קרן ההון סיכון אינפיניטי תגייס עד 420 מיליון דולר להשקעות בסין

הקרן של אמיר גל-אור משיקה 6 קרנות הון סיכון חדשות; ישקיעו בחברות סיניות שישלבו טכנולוגיות ישראליות

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

>> קרן אינפיניטי ישראל סין של כלל תעשיות והשקעות מקבוצת אי.די.בי מבצעת מהלך ענק של גיוס הון לטובת השקעות חדשות בסין. הקרן תודיע היום באופן רשמי כי היא מקימה שש קרנות הון סיכון חדשות בסין, בהיקף כולל של עד 70 מיליון דולר כל אחת (כ-500 מיליון יואן).

הקשר של אי.די.בי ואינפיניטי עם סין החל ב-2003, אז נוצרה בפעם הראשונה שותפות בין הקרן הישראלית לממשלה הסינית. ב-2004 העניקה סין לקרן הישראלית רישיון לפעול בסין. ב-2007 השקיעו הבנק לפיתוח סין (CDB) וקבוצת Hua Yuan בקרן המשותפת עם אינפינטי.

"הקרן הראשונה היתה קרן בהיקף של 30 מיליון דולר", אומר גל-אור. "השותפים בה היו אינפינטי ואי.די.בי, בהובלתו של אבי פישר מנכ"ל כלל ומשקיעים מסוגו", אומר גל-אור. "ב-2007-2008 גייסנו קרן שנייה, שכללה 250 מיליון דולר ו-50 מיליון יואן. המשכנו להעמיק את היחסים שלנו בערים שונות בסין וכעת מגיע המהלך הנוכחי".

גל-אור אומר כי "במסגרת ההשקעה כעת אנחנו מקימים לצד הקרן הקיימת שש קרנות הון סיכון חדשות בסין. אפקטיבית אנחנו הופכים להיות אחת מקרנות ההון סיכון הזרות הגדולות בסין, לצד DFJ קרלייר, קליינר פרקינס, בלאקסטון וסקויה. בגלל שלקרן יש קרנות במטבע מקומי ורישיון לפעול ברחבי סין, המשמעות היא שבפני הקרן הקיימת של אינפינטי נפתחות כעת עסקות שבעבר לא היו פתוחות בפניה. כל קרן תעבוד במתכונת של חברת ניהול משותפת עם הסינים. המשקיע הגדול שלנו הוא הבנק לפיתוח סין. היתרון במודל של קרן משותפת עם הסינים הוא שהיא יכולה לשלב טכנולוגיה ישראלית וחברות סיניות, וזאת באמצעות מטבע ושותף מקומי. עבור הסינים יש לכך יתרון. חברות רבות בסין לא רוצות לקבל השקעות בדולרים, אז יש להן קושי להנפיק בסין".

גל-אור מציין כי "המהלך יחייב הרחבת צוות הקרן ל-50 איש בסין ופריסה פיסית רחבה. אנחנו מחפשים להשקיע בחברות אנרגיה, מים, חקלאות, מכשור רפואי, חומרים, ציוד תעשייתי, ובספקים מסויימים בתוכנה, IT ומוליכים למחצה. עדיף לנו להשקיע בחברות שיכולות להגן על הטכנולוגיה שלהן. האתגר בחברות תוכנה ואינטרנט הוא שקשה יותר להגן עליהן בסין".

גל-אור מוסיף כי על היזמים הישראלים "להפנים שמדובר בשותפות עם חברה סינית. לא מדובר כאן במיזם של חברה בת או עבודה מול סוכן או מפיץ. זהו מודל עסקי של עבודה עם שותפי סינים. אחת הדוגמאות הטובות למיזם טכנולוגי ישראלי ששיתף פעולה בסין היתה שלקייס. במקרה הזה לקחנו רישיון לטכנולוגיה של שלקייס והקמנו חברה חדשה שיוצאת בקרוב להנפקה ואת ה-IP מכרנו לחברת טסרה האמריקאית.

"יזמים שמעוניינים להיכנס לסין צריכים להקדיש יותר כסף וזמן לניהול מאשר מקומות אחרים. ככל שיותר ישראלים יפעלו בסין, כך גם הם ירוויחו שוק קשרים ומרווחי רווח גדולים", אומר גל-אור. "הישראלים, שהם יזמים מעולים, יכולים להבין ולנצל זאת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker