עוד כסף לאנרגיה ירוקה: קפיטל נייצ'ר גייסה 10 מיליון דולר

זהו הגיוס השני של חברת ההשקעות קפיטל נייצר המחזיקה גם בזיכיון לחממת מדען ■ החברה משקיעה בסטארט-אפים צעירים בתחומים כמו פתרונות אגירה של אנרגיה ותשתיות לכלי רכב חשמליים

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלירן רובין
אלירן רובין

חברת ההשקעות קפיטל נייצר (Capital Nature) שמפעילה גם חממת מדען, הודיעה על השלמה של גיוס לקרן שנייה בסך 10 מיליון דולר. בעלי המניות בקפיטל נייצר הם קרן פרוסיד, רפאל, אלביט, ביטוח ישיר השקעות, ועוד גופים מאירופה וארה"ב. בסבב גיוס ההון הנוכחי הצטרף משקיע נוסף – ערדום אחזקות.

קפיטל נייצר משקיעה בשני תחומים עיקריים, אנרגיה ירוקה - הנחשב לפחות מוכר ובעל פחות הד תקשורתי ממרבית תעשיות החדשנות בישראל, וכן בסטארט-אפים בתחום התחבורה החכמה ובדגש על תשתיות לכלי רכב חשמליים. הקרן הראשונה שהוקמה לפני כשש שנים השקיעה עד כה סכום זהה של כ-10 מיליון דולר ב-17 סטארט-אפים צעירים, כאשר כיום פעילים 11 ושישה מהם גייסו השקעות המשך. כמו כן משקיעה הקרן במחקרים אקדמיים. לדברי אבי פלדמן, מנכ"ל החברה, שווי הפורטפוליו הנוכחי, המתבסס על שוויין של החברות הוא כ-20 מיליון דולר. פלדמן צופה כי שווי החברות יכפיל את עצמו בשלוש השנים הקרובות.

מנכ"ל קפיטל נייצ’ר, אבי פלדמןצילום: דרור סיתהכל

פעילותה הרזה יחסית של הקרן בהשוואה למשל לתחום התוכנה בישראל נגזרת לדברי פלדמן מאופי התעשייה. "המחזורים העסקיים בתחום האנרגיה הירוקה מאוד ארוכים - די בדומה לתחום הביוטכנולוגיה, ולכן אין הרבה משקיעים - לא בישראל ולא בעולם. אני כן יכול להגיד שתהליכים שראינו לפני כמה שנים מבשילים כעת ועשויים לשנות מודלים עסקיים של שנים רבות, בעיקר בתחום שנקרא מקורות אנרגיה מבוזרים", הוא אומר.

לדבריו, המודל שבו פועלות היום חברות החשמל, שבו הן אחראיות לאספקת החשמל לאזרחים - צפוי להשתנות בשנים הקרובות. מחד ישנה כניסה של אנרגיה ירוקה כמו סולאר ורוח - אבל החלק שהאוכלוסייה לא רואה, הם פתרונות של אגירת אנרגיה שיאפשרו לקבוצות קטנות לנהל עבור עצמן את משק החשמל, על ידי אגירתו וניהולו באמצעים שונים. ברגע שהפתרונות האלה יגיעו לבשלו מלאה אנחנו נראה את מודל חברות החשמל הגדולות הולך ומתרסק לנו מול העיניים.

בין היתר הזכיר פלדמן פתרון לאגירת אנרגיה באוויר דחוס שעדיין לא מסחרי, או פתרון של סוללות קינטיות שאמורות לפעול ל-20 שנה ללא הפחתה ביכולות. "השלמת סבב גיוס ההון הנוכחי, הינה הבעת אמון חזקה של המשקיעים הוותיקים והמצטרפים החדשים בקפיטל נייצר ובדרך שבה אנו מובילים את ההשקעות".

ההון החדש ישמש לדברי מנהלי החברה לטובת צירופן של כעשר חברות נוספות בשלבים הראשוניים (Seed) לפרוטפוליו שלה, תוך התמקדות בפתרונות של בתים וערים חכמות, ניהול אנרגיה ורשתות חשמל, IoT ותחבורה חשמלית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker