הבלוגר שהוזמן להעיד נגד פייסבוק - ופתאום קיבל ממנה הצעה מפתה

בתביעה שהרשת החברתית מנהלת נגד אתר מזבלה הוזמן רן בר-זיק להעיד מטעם הבלוג ■ לטענתו, יש טעם לפגם בהצעה של פייסבוק: "זו היתה פנייה אישית, שבה נכתב כי הם רוצים לדבר אתי ולהציע משהו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלוגו של פייסבוק במרכז סטארט-אפים בפריז
הלוגו של פייסבוק במרכז סטארט-אפים בפריזצילום: Philippe Wojazer/רויטרס

האם פייסבוק ניסתה להציע למתכנת שהוזמן להעיד בתביעת דיבה נגדה עבודה, בניסיון למנוע ממנו לדבר? לדבריו של רן בר-זיק, מתכנת ב-AOL ובלוגר, כמה שבועות לאחר שהוזמן לתת עדות כמומחה בתביעה שמתנהלת בימים אלו נגד הרשת החברתית, הוא קיבל פנייה מעובד פייסבוק ובה הצעה להיפגש. "זו היתה פנייה מאוד ממוקדת במייל אישי שלא גלוי לאף אחד מלבד מכרים, שבו נכתב כי הם קראו מאמרים וכתבות שפרסמתי והם רוצים לדבר אתי ולהציע משהו".

התביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב במארס אשתקד, לאחר שפייסבוק חסמו את אתר מזבלה, בלוג מדיה ופרסום שמנהל דורי בן ישראל קריו, באופן מוחלט כך שלא ניתן לשתף ברשת החברתית קישורים מאתר זה. פייסבוק הגדירה את מזבלה כאתר להפצת ספאם ואתר מסוכן. לאחר שהבין כי בפייסבוק לא מתכוונים להסיר את החסימה, בן ישראל החליט לתבוע את החברה על נזק שנגרם לו בעקבות העלמת האתר ללא התרעה, כמו גם חסימת פרופילים נוספים שהיו לו ברשת החברתית.

בן ישראל הוא אחד המבקרים הבולטים נגד פייסבוק ישראל בשנים האחרונות, כשבבלוג כתב לא פעם על מדיניות חסימת המשתמשים והפוסטים הלא שקופה של החברה, כמו גם ההתנהלות של החברה בישראל. בנוסף לביקורת, פתח בן ישראל אתר בשם קונטקט פייסבוק, שבו חשף את פרטי הקשר הפרטיים של בכירים בחברה, ביניהם מנכ"לית החברה בישראל, עדי סופר תאני; של מנהלת המדיניות הציבורית של החברה, ג'ורדנה קאטלר; ושל זמיר דחב"ש, הבעלים של משרד שלום תל אביב שמנהל את היח"צ של הרשת החברתית. לדברי הרשת, החברתית העמוד הוסר מפני שחשף מידע אישי ללא רשות.

בר זיק הוזמן לאחר הגשת התביעה לכתוב חוות דעת כמומחה לתכנות על ניסיונו של בן ישראל לעקוף את החסימה כדי שיוכל להמשיך לשתף תכנים בפייסבוק. בפייסבוק טענו בכתב ההגנה: "התובע יצר ‘מעקפים’ שונים – באמצעות קישורים וכתובות URL חדשות – על מנת להפנות משתמשים לאתר קונטקט פייסבוק". השבוע הגיע המשפט לשלב של מתן עדויות בפני השופטת רחל ברקאי ולישראל אף הגיעה מאירלנד שיבון קומסקי, מנהלת צוות מדיניות בחברה, על מנת להציג את עמדת החברה. בר זיק היה אמור לעלות לדוכן העדים אתמול, אולם לפני יומיים הודיעו מפייסבוק כי הם מוותרים על התשאול שלו.

"אחרי שדיברתי וגם נציגת פייסבוק דיברה - הגיע תורו של העד המומחה", מסביר בן ישראל. "ביום שלישי הם התקשרו ואמרו שיוותרו על החקירה והעדות שלו. מהר מאוד חיברנו את כל החלקים שפייסבוק פנו אליו וחיזרו אחריו והם לא רצו להתמודד עם מה שקרה בבית המשפט, כי זה היה חושף התנהגות לא נאותה. בכלל, ההליך הזה מתנהל בצורה שנראית כמו קרטל - יש להם שבעה עורכי דין - זה קצת הזיה", מוסיף בן ישראל.

עו"ד יהונתן קלינגר, שמייצג את דורי בתביעה אמר, "במסגרת הראיות שהגשנו בתיק - אחת הטענות של פייסבוק שדורי מפיץ ספאם כי הוא פיתח מעקף חמור ומתוחכם שעוקף חסימות של פייסבוק לאתר שחושף אנשי קשר של פייסבוק. אם זאת הטענה - פנינו למומחה, במקרה הזה זהו רן בר זיק, שיסביר שמה שדורי עשה לא מעקף מתוחכם והוא הגיש עדות לבית משפט שמסבירה את זה.

"שבועיים אחרי, הוא מקבל הודעה ממגייס עובדים של פייסבוק. השבוע פייסבוק אמרו שלא מעוניינים לחקור אותו כעד - ובזה זה נגמר. ברגע שהם לא חקרו אותו כל מה שהוא אומר נחשב מקובל עליהם - זאת אומרת שזו אמת. אני לא יודע מה באמת היתה מטרת ההצעה, אני רק מעריך שאם הוא היה מזכיר על הדוכן שהציעו לו עבודה - זה לא היה נתפס טוב.

"לאורך התיק ראינו הרבה דברים - הרבה לפני שדורי העלה את האתר קונטקט, עובדי פיייסבוק שמרו סטטוסים שלו, יש כאלו שעקבו אחרי פרופילים שלו - כולל חשבון סתרים שלו. יש פה ריגול אישי אחרי הלקוח שלי וזה אמור להדליק נורות אצל כולם. אני מבין שזה משהו אישי נגד דורי, אבל יחסי הכוחות פה - פייסבוק היא גוף גדול וחזק שלא אמור להתייחס לאדם אחד בצורה כזאת".

"אני מקבל הרבה פניות ביום מכל מיני סוגים - זאת הייתה אחרת לחלוטין", מספר בר זיק. "ככל שמתכנת עולה ברמת הסניוריטי או הניסיון שלו, אתה מקבל את הפניות האלה. במקרה של פייסבוק, בדרג הזה שמישהו כזה פונה אלי - זה ברור שהם לא יעשו לי סדרת ראיונות אלא יציעו לחתום על חוזה בסוף השיחות".

מפייסבוק נמסר: "החברה מכחישה באופן מוחלט כל טענה להתנהלות לא ראויה מצידה, ומאשרת כי בניגוד לטענתו של דורי, לאדם זה מעולם לא הוצעה משרה ספציפית בפייסבוק. מגייס של פייסבוק שלח אליו דוא"ל להיכרות, שמזמין את האדם הזה לשקול הזדמנות עבודה בפייסבוק. זהו נוהג מקובל, והמגייס שהגיע אליו לא היה מודע לתביעה של דורי בן ישראל. אדם זה זוהה על ידי המגייסים כמועמד פוטנציאלי, לפני שנודע לפייסבוק על מעורבותו בהליך המשפטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker