, לעומת 5% מהצוותים בשנה הקודמת.

בדומה ל-2016, גם בשנה החולפת מחצית מהחברות הוקמו על ידי צוותים מנוסים (יזמים בעלי ניסיון יזמי או עסקי של יותר מעשור) ומחצית מהם על ידי צוותים צעירים בעלי ניסיון של שנים ספורות. כמו-כן, נצפתה עלייה מסוימת במספר הצוותים שהוקמו על-ידי יזמים בסמוך לאחר סיום שירותם הצבאי ביחידות עילית טכנולוגיות. דוגמא לכך היא חברת Axonius, שנוסדה עלידי שלושה יזמים יוצאי יחידת 8200, המפתחים פלטפורמה לניהול, שליטה ואבטחת מידע של מכשירים המחוברים לרשתות ארגוניות.

יותר מימון, פחות סבבי השקעה

כשבוחנים את סבבי הגיוס ב-2017 ניתן לראות, בכל שלבי ההשקעה השונים, מגמה דומה - מספר קטן של חברות שמגייסות סכומי כסף משמעותיים יותר. ב-2017 גייסו חברות סייבר ישראליות, בכל השלבים, למעלה מ-847 מיליון דולר. מדובר בעלייה של 23% מ-2016, אז גויסו 689 מיליון דולר.

בחינה לעומק של נתון זה מגלה כי סך ההשקעות בשלבי סיד ו-A ירדו בכ-14% ובכ-46%, בהתאמה, בעוד סך ההשקעות בשלבים מאוחרים יותר גדל משמעותית: השקעות בסבבי B הראו גידול של 218% והשקעות בשלב ה-Growth גדלו ב-165% במהלך השנה האחרונה. בנוסף, מספר סבבי ההשקעה הכללי בתחום הסייבר ב-2017 ירד ל-63 סבבים, לעומת 72 סבבים ב-2016.

הירידה במספר סבבי ההשקעה, כמו גם העובדה שיותר מימון מופנה לחברות בשלבים מאוחרים, תואמים את המגמה העולמית בתעשיית ההון סיכון בשנים האחרונות, של ירידה כללית בנפח העסקות בחברות היי-טק. מגמה זו באה לידי ביטוי בירידה בהשקעות בשלבים מוקדמים, בעוד נפח וכמות העסקות בחברות בשלבים מאוחרים נותרו משמעותיים. מגמה זו מונעת בעיקרה על-ידי קרנות הון סיכון שבוחרות להשקיע הון בסבבי המשך ובחברות בעלות פוטנציאל להוביל את השוק שבו הן פועלות, בשלבים מאוחרים.

אנו מאמינים שאותה דינמיקה מתרחשת גם בתעשיית הסייבר הישראלית. כך עם חברות כגון Demisto, PerimeterX, Deep Instinct, Twistlock ו-Karamba Security שגייסו סבבי B גדולים, וכן חברות כגון  SentinelOne ו-Cybereason שגייסו סבבי Growth משמעותיים ב-2017.

התחומים החמים ב-2017

בשנה החולפת הושקע מרבית המימון בתחומי סייבר "קלאסיים" כמו אבטחת רשתות, אבטחת מובייל וניהול חולשות וסיכונים. קטגוריה מובילה נוספת היא אבטחת IoT (אינטרנט-של-הדברים), שם הושקעו סכומי כסף משמעותיים בחברות בכל השלבים.

העלייה המשמעותית בשימוש יומיומי במכשירים "חכמים" שמחוברים לרשת, הובילה להתפתחות סקטור אבטחת המידע ל-IoT, עם התמקצעות ספציפית בתת קטגוריות כגון הגנה על בתים חכמים, אבטחת מידע לרכבים מחוברים ואוטונומיים ופתרונות ייעודיים למכשור רפואי. הגנת סייבר למכשירים רפואיים היא קטגוריה חדשה ובולטת בשנה החולפת. הבחנו במספר חברות, ביניהן Medigate, המפתחות פתרונות שנועדו לסייע למוסדות רפואיים להגן על עצמם מפני מתקפות הסייבר ההולכות וגוברות.

האקזיטים של 2017

סך הרכישות של חברות סייבר ישראליות במהלך השנה החולפת הגיע לכ-1.3 מיליארד דולר (לא כולל הנפקות ציבוריות), עם ממוצע של כ-130 מיליון דולר לעסקה. אותן חברות שנרכשו ב-2017, גייסו במהלך חייהן 17 מיליון דולר בממוצע, ונרכשו לאחר פעילות של כ-5.5 שנים בממוצע. כאשר משווים נתונים אלה לנתונים של חברות ישראליות בתחום התוכנה הארגונית שנרכשו במהלך השנה החולפת, ניתן להבחין שהביצועים של חברות סייבר ישראליות גבוהים יותר בכל הפרמטרים – הן גייסו פחות כסף, נרכשו מהר יותר וקיבלו שווי גבוה יותר. 

העסקות הבולטות של 2017 הן Fireglass ו-Skycure שנרכשו על-ידי Symantec, וכן Hexadite שנרכשה על-ידי מיקרוסופט, LightCyber שנרכשה על-ידי Palo Alto Networks ו-Argus Cyber Security שנרכשה על-ידי Continental.

ראוי לציין גם את חברת ForeScout, שהונפקה לציבור בשווי של יותר מ-800 מיליון דולר. זו מהווה דוגמה מצוינת לכך שהתעשייה הישראלית יכולה לייצר חברות גדולות ויציבות.

צמיחה מתמדת של תעשיית הסייבר בישראל

מתקפות הסייבר הגלובליות שאירעו ב-2017 מדגישות את התפקיד החשוב שיש לפיתוחים טכנולוגיים בתחום. עם כניסתנו ל-2018, אנו מאמינים שחברות ישראליות בתחום הסייבר, הנשענות על היכולות יוצאות הדופן של יזמים ישראלים, ימשיכו לספק פתרונות חדשניים ברמה עולמית.

יחד עם התבגרותה של תעשיית הסייבר בישראל, אנו צופים כי המגמות של 2017 יימשכו גם השנה. אנו חוזים כי יוקמו פחות סטארט-אפים וכי יותר מימון יופנה לשלבים מאוחרים, על מנת לעודד גדילה והתרחבות של חברות בעלות פוטנציאל להוביל את שוק הסייבר העולמי.

רבות מאותן חברות סייבר ישראליות מבטיחות ישתתפו בכנס CyberTech Israel - כנס הסייבר הגלובאלי הגדול ביותר שנערך מחוץ לארצות הברית.

גילוי נאות: YL Ventures היא משקיעה ב-Axonius, Karamba Security, Twistlock ו-Medigate.

הכותבים הם שותפים וחברת צוות השקעות בקרן ההון-סיכון YL Ventures, המתמחה בהשקעות בשלבים מוקדמים בסטארט-אפים ישראליים עתירי טכנולוגיה בתחומי סייבר סקיוריטי, תוכנה ארגונית, מחשוב ענן, רכבים אוטונומיים וטכנולוגיות לרחפנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker