ניידות המספרים: פרטנר איבדה הכי הרבה לקוחות; ומי מובילה בגיוס?

השנה הסתכמו כלל הניודים ב-2.5 מיליון ■ גולן טלקום מראה סימני התאוששות לאחר החלפת ההנהלה ומצליחה לבלום את קצב הנטישה ■ החברות נערכות ל-2018 - בה תצטרף מפעילת סלולר שישית - אקספון

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גל גדות מצלמת את עצמה בטלפון הנייד
גל גדות מצלמת את עצמה בטלפון הניידצילום: Jordan Strauss/אי־פי

סיכום נתוני 2017 בניידות המספרים בסלולר מראים על המשך התחרות בשוק. השנה הסתכמו כלל הניודים ב-2.49 מיליון, כלומר כרבע מבסיס הלקוחות בשוק החליפו ספקית. מדובר בעלייה מ-2.2 מיליון ניודים בשנת 2016. הניודים הרבים של הלקוחות מעיקים על חברות הסלולר, משהם שהם גוזרים הוצאת גבוהות על הרכשת לקוחות חדשים (באמצעות מבצעים, קמפיינים או משווקים) או הוצאות על שימור לקוחות ומניעת נטישה.

בחלוקה לחברות, ניתן לראות כי גולן טלקום מתאוששת. 2016 היתה שנה רעה לחברה והתניידו ממנה 70 אלף לקוחות בסך הכל. ב-2017 הצליחו בגולן (תחת הנהלה חדשה) להאט את קצב הנטישה והחברה סיימה את השנה עם נטו נוטשים של 44 אלף. למעשה, את פרטנר נטשו מעט יותר לקוחות, 44.2 אלף והיא השיאנית השלילית במונחים אבסולוטיים (במונחי אחוזים - זו עדיין גולן). את סלקום נטשו 30 אלף לקוחות, ואילו פלאפון היא היחידה מבין שלוש הגדולות שסיימה את השנה בגיוס חיובי של 12.5 אלף לקוחות.

שיאנית הגיוסים החיובית היא HOT מובייל שגייסה בניוד אליה 51 אלף לקוחות - אך מדובר בירידה מ-70 אלף הלקוחות שהיא ניידה אליה בשנה הקודמת. הבאה ברשימה היא רמי לוי תקשורת עם 28 אלף ניודים חיוביים ואחריה 019 מובייל עם 26 אלף ניודים. ניתן לומר באופן כללי כי השינויים בנתחי השוק יותר קטנים - אך הם  עולים לחברות במאמצי שימור וגיוס מתמידים.

מעניין לראות בדו"ח כי גולן טלקום מצליחה בהדרגה, תחת ההנהלה החדשה, לבלום את קצב הנטישה לאורך השנה. אם בינואר החברה איבדה מספר שיא של 8,000 לקוחות, ברבעון האחרון של השנה (אוקטובר-דצמבר) החברה איבדה 2,000 לקוחות - ובחודש האחרון אף הביאה גיוס חיובי קטן.

עוד מעניין לראות שפרטנר מגייסת אמנם פחות ממתחרותיה אך גם שיעור מספר הנוטשים אותה הוא הקטן ביותר, מה שמראה על אסטרטגיה של שימור לקוחות מול אסטרטגיה של גיוס במתחרות.

סלקום היא המגייסת הגדולה (לקוחות נכנסים לא נטו) עם 660 אלף ניודים, מה שמראה אולי על הצלחת חבילת התקשורת המשולבת שהשיקה החברה באפריל השנה שכורכת את שירותי הטלוויזיה והתקשורת הקווית יחד עם קווי סלולר.

יש לציין שניוד מספרים אינו חזות הכל. לקוחות מצטרפים לחברות גם עם מספר חדש, בעיקר בשוק כרטיסי החיוג (פרי פייד), שהוא ענף תחרותי מאד בפני עצמו, שהתמורות בו אינן משתקפות בנתוני הניוד.

2018 אינה עתידה להיות קלה יותר לחברות הסלולר. ממש ברבעון הראשון של השנה עתידה להיכנס לפעילות בשוק מפעילת סלולר שישית - אקספון של חזי בצלאל. מהסיבה הזו, החברות מחפשות מנועי צמיחה גם בתחומים שאינם סלולרים כמו ערים חכמות, שירותי DATA ועוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker