שני מולטי-מיליונרים חדשים: עמוס בוחניק ויאיר קליין מכרו שליש מפטנט של מדבקה רפואית ב-370 מ' ד'

הפטנט של SafeSky הישראלית נמכר ל-MSI הבריטית ■ החברה מחזיקה באופציה לרכישת עוד 20% לפי שווי של 5 מיליארד דולר ■ הפטנט: מדבקה בגודל מטבע 10 אג' עם משדר בלוטות וחיישני דופק, חום וסוכר ■ המידע מועבר לטלפון הסלולרי

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

כמה שווה מדבקה קטנה שיודעת להתריע על התקף לב חצי שעה לפני שהוא מתרחש? נכון להיום שוויה של מדבקה כזו הוא מיליארד דולר. חברת סייף-סקיי סופטוור (SafeSky Software), הנמצאת בבעלות ובניהול ישראלי, הודיעה אתמול על עסקת ענק, במסגרתה מכרה 37% מהחברה הבת לייף-קיפר (LifeKeeper) לחברת הטכנולוגיה הבריטית-טייוואנית MSI (Micro Star International) תמורת 370 מיליון דולר. העסקה משקפת ללייף-קיפר שווי של מיליארד דולר. MSI והבעלים הישראלים של החברה מתכננים להנפיק אותה כעת בבורסה לטכנולוגיה בשיקגו ובבורסה של הונג קונג.

לפי החוזה בין החברות, ל-MSI אופציה להגדיל ב-20% נוספים את אחזקותיה בלייף-קיפר, לפי שווי של 5 מילארד דולר לחברה. את העסקה ליווה משרד עורכי הדין זליגמן ומשרד רואי החשבון סלומון.

מדבקת לייף-קיפר היא אחת מטכנולוגיות רבות שמפתחת סייף-סקיי. מדובר במדבקה בגודל של מטבע 10 אגורות, המורכבת ממעבד שיודע לזהות מדדים שונים בגוף - כגון קצב דפיקות הלב, חום הגוף ורמת הסוכר בדם - וכן ממשדר Bluetooth זעיר. המדבקה מאפשרת להעביר לטלפון הסלולרי באופן שוטף את המידע על מצבו הגופני של החולה. בנוסף, יודעת המדבקה לזהות תסמינים מוקדמים של התקף לב ולהתריע על כך. באמצעות משדר ה-Bluetooth נשלחת התרעה לטלפון הסלולרי של החולה, ומשם יוצאת התרעה נוספת לכמה יעדים שהחולה מגדיר מראש, כמו רופאו האישי ומוקד מד"א.

המנכ"ל - רופא השיניים של נתניהו

הבעלים והיו"ר של סייף-סקיי הוא ד"ר עמוס בוחניק, המחזיק ב-50% ממנה. 50% נוספים מוחזקים בידי אריק קליין (לפני המכירה של לייף-קיפר). בוחניק הוא גם הבעלים של רשת "שיניים" - רשת מרפאות השיניים הפרטית הגדולה בישראל, שלה 16 סניפים בישראל. בנוסף, הוא מחזיק ב-17% בחברת הביוטק הציבורית סיאלו, וב-50% בקבוצת חברות מתחום הפרסום והמדיה בשם אשד גרופ. מלבד אחזקותיו בחברות אלה, בוחניק הוא רופא שיניים, שמטפל בחולים באופן שוטף. קליין הוא מייסד החברה והנשיא שלה, וכן אחראי על הפטנטים והאלגוריתמיקה.

מנכ"ל סייף-סקיי הוא ד"ר גבי פיקר, רופא שיניים גם הוא. בין מטופליו בעבר ואחד מידידיו בהווה הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. פיקר מכהן גם כדירקטור בחברת קמור מוטורס. אחד מהדירקטורים בסייף-סקיי הוא חגי הדס, בכיר המוסד לשעבר, שמונה במאי לאחראי על המשא ומתן לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט.

החברה חתומה על 130 פטנטים

חברת סייף-סקיי נוסדה ב-2003, והיא פועלת בכמה מדינות, בהן דרום אפריקה, קונגו, סין, בריטניה, קפריסין, טורקיה וישראל. הנהלת החברה והמטה המרכזי שלה ממוקמים ברחוב הברזל ברמת החי"ל בתל אביב, ומועסקים בו עובדים בודדים.

סייף-סקיי חתומה על לא פחות מ-130 פטנטים, בשורה של תחומים; לייף-קיפר, שאחוזים ממנה נמכרו עתה, היא היחידה שפיתחה פטנט בתחום הרפואי. טכנולוגיות אחרות של סייף-סקיי הן מתחומים שונים, למשל לוחות אנרגיה סולארית או פתרון הגנה מפני גשם לאצטדיוני ספורט, המבוסס על חשמל סטאטי (ללא זכוכית).

הרוכשת, MSI, היא חברה בריטית-טייוואנית ציבורית, הנסחרת בבורסה של טייוואן בשווי שוק של 21 מיליארד דולר. החברה מעסיקה 17 אלף עובדים ומחזור המכירות השנתי שלה ב-2008 הסתכם ב-2.2 מיליארד דולר. עיקר פעילותה של MSI הוא בתחום לוחות האם בתעשיית המחשוב, ולקהל הישראלי היא מוכרת באמצעות מותג המחשבים שלה, הנושא את שמה. מלבד זאת, לחברה פעילות בתחום השרתים, המחשוב תעשייתי, מוצרי הצריכה האלקטרוניים והמכשור הרפואי.

הפתרון של לייף-קיפר: א.ק.ג צמוד ב-70 דולר

"בשילוב של טכנולוגיה חדשה וקיימת הבאנו לעולם את Lifekeeper, התקן החדש שאנו מאמינים שיכול להציל את חייהם של מיליונים - או אף חשוב מכך, להציל את חייו של אדם היקר לך". במלים אלה מתארים אנשי לייף-קיפר את המוצר החדש שפיתחו, באתר האינטרנט של החברה (lifekeeper2009.com).

כיצד פועל המוצר? באתר מוסבר כי מדובר בפעולה פשוטה בסך הכל: "ההתקן מבצע ניטור של דופק החולה, ומזהה פעילות קריטית או שינוי פתאומי; אז משדר המכשיר אות למרכז רפואי וקורא לעזרה". לטענת החברה, ידוע שהתערבות רפואית בטווח זמן של 10-15 דקות יכולה להציל את חיי החולה - ומדבקת לייף-קיפר מספקת התרעה של 30 דקות לפני התקף הלב הצפוי. "משמעות הדבר היא מניעת ההתקף כולו, או הקטנה משמעותית של הנזק", מסבירים בחברה.

מלבד מדידת דופק, המערכת של לייף-קיפר יודעת לזהות שינויים בטמפרטורת הגוף וברמת הסוכר, ללא צורך בדקירה. הדור הבא של התקני לייף-קיפר אמור לכלול גם קולטן תת-עורי שמשחרר אינסולין לגוף החולה, וכך חוסך ממנו את פעולת ההזרקה.

מבחינה טכנולוגית, המדבקה הקטנה מורכבת וכוללת טכנולוגיות רבות, בהן תוכנה ייחודית, סנסורים לאיסוף המידע הרפואי, משדר Bluetooth, משדר RFID, סוללה ודיסק אחסון קטן. התקשורת הסדירה מהמדבקה מתבצעת באמצעות שדרים שמעביר ה-Bluetooth לטלפון הסלולרי של החולה. נכון לעכשיו מכשיר הסלולר היחיד שתומך במדבקה הוא סימביאן של נוקיה. המידע שמועבר לטלפון הסלולרי של המטופל יכול לעבור לעד שישה יעדים נוספים שאותם מגדיר המשתמש, למשל מוקד מד"א, נטלי, הרופא האישי, בית החולים בני משפחה.

במצבי שגרה משמשת המדבקה מכשיר א.ק.ג צמוד, שיכול להפיק בעבור החולה גרפים על תפקודי הלב שלו. במצב חירום, יודעת המערכת להתריע לכל הגורמים האמורים על הבעיה שנוצרה, ובאמצעות ה-GPS שמותקן בטלפון הסלולרי נשלח מידע לגבי מיקומו של החולה, גם אם איבד את הכרתו.

הטכנולוגיה של לייף-קיפר עברה ניסויים, והחברה מדווחת על דיוק של 96% במדידות שבוצעו. ואולם החברה עדיין לא נמצאת בשלב מסחרי, ולכן מחירה הגבוה של העסקה מפתיע במקצת. לפי הערכות, מדבקה יחידה של לייף-קיפר תימכר בכ-70 דולר.

"הטמעת המוצר תתרום ממד חדשני ויעיל לטיפול מניעתי במחלות סוכרת ולב", מסביר המנכ"ל גבי פיקר. "הדבר יביא להצלת חיי אדם, שיפור באיכות החיים של החולים וחיסכון במשאבים כספיים רבים".

"הטכנולוגיות שלנו משנות את המוסכמות בעולם הרפואה"

גם עסקת ענק, כמו זו שעליה חתמה אתמול לייף-קיפר, מתחילה כהליך מכירה רגיל, כפי שמסביר גבי פיקר, מנכ"ל החברה האם סייף-סקיי. "נפגשנו עם אנשי המטה של החברה הרוכשת, הצגנו את האפליקציה שלנו והראנו להם מצגת", הוא מספר. "חלף זמן עד שלצד השני נפל האסימון, אבל בסוף הם השתכנעו.

"רופאים שרואים מדבקה שיכולה לבצע לחולה בדיקת א.ק.ג מנקודה אחת בגוף - במקום משש אלקטרודות שונות, כפי שהדבר נעשה בדרך כלל - פשוט לא מאמינים", מסביר פיקר. "הדבר נכון גם לגבי בדיקת הסוכר, שאינה כרוכה בדקירת החולה. אני לא רוצה לומר שהטכנולוגיות האלה משנות סדרי עולם - אבל הן בהחלט משנות את המוסכמות".

פיקר אמר עוד כי החברה הרוכשת, MSI, מתכוונת לשווק את המוצר בשווקים גדולים. אחד מהם הוא הודו, שבה 50% ממיליארד התושבים סובלים מבעיית סוכר ברמה כזו או אחרת.

פעילותה של לייף-קיפר בישראל מתרכזת במטה החברה, וכוח האדם שהיא מעסיקה מצומצם. כעת מגייסת החברה כמה מנהלים, והכוונה היא להמשיך להפעיל את מטה החברה מישראל גם לאחר השלמת העסקה.

פיקר הוא חבר ויועץ קרוב לראש הממשלה בנימין נתניהו, ובעבר היה גם רופא השיניים האישי שלו. "אני מכיר את ביבי מילדות. היינו באותו מחזור בכיתה א', ומאז אנחנו מיודדים", סיפר. "הייתי גם רופא השיניים שלו, אבל בעשר השנים האחרונות אני כבר לא מטפל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker