בטלכלל כבר מחכים לכוכב נולד 5

יואב בן-יקר, מנכ"ל טלכלל, יהיה אחד המרוויחים משליחת ה-SMS הערב לכוכב נולד. הוא גם יהיה הראשון לדעת מי הזוכה

ערן גבאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן גבאי

לא מעט אנשים יהיו מוכנים היום להתחלף עם יואב בן-יקר. מנכ"ל טלכלל הוא המפעיל את מערכת שליחת ה-SMS של התוכנית "כוכב נולד", ועל כן יהיה הראשון לדעת את תוצאות ההצבעה של עשרות אלפי הצופים. בן-יקר מספק באמצעות טלכלל פתרונות SMS ותוכן סלולרי, שירותי מוקדי שירות, סליקה ובילינג לספקיות התקשורת, והחברה צפויהלסיים את 2006 עם מחזור של כ-60 מיליון שקל. אלא שעד לפני ארבע שנים מצבו היה שונה לגמרי, ואיש לא חשב להתחלף עמו. הוא ניהל אז חברה מפסידה ללא גיבוי מבעליה - לאחר שכבר ניבאו לה קריסה.

פרטנר היתה גם זו שהובילה, ממש במקרה, את בן-יקר לתפקיד מנכ"ל טלכלל. עוד בעת לימודי מנהל עסקים, אותם לא סיים, הקים בן-יקר את חברת קידום המכירות קו הזהב. הלקוח הגדול של קו הזהב היה חברת סקיוטק ללחצני מצוקה, עד שבן-יקר קיבל ממנה הצעה לשמש בה מנהל מכירות.

באותם ימים נכנסה פרטנר לשוק הסלולר, ובן-יקר האמין כי שוק הסלולר נמצא בפני פריחה גדולה. הוא מיהר לסגור עם אפי רוזנהויז, אז סמנכ"ל המכירות של פרטנר וכיום מנכ"ל שופרסל, על הקמת מוקד המכירות של פרטנר, וחשב שכבר בגיל 28 הוא חתם על עסקת חייו. בתוך פחות מיממה הסתבר לו שסקיוטק מחויבת בחוזה היסטורי מול סלקום, ולכן מנועה מלהתקשר עם פרטנר. רוזנהויז - שלושה ימים לפני השקת הפעילות של פרטנר - זרק את בן-יקר ממשרדו בכעס.

בן-יקר החליט אז לפנות לטלכלל בהצעה שתקבל את העסקה החתומה עם פרטנר. בטלכלל החליטו לאמץ את הרעיון, ומינו את בן-יקר למנהל המכירות בתחום מוקדי השירות. שלושה חודשים מאוחר יותר כבר ניהל בן-יקר את טלכלל. הבעלים הבהירו לו מיד: החברה היא נטל ונדרש מהפך מהיר. הוא נאלץ להתמודד עם האינתיפאדה שפגעה בעסקים, ובעיקר עם עזיבת פרטנר.

לצמצם למינימום את פעילות מוקדי השירות

באותו שלב החליטו אי.די.בי ו"הארץ" לצאת מההשקעה בטלכלל. בן-יקר האמין שהוא יכול לשקם את החברה ואירגן קבוצת משקיעים. הוא פנה אז למפל תקשורת של תמי מוזס, יורוקום של שאול אלוביץ ופוקוס מדיה. לבסוף היתה זו פוקוס מדיה שרכשה את טלכלל תמורת כמה מאות אלפי דולרים. פוקוס מדיה של שחר קז, עודד מוזס ויוסי אורבך קיבלה לידיה 80% מהבעלות על החברה, ובן-יקר הותיר בידיו 20% תמורת כמה עשרות אלפי דולרים.

בטלכלל הוחלט אז לשנות את המודל העסקי ולצמצם למינימום את פעילות מוקדי השירות. "עד היום זה שוק מפסיד, להוציא שחקן אחד בו (תקשובים ע.ג)", אומר בן-יקר. הוא פיטר מחצית מהעובדים והקטין את הוצאות השכר לכ-35% מההוצאות. לאחר שאיזן את החברה, רכש בן-יקר לפני כשנה את חברת טלמסר, אז בידי ידיעות אחרונות וקומברס, תמורת כמה מיליוני שקלים.

טלמסר היתה (ועודנה) מותג חזק, אך פעילותה העסקית נשחקה מאוד והיא צברה הפסדים. כיום שולטת טלמסר במספרי הגישה בטלפון וב-SMS של כ95-% מתוכניות הטלוויזיה הגדולות - כ-30% מהמחזור של החברה. זכייניות הטלוויזיה משתמשות בשירותי טלכלל-טלמסר בתחרויות טלוויזיוניות, ומערכות טלמסר מנתחות את התוצאות בזמן אמת.

לפני כשנה נכנסה טלכלל לשוק ה-SMS בהשקעה של כ-7 מיליון שקל, תוך שהיא רוכשת גם את חברת אפ-סל, חברה המקימה טכנולוגיה לפעילות תוכן בסלולר. רכישה זו איפשרה לטלכלל לשלוט ברמה מסוימת גם במתחרותיה: הן טיפקום והן יוניסל, שתיים מהשחקניות הגדולות בישראל בשליחה סיטונית של הודעות SMS, רוכשות את התשתית שלהן מאפ-סל.

כיום מעבירה התשתית של טלכלל כ-24 מיליון דקות בחודש ועובדת מול כל ספקי התקשורת הסלולריים והקוויים. "24 מיליון דקות בחודש זה כבר כוח לא מבוטל", אומר בן-יקר, שכבר חושב קדימה: "כששוק הסלולר ייפתח לתחרות גם בפני שחקנים חדשים שיוכלו לפעול על גבי תשתיות חברות הסלולר הקיימות (MVNO), טלכלל עשויה לפעול בו", והוא מוסיף: "אני מחפש הזדמנויות עסקיות נוספות להתרחב באמצעות הטמעת חברות. תוך שנתיים נשלש את מחזור החברה". ימים יגידו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker