"יש בישראל מאגרים ביומטריים של מיליוני אזרחים בלי שום הגנה"

המאבק הסוער על חוק המאגר הביומטרי נמשך אתמול בכנס שיזם הפורום הישראלי לאבטחת מידע. איתן: "ההכרעות עוד לא התקבלו"

אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1

>> הדיון הסוער על החוק הביומטרי נמשך אתמול בעוז בכנס שנערך במרכז הבינתחומי בהרצליה. ח"כ מאיר שטרית (קדימה), יוזם החוק תקף בחריפות את המתנגדים. "יש בישראל מאגרים ביומטריים של מיליוני אזרחים, שאין עליהם שום הגנה".

שטרית היה אחד המשתתפים המרכזיים בכנס, שארגן הפורום הישראלי לאבטחת מידע, וניצל את הבימה שניתנה לו. "בשירות התעופה יש 600 אלף אזרחים במאגרים. בצה"ל - כמיליון. במשטרה - 700 אלף. כולם במאגרים".

שטרית טען שאנשי האקדמיה כלל לא הגיעו לדיונים על החוק. "נראה לכם שמישהו יקים מאגר ולא ישב עם אנשי מקצוע? אתם לא היחידים". אמר שטרית.

לדבריו, כ-350 אלף בני אדם בישראל חיים עם זהות בדויה. "אתם נמצאים בסכנה", הטיח שטרית במבקרי הכנס, "יהודים ולא יהודים, כל מיני ארחי פרחי מבריחים מחבלים. אתכם זה לא מטריד. זאת הדרך להבטיח שלא ייכנסו לפה אנשים לא רצויים. אתם ממלאים את הציבור בטענות סרק. כל מדינה בעולם עושה תיעוד ביומטרי".

כדוגמה, אמר שטרית כי ארה"ב אוספת נתונים של אזרחים זרים שנכנסים לשטחיה למטרות ביקור. "אין לי ספק שכולכם נותנים בקלות טביעות אצבעות כשאתם נכנסים לארה"ב. באמריקה מותר. שם יותר מוגן מפה, ושם אי אפשר לפרוץ למאגר. יש שם מאגר של אזרחי ישראל ואף אחד לא פוצה פה ומצייץ".

אחרי שטרית עלה לדבר מיכאל איתן, השר לשיפור השירות לציבור, שמתנגד לחוק. "אני מאמין שההכרעות בנושא זה עוד לא התקבלו במלואן", קבע איתן. את עיקר דבריו הוא הקדיש לתהליך קבלת ההחלטות שהביא לאישור סעיפי החוק בוועדת הכנסת.

"כשר הפנים השקיע שטרית בין שנתיים לשלוש בקידום החוק. כשהחוק הגיע לוועדת הפנים אמר יו"ר הועדה כי הוא רוצה להעביר אותו לועדה שבראשה עומד שטרית כי 'הוא כבר מכיר את החוק'. השר שטרית ויו"ר הוועדה שטרית לא יכולים להוציא גם ביצוע וגם חקיקה שיהיו מאוזנים.

"לאורך כל הדיונים, יו"ר הוועדה אמר שיש דברים סודיים שהוא לא יכול לחשוף. אין דבר כזה שהכנסת תחוקק חוקים רק בגלל סודיות.

שר הפנים, אלי ישי, ציין כי הוא מוכן עדיין לשנות את דעתו. "אני לא חושש לשנות דעה. בעיני זה לא פסול. נשמעו פה אמירות על סכנות קשות - סכנות בטחוניות מצד ח"כ מאיר שטרית, ועל איומי המאגר מצד פרופ' אלי ביהם".

בהמשך דבריו קרא ישי להקמתו של פורום מומחים שייעץ בנושא אבטוח המאגר. "אני מוכן להשקיע הרבה זמן בשכנוע של חלק קטן מהאוכלוסיה ומהאקדמיה בבטיחותו של המאגר", ציין ישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker