חברת הסטארט אפ הרפואית כיאזמה חתמה על הסכם פיתוח משותף עם נוברטיס

כיאזמה תטמיע את הפלטפורמה המאפשרת ספיגה טובה יותר של תרופות במחזור הדם

פז וייסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פז וייסמן

חברת הסטארט-אפ הירושלמית כיאזמה (Chiasma) חתמה על שיתוף פעולה עם ענקית התרופות השוויצרית נוברטיס, לפיתוח משותף של תרופה. במסגרת שיתוף הפעולה כיאזמה תנסה להטמיע את הפלטפורמה הטכנולוגית שלה (TPE) המאפשרת ספיגה טובה יותר של תרופות במחזור הדם, על גבי אחת מתרופות הדגל של נוברטיס. נוברטיס השקיעה בכיאזמה דרך קרן הון הסיכון אותה היא מנהלת NVS יחד עם קרן הון הסיכון MPM . במידה וכיאזמה תעמוד באבני הדרך של הפיתוח תינתן לנוברטיס האפשרות לרכוש את הפיתוח מידי כיאזמה וכיאזמה גם תהיה הזכות לקבל חלק מההכנסות ממכירת התרופה.

דליה מגידו, שותפה בקרן הון הסיכון 7 Health Ventures, אשר השקיעה בחברת כיאזמה: "ההסכם עם נוברטיס הוא הסכם פיתוח משותף למוצר של נוברטיס, אשר מקביל למאמצי הפיתוח התרופה של כיאזמה עצמה. נוברטיס עצמה איננה חושפת את פרטי ההסכם עם כיאזמה, לא התרופה אותה כיאזמה תשפר, ולא את סכומי הכסף לה תהיה זכאית כיאזמה, אולם מגידו כן אומרת "מדובר בהסכם עם הרבה מיליוני דולרים, בעמידה באבני דרך של פיתוח התרופה".

כיאזמה פיתחה פלטפורמה למתן תרופות בבליעה. זאת, על מנת להחדיר תרופות למחזור הדם ובכדי לחסוך את אי הנעימות והסרבול הכרוכים בטיפול על ידי זריקות. כיום, אחת הבעיות הקשות של תעשיית הביוטכנולוגיה היא מציאת טכנולוגיות שיפתרו את הצורך בהזרקת תרופות, ואת העובדה שתרופות עם חומר פעיל נמוך, למשל אקמול, מגיעות למערכת העיכול, אך נעצרות שם ולא עוברות למחזור הדם. כיאזמה מנסה לפתור בעיה זו, ולפתח שלוש תרופות הניתנות בבליעה, שיצליחו לעבור את מחסום דופן המעי - בדרך למחזור הדם. המימון ישמש לקידומם של שלוש מולקולות (תרופות) לשלב הפיתוח הקליני ולהמשך פיתוחה של טכנולוגיית הליבה של החברה.

כעת לאחר חתימת ההסכם עם נוברטיס נראה כי מצבה הפיננסי של כיאזמה משתפר. החברה היתה במהלכו של סבב גיוס רחב בהיקף של 44 מיליון דולר, לפי אבני דרך, שלא הצליח. לבסוף כיאזמה הצליחה לגייס כ-11 מיליון דולר מתוך אותו סבב גיוס, כאשר סה"כ גייסה החברה עד כה כ-18 מיליון דולר. כיאזמה הוקמה ב-2002 על ידי גיא יכין, מנכ"ל החממה הטכנולוגית ניות לשעבר, ועל ידי חברת יישום - החברה לפיתוח ומסחור הידע באוניברסיטה העברית. קרן בירד, המשותפת לממשלות ארה"ב וישראל, השתתפה אף היא בגיוס הסיד של בחברה. פעילות המו"פ של כיאזמה מתבצעת בירושלים על ידי 20 עובדי החברה הבת, והצוות הניהולי שוהה בארה"ב בחברת האם, כיאזמה אינק.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker