למה מיקור חוץ עובד כמו חתונה קתולית

סלע המחלוקת בהפסקת ההסדר בבינלאומי ו-EDS הוא כסף

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> ביום חמישי האחרון הודיע הבנק הבינלאומי על הפסקת הסכם מיקור חוץ עם חברת EDS. מדובר בהסכם הגדול ביותר למיקור חוץ בתחום המחשוב שנחתם בישראל. שני הצדדים מנסים לשמור על פאסון. ב-EDS מסרבים להתראיין, וכך גם בבנק. הכל כדי לא לכבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ. אבל האמת היא שיש כביסה מלוכלכת, והיא זו שגרמה לכך שמערכת היחסים בין שני הגופים התאפיינה לא אחת בעליות ומורדות.

בשורה התחתונה - סלע המחלוקת הנוכחי מתבטא בכסף. רק לפני חצי שנה חתם הבינלאומי על הרחבת ההסכם עם EDS ל-870 מיליון שקל. אבל מאז הבינו בבנק שהוצאת תפעול מערך ה-IT למיקור חוץ לא חוסכת להם כסף כפי שקיוו. בשנה לחוצה כמו זו, הנטייה בבנק היתה לחזור ולפעול באופן עצמאי. מה שעוד הקל על הבנק להגיע לאותה החלטה היתה מערכת היחסים בין שני הגופים. בבינלאומי סברו שניתן לקבל שירות טוב יותר מזו שסיפקה EDS. כמובן שב-EDS רואים את הדברים אחרת, אבל כדי לא להסתכסך עם הבנק, אנשיה ממלאים את פיהם מים.

ואכן, הסכמי מיקור חוץ בישראל נוטים להיות שבריריים בשל העובדה שמדובר במערכת יחסים נפיצה. הלקוח בטוח שספק מיקור חוץ יכול לעשות יותר בפחות כסף. הספק, מצדו, מנסה לחסוך. התוצאה היא ששני הצדדים נמצאים במחלוקת מתמדת על איכות התפוקה שנובעת מההסכם.

ד"ר משה אורגד, מרצה למערכות מידע באוניברסיטת תל אביב ובמכללת תל אביב-יפו ומומחה לתחום מיקור חוץ, מסכים: "זו עסקה ששני הצדדים צריכים להגיע אליה עם רצון טוב, כמו חתן וכלה. אחרת, זה מתפוצץ". אורגד אומר שבישראל הלקוחות לא תמיד מבינים שחשוב שספק מיקור חוץ יהיה מרוצה. "יש לקוחות שמעוניינים לחסוך 40% בעקבות הסכם מיקור חוץ. אין סיכוי שזה יקרה. מה שמקובל בעולם הוא חיסכון של 15% עד 20% בהסכמים שכאלה".

אורגד מציין שלעתים הספק אשם בפיצוץ היחסים, כאשר הוא נכנס להסכם על מנת שספק אחר לא יזכה בו. "הוא מוכן להפסד קטן בכוונה להרחיב את ההסכם אחר כך, אבל בסוף הוא לא מרוצה. התרבות בישראל היא שמנסים להוריד את העלויות למינימום, אפילו אם זה גורם לספק להפסיד. כתוצאה הוא מספק שירות גרוע, ונוצרת מריבה".

גלית פיין, אנליסטית בחברת המחקר STKI המתמחה במיקור חוץ, אומרת שנראה כי בתקופה האחרונה חלה ירידה בהסכמי מיקור חוץ בישראל. "לפני כמה שנים, כשהבאזז סביב הנושא היה גבוה, כולם דיברו על חיסכון. אבל עם הזמן, לקוחות ראו שזה לאו דווקא מביא לחיסכון אמיתי".

וכך, המקרה של הבינלאומי יהיה מקרה מבחן לשאלה עד כמה ארגונים גדולים בישראל ישקלו את נושא מיקור החוץ בעתיד - והוא בהחלט עשוי להרתיע אותם מלעשות זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker