סוכנות החלל הישראלית בשת"פ עם נאס"א: "האמריקאים מתעניינים בלוויין קל לשיגור ממטוסים"

שר המדע: "ישראל, על אף גודלה, מובילה בעולם בתחום החלל, ויכולה לתרום לשיתוף הפעולה עם נאס"א"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן

בעודה ממתינה לאישור ממשלת ישראל לתקציב שנתי קבוע בסך 300 מיליון שקל לחמש שנים, חתמה בשבוע שעבר סוכנות החלל הישראלית (סל"ה) על הסכם להרחבת שיתוף הפעולה שלה עם סוכנות החלל האמריקאית, נאס"א. שתי הסוכנויות הסכימו לאתר במשותף פעילויות חדשות, הקשורות למדעי כדור הארץ והחלל, מדעי החיים, חקר החלל ותחומים נוספים בהם יש להן עניין משותף. המטרה העיקרית היא להרחיב את חילופי המידע ולהוות השראה לדור הבא של החוקרים, המדענים והמהנדסים.

הסכם ההבנות להרחבת שיתוף הפעולה נחתם במהלך פגישה שהתקיימה בשבוע שעבר בין ראש נאס"א, צרלס בולדן, ובין שר המדע והטכנולוגיה, פרופ' דניאל הרשקוביץ. על ההסכם חתם מנהל סוכנות החלל, ד"ר צבי קפלן. ההצהרה המשותפת היא פרי דיאלוג, שהחל בביקורו של בולדן בינואר השנה, בכנס החלל החמישי ע"ש אילן רמון.

בולדן אמר כי "אנו מברכים על שיתוף הפעולה האסטרטגי המתפתח עם ישראל. ישראל היא אחת ממדינות העוגן בשיתופי הפעולה של נאס"א עם מדינות נוספות, ונשקול הרחבת מערך שיתוף הפעולה בנושאים יישומיים נוספים בחקר החלל ובפיתוח טכנולוגיות משולבות".

הרשקוביץ אמר כי "ישראל, על אף גודלה, מובילה בעולם בתחום החלל, ויכולה לתרום לשיתוף הפעולה עם נאס"א". לדברי קפלן, "האמריקאים מתעניינים מאוד בטכנולוגיית ייצור לוויינים קלי משקל, שניתן לשגר ממטוסים, באמצעי חישה היפר ספקטראליים ובאנטנות לוויין לניתוח צילומים באמצעות מכ"מ. זאת במסגרת מיפוי כוכב נגה, שנאס"א עתידה לבצע, ושבמהלכו צוותים ישראליים ישתתפו". התעשייה האווירית מפתחת את הלוויינים הקלים, ואלביט מערכות מפתחת את המצלמות ההיפר ספקטרליות, המאפשרות צילום של זיהומים בים, ביבשה ובאוויר על ידי שימוש בכמה אורכי גל. כן ניתן לצלם באמצעותם אובייקטים מתחת לפני הקרקע. התעשייה האווירית זכתה במכרז נאס"א לייצר מכ"מ שישמש במיפוי כוכב נגה.

כזכור, בחודש ינואר השנה הצטרפה ישראל באופן רשמי ליוזמת נאס"א בנושא מחקרי ירח ופלנטות בהשתתפות קבוצות מחקר מאוניברסיטת בן גוריון ומהטכניון. בין נושאי המחקר, להם שותפים החוקרים הישראליים, מצויים תקשורת בין לוויינית באמצעות מערכות לייזר ונושאי בקרה וניהוג מערכות צבירי לוויינים הנעים בחלל בצורה מתואמת לביצוע משימות מורכבות.

הישגי ישראל בתחום החלל, ובמיוחד בתחום תצפיות לעבר כדור הארץ באמצעות לווייני צילום אופטיים ולווייני צילום מכ"מי חדשניים וקלי משקל, יוצרים הזדמנויות למחקרים משותפים עם מדינות נוספות, ובראשן ארה"ב, ליישום הטכנולוגיה הישראלית בפרויקטים מדעיים עתידיים לחקר מערכת השמש, כוכבי הלכת וכן לתצפיות לעבר גרמי שמיים (ערפיליות מקורות פועמים, חורים שחורים ואחרים) הנמצאים במעמקי היקום.

כמו כן, נפגשו השר הרשקוביץ, מנכ"ל המשרד, מנחם גרינבלום ומנהל סוכנות החלל, ד"ר צבי קפלן, עם ראש האקדמיה הלאומית למדעים בארה"ב, ד"ר ראלף סיסרון ועם מנהלת הקרן הלאומית למדעים, NSF, ד"ר קורה ב. מארט. השלושה דנו אתם על אפשרויות להרחבת שיתוף הפעולה בין ישראל לבין ארה"ב במישור הפדרלי.

במהלך ביקורו של השר הרשקוביץ נודע על תאונת המטוס, שבה נהרג הסנטור סטיבנס ונפצעו קשה ראש נאס"א לשעבר, שון או'קיף ובנו. השר הרשקוביץ מסר את תנחומיו ואת איחולי ההחלמה לאו'קיף ולבנו, בשם מדינת ישראל ומשפחת רמון.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker