4,000 אנטנות סלולר יעברו הסבה לתדר חדש - ללא היתרי בנייה

ב-2018 יידרשו פלאפון וסלקום להעביר אלפי אתרי אנטנות לתדר חליפי, הליך שעד כה היה חייב בהוצאת היתר בנייה ■ בחוק ההסדרים צפוי להיכלל סעיף שיאפשר להן לעשות זאת ללא היתר - מה שיהפוך את התהליך לנסתר מעיני הציבור ולא יאפשר ערעורים

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אנטנה סלולרית בשומרון
אנטנה סלולרית בשומרוןצילום: אמיל סלמן

סעיף בחוק ההסדרים שמסתמן כנפיץ במיוחד נוגע להקלה משמעותית לחברות סלולר באישורים הנדרשים לאתרי אנטנות. הסעיף קובע כי שינוי תדר באתר סלולרי לא יחייב הוצאת היתר בנייה חדש, כפי שמחויב כיום. המדובר בהסבת אתרים קיימים ולא בהקמת אתרי אנטנות חדשים (אלה ימשיכו להיות חייבים בהוצאת היתרים). למהלך צפויים להתנגד גופים ירוקים ופעילים נגד קרינה סלולרית.

בשנה הקרובה צריכות פלאפון ו סלקום להעביר אלפי אתרי אנטנות לתדר חליפי, מאחר ששתי החברות, מסיבות היסטוריות, אינן משדרות בתדר שמיועד לישראל לפי ההסכמים הבינלאומיים. החברות משדרות בתדר שעשוי לפגוע או להיפגע על ידי רשתות אלחוטיות במדינות שכנות — ולכן הוחלט להעביר את החברות לתדר הנכון. במקביל מקדמת הממשלה כניסה של דור 5 סלולרי לישראל ב–2019–2020.

כיום החוק קובע כי כל שינוי תדר מחייב הוצאת היתר בנייה חדש. לפי חוק ההסדרים, הסבת התדר באתרים תהיה פטורה מהוצאת היתר בנייה חדש, מה שיקל בזמן הקרוב את הסבת האתרים של פלאפון וסלקום (כ–4,000 אתרים) ובעתיד היותר רחוק — הקמת רשתות דור 5. מנגד, בשל הפטור, הסבת התדרים לא תהיה שקופה לציבור ולא תהיה הזדמנות לערער על המהלך.

במגמת ירידה

הגירת התדרים דווקא צפויה להפחית את עוצמת הקרינה, והפטור יינתן לאתרים רק אחרי אישור מהמשרד להגנת הסביבה שלפיו אין עלייה ברמת הקרינה. ברור לכל הנוגעים בדבר שבלי אישור הסבת אתרים, לא תקום רשת דור 5 בישראל (בגלל התארכות תהליכי אישורי הבנייה בישראל) וישראל תיקלע לפיגור מול העולם בדור החמישי בסלולר. מסיבה זו תומכים ברפורמה גם משרד האוצר וגם משרד התקשורת.

טכנולוגיית הדור החמישי בסלולר צפויה לספק מהירויות גלישה גבוהות יותר, זמן שיהוי קצר ותמיכה רחבה בהתקני האינטרנט של הדברים. באוגוסט הקים שר התקשורת, איוב קרא, ועדת מכרז תדרים לדור 5 סלולרי והיא החלה להתכנס. המכרז עצמו אמור להתפרסם ב–2018.

לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה, בישראל פועלים כיום 8,080 אתרי אנטנות. מסתמנת מגמה אטית של הקטנת מספר אתרי הסלולר בעקבות המעבר לרשתות סלולר משותפות של מספר חברות (פרטנר עם HOT מובייל; וסלקום עם גולן טלקום). בנוסף, בשנים האחרונות משרד התקשורת אישר כמה פעמים לחברות לסגור רשתות סלולר ישנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker